Blog > Komentarze do wpisu

Słupkami w parkowanie, "jobami" w drogowców

Słupki to dzisiaj jedyna metoda walki z nielegalnym parkowaniem na narożnikach ulic, przejściach dla pieszych, a nawet przystankach autobusowych. Zarząd Dróg Miejskich zapowiada też kolejny sposób: nowego typu podwyższone krawężniki, które mają zniechęcać albo po prostu uniemożliwiać kierowcom wjeżdżanie na chodniki.

W tym miesiącu byłem świadkiem słupkowania (szczęście, że nie biało-czerwonymi grubymi "patriotkami" tylko eleganckimi, czarnymi pachołkami - typ syrenka z kulką) u zbiegu ulic Mickiewicza i Kątowej blisko placu Wilsona na Żoliborzu.

Robotnicy miejskiego Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg nieufnie patrzyli, jak robię im zdjęcia. Kiedy pochwaliłem, że wreszcie bezpiecznie przeszedłem zebrą, za którą na chodniku nie stał żaden samochód, jeden z panów tylko westchnął: - Ile my się tu nasłuchaliśmy jobów za te słupki. Każdy ma pretensje, że im się zabrało cały plac do parkowania.

Plac? Ładnie powiedziane. Po prostu chodnik zabetonowany przed laty tandetną kostką. Dziś widać na niej tłuste plamy po olejach i smarach, które skapywały z samochodów (po drugiej, parzystej stronie ul. Mickiewicza - tam, gdzie nie mieszka najsłynniejszy żoliborski prezes, niewielki naczelnik i szeregowy poseł - leżą już porządne, duże płyty chodnikowe).


Samochody stojące na narożnym "placu" zasłaniały widoczność. Panów stawiających słupki zaprosiłem na ul. Potocką, gdzie na wysokości ul. Urzędniczej i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej znajduje się przejście dla pieszych. Samochody parkują z boku jezdni prawie na samej zebrze - nawet tam, gdzie jest zakreskowany fragment asfaltu. Niedawno mój syn siedział za kierownicą w drodze na bazarek pod Halą Marymoncką - dobrze, że nie jechał szybko i zdążył zahamować, bo zza auta zaparkowanego tuż przed przejściem na pasy wyszła kobieta. Nie było szans zauważyć jej wcześniej.

Owszem w Warszawie brakuje miejsc parkingowych, a problem narasta z każdym rokiem, ale bezpieczeństwo na ulicach powinno być najważniejsze. Dlatego trzeba stawiać słupki i zapory uniemożliwiające parkowanie blisko przejść dla pieszych i skrzyżowań. Ciągle bowiem powtarzają się groźne wypadki. Kiedy piszę te słowa w piątkowy, deszczowy wieczór, w szpitalu lekarze opatrują trzy osoby (w tym 12-letnią dziewczynkę) ranne w wypadku na przejściu przez ul. Umińskiego przy Rechniewskiego na Gocławiu. Dwa tygodnie temu również w piątek wieczorem na przejściu przez al. KEN na Kabatach zginął kuzyn mojej znajomej - lekarz, osierocił trzech synów. W poprzednim miesiącu jeszcze dwoje pieszych nie przeżyło swojej obecności na zebrze (rondo Daszyńskiego, plac Zawiszy).

Czarna seria trwa. W polityce Warszawa stała się Budapesztem, a na drogach Moskwą albo jeszcze bardziej wschodnim miastem gdzieś w dalekiej Azji.

(osa)

piątek, 17 marca 2017, osa_oraz_smik

Polecane wpisy

  • Beton i asfalt w głowie (niedo)rzecznika ZTM

    Najpierw rzecznik prasowy plecie trzy po trzy, potem ukazuje się artykuł, po którym rzecznik dostaje burę.Ogłasza więc wszem i wobec, że to wina dziennikarza, k

  • Turysto, siądź pod wiaduktem, a zaparkuj sobie

    Jadąc rowerem do pracy, mam okazję przyglądać się autokarowemu pandemonium koło Zamku Królewskiego, które rozgrywa się w majowe i czerwcowe poranki. Trwają matu

  • Straż miejska nierychliwa

    Kiedy podjeżdżam do pracy autobusem i wysiadam na przystanku Iwicka przy ul. Gagarina, przechodzę przez mokotowskie podwórko, które w ostatnich latach całkiem ł

Komentarze
Gość: abc, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/03/17 23:46:15
Święte słowa!
-
Gość: , 192.156.102.*
2017/04/11 11:35:30
Jak nie ma miejsc parkingowych to się je buduje a nie stawia słupki, jak drogi są dziurawe to się je remontuje a nie stawia znaki ograniczenia. Dlaczego u na wszystko musi byc postawione na głowie? Trzeba budować parkingi podziemne, pietrowe, parkingi przy stacjach kolejowych i metra itd.
-
2017/04/11 11:41:48
Z tą różnicą, że słupki stawia się tam, gdzie faktycznie nie ma miejsc parkingowych w rozumieniu przepisów kodeksu drogowego. W tym przypadku na narożniku ulic i bezpośrednio przy przejściu dla pieszych.

Gazeta.pl Warszawa