Blog > Komentarze do wpisu

Dużo huku z powodu bruku

Ucieszyła mnie dzisiejsza informacja o wpisaniu do ewidencji zabytków aż 61 brukowanych ulic w Warszawie. Niewątpliwie tworzą one specyficzny klimat także dzisiaj, przywołując wspomnienia o tym, jak wyglądało kiedyś miasto. Zdarza się, że nie zważając na to, urzędnicy chcą usuwać tzw. kocie łby, by w ich miejsce kłaść asfalt. Taka sytuacja miała miejsce całkiem niedawno na brukowanej ul. Lusińskiej na Targówku. Pretekstem do jej wyasfaltowania były rzekome problemy z objazdami budowy II linii metra. W tym przypadku mieszkańcy sami wybili pomysł z betonowych głów dzielnicowych urzędników.

Inny problem związany z brukowaną ulicą mają mieszkańcy Wyczółek. Latem zaplątałem się na tyły Toru Wyścigów Konnych na Służewcu, gdzie zastałem dość nietypową tablicę błagalno-informacyjną:

Stan nawierzchni, choć po remoncie, i tak nie pozwala rozwinąć na tym odcinku Wyczółek prędkości większej niż 20-25 km na godz. Ulica ma swój urok, ale jak widać, wiążą się z tym jednak pewne doznania akustyczne.

Na pewno jednak objęcie brukowanych ulic w Warszawie ochroną konserwatorską możemy świętować hucznie!

(osa)

wtorek, 14 listopada 2017, osa_oraz_smik

Polecane wpisy

  • Remont torów bez dwukierunkowych tramwajów

    Dla pasażerów brak tramwajów przez prawie trzy miesiące to przykra niedogodność. A tak właśnie będzie na Puławskiej. Akurat tutaj tramwaje są głównym środkiem k

  • Zaklejony remont

    Mamy weekend, ale znów nie ma weekendowego remontu ul. Potockiej na Żoliborzu. Ileż to już razy słyszałem jego zapowiedzi. Ostatnie ruchy drogowców dawały pewną

  • Koszmarne polskie progi

    Chyba przedwcześnie pochwaliłem remont ulicy Gwiaździstej na Żoliborzu. Co prawda było to jeszcze latem i zapowiadał się wtedy doskonały efekt. Ale po pierwsze,

Komentarze
Gość: sygnalizator, *.centertel.pl
2017/11/14 22:16:10
To może warto, np w ramach bardzo drogiego skądinąd ZRiKD, wyszkolić ekipę brukarzy do układania bruku ulicznego tak, by dało się po nim jeździć czymś mniejszym niż wywrotka? :p
-
2017/11/15 07:00:33
O, nie wiedziałam, że bruk uliczny można wpisać do rejestru zabytków. A tablica bardzo fajna :-)
-
2017/11/15 09:05:13
Bruk wpisano nie tyle do rejestru co do ewidencji zabytków, ale to też zapewnia ochronę.
-
Gość: heh, *.tktelekom.pl
2017/11/15 10:34:20
Szkoda, ze nie wpisano ulicy Żytniej pomiędzy Młynarską a Eustachego Tyszkiewicza, gdzie występuję charakterystyczna nawierzchnia z klinkieru, która niestety się powoli zapada i zmierza się w różnych "opiniach" i "projektach" do wymiany jej na asfalt. Eesz...
-
Gość: , 198.21.21.*
2017/11/15 14:52:10
Pozwolę sobie zgłosić zdanie odrębne. Codziennie idąc do pracy mam do czynienia z brukiem i moim zdaniem Jest z nim kilka problemów (pewnie dlatego nikt nie stosuje współcześnie bruku do utwardzania nawierzchni). Otóż: jest ogólnie nierówny (często jego powierzchnia przypomina falujący dywan), jest szczegółowo nierówny (nierówne są odstępu między "łbami" i nierówne są też same "łby"), jest niesamowicie głośny, niektórych kierowców skłania do strasznie wolnej jazdy (co jest irytujące), a innych do znacznego przyspieszenia (żeby szybciej mieć to za sobą - to jest niebezpieczne), daje słabą przyczepność, jest ekstremalnie niewygodny dla pieszych i zupełnie nie do zaakceptowania dla rowerzystów. Ogólnie bruk najlepiej się prezentuje na zdjęciach, gdy mieszka się z dala od niego. Natomiast, gdy trzeba z niego korzystać codziennie to nie jest już taki zabawny. Dlatego uważam, że będąc w XXI wieku powinniśmy wyrugować bruk z naszych ulic (może zostać na Starym Mieście) i zachować go dla potomnych w muzeach (ewentualnie pod szklanymi szybami na ulicy tak jak czasami zabezpiecza się drogi rzymskie).
-
Gość: Wiliam, *.adsl.inetia.pl
2017/11/15 20:19:15
Bruk może sobie być, ale nie może ograniczać dostępności dla pieszych, niepełnosprawnych, matek/ojców z wózkami czy nawet rowerzystów.
Widziałem kiedyś takie rozwiązanie w Danii, gdzie jakąś starą drogę pozostawiono w bruku czy kocich łbach (nie pamiętam dokładnie), ale wyznaczone pasy rowerowe oraz przejścia zrobiono w równym asfalcie.
-
2017/11/24 14:59:27
Szczerze jestem zaskoczony. Nigdy nie widziałem takiego przypadku. Ale racja, to może też dawać więcej bezpieczeństwa bo nawet sama jazda po bruku nie może być szybka to niewygodnie się prowadzi. Ciekawy wpis, naprawdę ;)
-
2017/12/07 08:31:10
U nas w mieście cały rynek nowy zrobili w tym bruku a później narzekają mieszkańcy że jest głośno jak tam ograniczenia prędkości nie ma czyli każdy może sobie jechać te 50km/h a hałas to generuje spory jeszcze domy są z jednej i drugiej strony to echo się jeszcze niesie.
-
2017/12/07 08:48:08
Dla mnie to co tutaj zobaczyłem jest śmieszne, nienawidzę takich dróg, a rynki w dużych miastach takich jak Poznań zawsze mają chociaż kawałek takiej drogi, jest to niewygodne i nie praktyczne, psuje zawieszenie itp. nie wiem dlaczego tego jeszcze nie przerabiają, bo ładnie wygląda?
____________________
myjnia tir

Gazeta.pl Warszawa