Blog > Komentarze do wpisu

Egzotyczna trasa kolejowa

Dziś krótka relacja z wyprawy kolejowej pociągiem w stronę Góry Kalwarii i Pilawy. Ruch pociągów przywrócono na tej trasie na początku czerwca. Niestety kolejarze jak zwykle przygotowali to kiepsko. Pociągi odjeżdżają o dość dziwnych porach (rano z Góry Kalwarii tuż po 5. i po 6.) i w efekcie jeździ nimi niewiele osób. Gdy kilka dni temu jechałem wieczornym "kiblem",  z długiego, podwójnego składu w Górze wysiadło zaledwie 10 osób. Nowy szef Kolei Mazowieckich obiecał od września poprawić rozkład. Może będzie lepiej.

Wróćmy do wycieczki. Ja nie wysiadałem w Górze Kalwarii, tylko postanowiłem jednak pojechać dalej, żeby przetestować rzadko używaną linię. Wieczorny skład z Warszawy jedzie bowiem  dalej w stronę Pilawy. Jedną z atrakcji jest przejazd długim mostem na Wiśle.

 

Pociąg do Góry Kalwarii

Most kolejowy na Wiśle w Górze Kalwarii często gra w filmach. Łatwo je kręcić, bo pociągi jeżdżą bardzo rzadko. Do niedawna było tylko kilka kursów składów towarowych oraz pociąg Praga - Moskwa, który tędy omija Warszawę. Teraz dwa razy dziennie jeżdżą jeszcze pociągi Kolei Mazowieckich. Most to fragment linii kolejowej Skierniewice - Łuków, która powstała na początku lat 50.  Jak niektórzy mówią, tędy z ominięciem Warszawy, na platformach miały jechać radzieckie czołgi na podbój Europy Zachodniej. Niemal na całej długości to linia dwutorowa. Wyjątkiem jest właśnie most w Górze Kalwarii, gdzie zabrakło pieniędzy na drugą konstrukcję kratownicową. Podpory w rzece są jednak na tyle szerokie, żeby można było ją kiedyś wznieść. Na wielu innych ruchliwych liniach - jednotorowe odcinki, którą korkują całą trasę, są znacznie dłuższe. Jeden tor istnieje np. między Warką i Radomiem na trasie do Kielc i Krakowa.

Wisła z pociągu wygląda imponująco. Bliżej prawego brzegu widać ogromną piaszczystą łachę.

 

stacja Warszówka

"Stacja" kolejowa we wsi Warszówka, pierwsza za mostem w stronę Pilawy. Wyróżnia ją piękny trawiasty peron. Z pociągu jednak wysiadła jedna osoba.

stacja Osieck

Rozkład jazdy na stacji Osieck.

 

stacja Celestynow

 

A to już stacja Celestynów  na trasie Warszawa Lublin. Fajny drewniany budynek z końca XIX wieku. Na tej trasie kilka się takich uchowało. Stąd wracałem ze swoim rowerkiem do stolicy.

śmik

piątek, 14 sierpnia 2009, osa_oraz_smik

Polecane wpisy

  • Co jeść pod wielkimi łyżkami?

    Pamiętacie, jak całkiem niedawno kolejarze podczas - jak to sami mówią - estetyzacji ubogacili halę główną Dworca Centralnego dodatkową antresolą? Niepotrzebnie

  • Kolej w roli metra

    Tym warszawiakom, którzy czują może jakieś kompleksy dlatego, że w naszym mieście nie ma aż tylu linii metra co w Paryżu czy Londynie, gdzie cała sieć powstaje

  • Pod Warszawą powstaje nowa Włoszczowa

    Odkąd Krzysiek Śmietana, współzałożyciel tego bloga, co miało miejsce między Bożym Narodzeniem a sylwestrem dziewięć lat temu, zmienił barwy redakcyjne i teraz

Komentarze
Gość: Aja, *.aster.pl
2009/08/15 21:54:51
Fajna wycieczka :)
Rowery pociągi górą !
Pozdrawiam!
-
Gość: TrafiłemTuPrzezPrzypadek, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2018/07/24 19:27:59
Spodobał mi się ten pomysł z trawiastym peronem! Pozdrawiam

Gazeta.pl Warszawa