wtorek, 20 marca 2018

Popełniłem niedawno notkę z zapowiedzią, że Tramwaje Warszawskie przymierzają się (który to już raz?) do przedłużenia torów na ul. Mickiewicza - od pętli Marymont-Potok przez wiadukt nad Trasą AK do skrzyżowania z ul. Rudzką, a tutaj w prawo przez ul. Klaudyny do ul. Podleśnej i Lasu Bielańskiego:

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,23114324,tramwajem-dluzsza-trasa-z-zoliborza-na-bielany.html 


Fot. Warszawa.wyborcza.pl

Na razie przygotowania są na wstępnym etapie - trwa szykowanie przetargu na koncepcję takiego połączenia. Może to dlatego, że wyparty przez inne tego dnia tematy tekścik musiał być krótki, wkrótce potem dostałem pełną pretensji przesyłkę od pana Jerzego (zastrzegł nazwisko do mojej wiadomości), emeryta z osiedla Ruda: "Przedstawiony w Pana notatce plan Tramwajów Warszawskich jest jednym z największych absurdów komunikacyjnych, jakie poznałem" - zaczyna się groźnie ów list, zapewne dłuższy od mojego artykułu. Pan Jerzy spieszy mnie zapewniać, że teraz z osiedla Ruda do pl. Wilsona kursuje tyle autobusów, że "jest sprawnie, szybko i bez tłoku".

Mam na ten temat inne zdanie, bo autobusy trzech linii (przy Potockiej dołącza czwarta) zwykle odjeżdżają równocześnie albo krótko po sobie, więc wcale nie jest sprawnie, a zdarza się też tłok. To samo w drugą stronę, gdy czeka się i wsiada na przystanku za pl. Wilsona. W dodatku tramwaje, które puste zawracają do pętli Marymont Potok, mogłyby się cieszyć większą frekwencją, a mieszkańcy Rudy zyskaliby bezpośrednie (bez przesiadek) połączenie z południową częścią Żoliborza, Dworcem Gdańskim czy Śródmieściem. Ja i moja rodzina coraz bardziej przekonujemy się do tego dobrodziejstwa, gdy przychodzi nam się wciskać do zatłoczonych pociągów metra na stacji Plac Wilsona.

Do tego wątku nawiązuje mój szanowny czytelnik: "Czy tramwaj ma jakieś zalety? Trasa z Marymont Potok do centrum autobus + metro = ok. 16 minut (uwzględniając czas przesiadki i czekania na metro). Ta sama trasa tramwajem linii 15 - 18 minut. Budowa odcinka tramwajowego do Podleśnej nic tych czasów nie poprawi" - przekonuje. Czyżby? Przede wszystkim różnica 2 minut jest pomijalna, zwłaszcza dla starszych czy osób niepełnosprawnych, którzy bardziej cenią sobie przejazd bez przesiadek niż ganianie po schodach, antresolach i peronach metra. Poza tym czekanie na nie poza godzinami szczytu albo wieczorem (9-10 min) robi już jednak różnicę.

"A teraz problemy - kontynuuje pan Jerzy. - Ulica Klaudyny jest wąska. Szerokość tylko dla ruchu samochodowego. Zapraszam do osobistego stwierdzenia, że dołożenie dwukierunkowej linii tramwajowej graniczy tu z absurdem. Istniejący ruch (w tym autobusowy) zostanie sparaliżowany".

Tyle że ruch ten jest niewielki, obok ul. Klaudyny prowadzi równoległa ul. Lektykarska, a po wydłużeniu linii tramwajowej jest dla mnie oczywiste, że nie przetrwają wszystkie dublujące ją autobusy. Poza tym, czy żeby ułożyć tory tramwajowe, ulica musi mieć szerokość Marszałkowskiej albo przynajmniej sąsiedniej Mickiewicza? Przecież nawet w Warszawie mamy odcinki, gdzie tramwaje kursują pośrodku jezdni (Młynarska, Skierniewicka, Stalowa, Kawęczyńska). W miastach zachodniej Europy takie rozwiązania są zaś na porządku dziennym, dlatego z łatwością mogę sobie wyobrazić tory tramwajowe na rzeczywiście niezbyt szerokiej ul. Klaudyny. Spójrzcie zresztą na kilka przykładów:

Drezno


GandawaBerlin
Amsterdam


Antwerpia

Wróćmy jeszcze na moment do Warszawy i na ul. Klaudyny. Historia przedłużenia torów tramwajowych na osiedle Ruda sięga przynajmniej końcówki lat 90. poprzedniego wieku. W archiwum "Gazety Stołecznej" odgrzebałem kilka swoich tekstów na ten temat. Np. dość taki oto opis z lipca 2010 r. po remoncie pętli Marymont Potok: 

"Remont wjazdu na pętlę Marymont-Potok przyniósł nieoczekiwane rezultaty. Przechodnie mijający skrzyżowanie Mickiewicza z Potocką widzą, że nowe szyny prowadzące od strony przebudowywanej zawrotki kończą się ok. 10 cm w bok od starych w kierunku pl. Wilsona. Jednak według rzecznika Tramwajów Warszawskich Michała Powałki nie dość, że wszystko wypadło prawidłowo, to w dodatku wróży przedłużenie remontowanej linii na sąsiednie os. Ruda. - Te niestykające się szyny mogą być wprawdzie złudzeniem, że coś tu jest nie w porządku, ale przy okazji układania nowych torów na pętli chcemy je przygotować do budowy zupełnie nowego odcinka - przekonuje i dodaje, że nie będzie on zbyt długi. Od skrzyżowania z Potocką trasa prawdopodobnie poprowadzi ul. Mickiewicza do ul. Klaudyny".


Fot. Robert Kowalewski/AG

Albo następny tekst z lutego 2012 r., gdy zbliżał się remont wiaduktu ul. Mickiewicza nad Trasą AK:

"Według Michała Powałki wiadukt nie stanowi problemu, bo nie jest powiedziane, że tory mają prowadzić na wprost ul. Mickiewicza. Jedna z koncepcji zakłada bowiem, że skręcą w Potocką i dalej wzdłuż parku na Kępie Potockiej dotrą w okolice obecnej pętli autobusowej na ul. Gwiaździstej. - To nie ma sensu, bo w tej okolicy jest mniej mieszkańców niż wzdłuż trasy na ul. Klaudyny - zwraca jednak uwagę radny PiS Dariusz Figura.

Rzecznik Tramwajów Warszawskich Michał Powałka powiedział nam, że w ciągu kilku miesięcy ma być ogłoszony przetarg na tzw. studium wykonalności dla dłuższej trasy piętnastki. - Określi ono koszty, jej przebieg i np. to, czy powinny nią jeździć wagony dwukierunkowe, gdyby zrezygnować z klasycznej pętli na końcu nowego odcinka - mówi.

Radny Figura przypomina sobie jednak, że już w 2008 r. urzędnicy prezentowali w Radzie Warszawy plany budowy dodatkowego fragmentu torów w stronę Bielan. Inwestycję zakwalifikowano wtedy wśród innych "bez pokrycia finansowego", jak np. linia tramwajowa do Wilanowa. - Kiedy budować, jeśli nie teraz? Remont wiaduktu na ul. Mickiewicza będzie najlepszym momentem, po co rozgrzebywać go potem powtórnie? - pyta".

W 2014 r. na zamówienie ratusza powstał też pamiętny ranking możliwych tras tramwajowych, który sporządziła firma CH2M HILL, a który rozmijał się z priorytetami inwestycyjnymi miasta: 

"W pierwszej kolejności eksperci proponują realizację sześciu tras:
1) Metro Wilanowska - ul. Sobieskiego (3,4 km wzdłuż al. Wilanowskiej za 27 mln zł);
2) na Gocław (4,9 km za 68,2 mln zł - od Grochowskiej i al. Waszyngtona wzdłuż Kanału Wystawowego do ul. Bora Komorowskiego);
3) do osiedla Ruda (2,3 km za 29,7 mln zł - od ul. Mickiewicza przez Klaudyny, Podleśną do Gwiaździstej);
4) Dworzec Zachodni - Wilanów (14,5 km za 207 mln zł - przez ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., Banacha, skrajem Pola Mokotowskiego, św. Andrzeja Boboli, Rakowiecką, Puławską, Goworka, Spacerową, Belwederską, Sobieskiego i al. Rzeczypospolitej);
5) Trakt Królewski i Bagatela (6 km za 63,5 mln zł od skrzyżowania Andersa z Międzyparkową przez Bonifraterską, pl. Krasińskich, Miodową, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie, Bagatelę do pl. Unii Lubelskiej z ewentualną odnogą od pl. Na Rozdrożu przez al. Wyzwolenia do pl. Zbawiciela i Puławskiej);
6) Kasprzaka (odtworzenie linii zlikwidowanej na początku lat 90. - od Skierniewickiej przez ul. Ordona do Wolskiej).

Lata lecą, a żadna z tych inwestycji nawet się nie zaczęła. Jak myślicie, czy pan Jerzy z osiedla Ruda też może sobie na stare lata nie psuć nerwów z powodu odkładanego w nieskończoność przedłużenia trasy tramwajowej do ul. Klaudyny na Bielanach?

(osa)

18:02, osa_oraz_smik
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 12 marca 2018

Fot. Maciek Jaźwiecki/AG

Tak wygląda już przeszło pół kilometra tunelu drugiej linii pod ul. Górczewską, a ja w nim. Mina zadowolona, bo w niespełna miesiąc i to krótszy niż zwykle (od 14 lutego do 13 marca) to wszystko wydrążyła i obudowała betonowymi pierścieniami tarcza Krystyna. Zuch dziewczynka - mało kto spodziewał się, że pójdzie jej aż tak dobrze. Dzisiaj miałem okazję przejść pod ziemią niemal na sam przodek, gdzie w gliniastą glebę wgryza się mechanizm Krystyny, gdzie mieści się jej "mostek kapitański". Na powierzchni mniej więcej w tym miejscu stała kiedyś rzeźba żyrafy, obok której wjeżdżałem na rowerze na stadion Olimpii Warszawa albo spacerowałem z psem do parku na Moczydle.

Tyle wspomnień, bo niektórzy rysują już palcem po mapie przyszłość II linii metra, której nawet jeszcze nie zaplanowano. Zaczęły się nonsensowne postulaty, by wydłużyć tunele w obu kierunkach. Najpierw z takim niedorzecznym pomysłem wyskoczyli radni PO z Ursusa, a firmuje go szef koła Platformy w tej dzielnicy Bogdan Olesiński, burmistrz Mokotowa. Napisałem na ten temat zjadliwy komentarz: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,23065175,sezon-osobliwosci-i-autokompromitacji-przed-wyborami-uznaje.html, bo w zaczynającej się właśnie kampanii przed jesiennymi wyborami do samorządu mimo wszystko powinno się mieć jakieś granice w składaniu od początku nierealnych obietnic.

Można tego wymagać przynajmniej od partii, która od 12 lat rządzi miastem, buduje II linię metra i planuje ją do bazy technicznej w Morach w 2023 r. Moim zdaniem na wyrost, bo tunele należałoby przejściowo zakończyć na stacji Lazurowa (Bemowo). Jednak ratusz najwyraźniej woli robić dobrze deweloperom, którzy zabudowują kapuściane pola na zachodnich obrzeżach Warszawy (ci i tak są niezadowoleni - narzekają na ograniczenia wysokości tamtejszego blokowiska, bo przecież ma być metro).

Stolica wpompuje więc w ten peryferyjny odcinek II linii półtora miliarda złotych, choć w centrum, na Pradze i innych starszych dzielnicach czekają pilniejsze inwestycje. Np. toalety i centralne ogrzewanie w zrujnowanych przedwojennych kamienicach czy niedomknięta od 60 lat obwodnica śródmiejska. Jednak działaczom PO z Ursusa jeszcze mało - chcieliby przedłużać metro do siebie. Co jest piramidalną bzdurą, bo akurat z tej dzielnicy już teraz można się dostać do Śródmieścia w kilkanaście minut prostą drogą (a nie naokoło metrem przez Bemowo i Wolę), wsiadając do pociągów SKM-ki i Kolei Mazowieckich na dwóch liniach - z os. Niedźwiadek i centrum Ursusa (chwilowo w remoncie) oraz z Gołąbek i Ursusa Płn. Jeden z dzielnicowych radnych - litościwie pominę nazwisko - tak odpowiada na pomysł, by metro do Ursusa przedłużyć z budżetu partycypacyjnego (do wydania kilkaset tysięcy złotych rocznie): "Bardzo dobry pomysł. Każde działanie jak najbardziej wskazane". Czyżby? Chyba że w grę wchodzą działania uboczne, czyli autokompromitacja. Radni PO z Ursusa i ich polityczny szef burmistrz Mokotowa zbłaźnili się na samym początku tegorocznej kampanii.

W ich ślady na drugim końcu II linii metra podążają aktywiści Miasto Jest Nasze z totalną krytyką ratusza, który zaczął dyskusję o przyszłości terenów wzdłuż Kanału Żerańskiego i dawnej FSO. 

Otóż MJN chce tu wydłużyć metro. Według oficjalnych planów rzeczywiście jego trasa ma się kończyć w nonsensownym miejscu na Bródnie po objechaniu naokoło Targówka i Zacisza. Dokładnie u zbiegu ul. Kondratowicza z Rembielińską, skąd w podobnym czasie już teraz można dojechać do Dworca Wileńskiego tramwajem. Dlatego o wiele lepiej byłoby odgiąć tunele metra od Zacisza w kierunku Zielonej Białołęki i doprowadzić je na początek przynajmniej do Trasy Toruńskiej, gdzie mógłby powstać parking przesiadkowy taki jak przy stacji I linii metra Młociny.

Miasto Jest Nasze chce zrobić ze wschodniej końcówki II linii metra jeszcze większego potworka. Mianowicie prowadzi je do stacji pociągów podmiejskich Warszawa Toruńska (w kilka minut można stąd dojechać do Dworca Gdańskiego i I linii metra), a nawet dalej - do pętli tramwajowej Żerań FSO. Wyrusza stąd linia 18, która w 24 minuty dociera do skrzyżowania Marszałkowskiej ze Świętokrzyską, a tramwaje wożą z Żerania powietrze.

Czy Warszawa jest aż tak bogata, żeby dublować drogie w budowie i utrzymaniu środki transportu w tak nieoczywistych miejscach? W dodatku MJN na Żeraniu, czyli w bliskiej odległości od Śródmieścia - takiej jak z Żoliborza po drugiej stronie Wisły - zamiast nowych osiedli mieszkaniowych woli... hale targowe. I to ma być pomysł na to, jak zapobiegać rozlewaniu się miasta?

Podwójna skucha na obu końcach II linii metra. To już lepiej myśleć o nowej trasie trzeciej linii, bo zaplanowana w czasach PRL pod bezludnymi terenami Grochowa na Gocław jest równie bez sensu co pomysły na wydłużanie tuneli do Ursusa i na Żerań.

20:19, osa_oraz_smik , Metro
Link Komentarze (10) »
poniedziałek, 05 marca 2018


alodztramstrdo

Z coraz większym niepokojem śledzę wiadomości, które napływają z Łodzi na temat podmiejskich linii tramwajowych. To jedyna taka sieć w Polsce z trasami, które łączą główne miasto w aglomeracji z jego satelitami. Wielki skarb i tak potraktowałyby go normalnie działające samorządy miast i regionu - zrobiłyby wszystko, żeby znaleźć pieniądze na remonty i utrzymanie torów, chociażby z funduszy Unii Europejskiej, która chętnie wspiera takie wspólne projekty. Aż dziwne, że nie udaje się to w Łodzi. Pamiętam, jak wjeżdżałem kiedyś do tego miasta samochodem bodajże od strony ze Zgierza i nagle zaskoczył mnie widok tramwaju kołyszącego się z boku drogi wśród łanów zbóż.

Warszawa i okolice mogą takiego tramwajowego skarbu tylko pozazdrościć. Trasy tramwajowe, które wypuszczały się poza granice stolicy mieliśmy tylko przed wojną - na Okęcie (linia A), do Boernerowa (linia B) i Wilanowa (linia W). W dodatku tramwaje docierały tam także w godzinach nocnych. Po wchłonięciu tych terenów przez Warszawę po wojnie nie mamy tramwajowych linii podmiejskich, choć od czasu do czasu - głównie w latach wyborów samorządowych - powracają pomysły wytyczenia takiego połączenia do Ząbek, Raszyna, a nawet w stronę Sochaczewa przez Żelazową Wolę.

Łódź trasy swoich tramwajów podmiejskich coraz częściej zawiesza, skraca, a przejazd spowalnia tak, że staje się mało atrakcyjny dla pasażerów.

Przed rokiem wiosną miałem okazję wypróbować podmiejską linię 43 podczas wizyty studyjnej, którą nasz Zarząd Dróg Miejskich zorganizował, by zbierać doświadczenia podczas projektowania woonerfów/podwórców (Łódź wprowadza je z powodzeniem od dłuższego czasu, w stolicy to ciągle nieznane rozwiązanie).

alodztramdo2

Ruszyliśmy importowanym z demobilu wagonem tramwajowym, który kolebał się na torach niemiłosiernie wolno. Na przystankach otwierały się niespotykane już w Warszawie harmonijkowe drzwi:

alodztramstrprzycisk

Mimo że był to popołudniowy szczyt, w środku tylko garstka pasażerów powiększona o uczestników naszej wycieczki - warszawskich urzędników i dziennikarzy:

alodztramdosrod

Tramwaj i tak jednak wyprzedzał stojące w korku samochody - na ulicy było zwężenie z powodu robót drogowych. Osobliwe ślady po pracach naprawczych (spójrzcie na mocowanie słupa trakcyjnego poniżej) zostały też na przystanku koło nieużywanej już zajezdni na co dzień tramwajowej Brus:

alodzzajbrus1

Zajezdnia Brus (pyszna ta nazwa!) działała od 1910 r., gdy uruchomiono linię tramwajową do Konstantynowa Łódzkiego, do 2012 r., gdy zakończyła działalność spółka Tramwaje Podmiejskie.

alodzzajbrus2alodztramlogopodm

Teraz terenem nieczynnej zajezdni opiekuje się grupa pasjonatów. Byli tak mili, że wpuścili całą delegację z Warszawy, oprowadzili po eksponatach, a na koniec odwieźli starym ikarusem na wieczorny pociąg z odpicowanego i powiększonego ogromnym kosztem ponad granice zdrowego rozsądku Dworca Fabrycznego (takie są skutki megalomanii lokalnych polityków, w tym przypadku akurat z Platformy Obywatelskiej).

Zajezdnia Brus na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie zaniedbanej i zapomnianej, ale i tak liczy się, że jest - Warszawa swój tabor historyczny upycha po kątach i krzakach, nie ma jednego miejsca, w którym mógłby zostać należycie wyeksponowany. W łódzkim muzeum starej komunikacji zachwyciły mnie nawet tablice ze starymi zdjęciami i krótkimi opisami najważniejszych faktów z jej historii (ech te łódzkie "krańcówki"):

alodzzajbrustablic1

alodzzajbrustablic2

alodzzajbrustablic4

alodzzajbrustablic3

alodzzajbrustablic5

W zajezdni Brus zachował się układ torów pozwalający na organizowanie okazjonalnych przejażdżek historycznym taborem po Łodzi. Miejscowi miłośnicy komunikacji wyprowadzili z hali ten oto przegubowy wagon:alodztramstr8alodztramstrsrodekalodztramstrkabinaalodzzajbrustoryalodztramstr7

Pod dachem mieszczą się prawdziwe tramwajowe perełki - niektóre jeszcze z napisami cyrylicą z okresu zaboru rosyjskiego, choć część jest nadgryziona zębem czasu i rdzy: 

alodztramstr4 alodztramstr3alodztramstr3napisalodztramstr2alodztramspych2alodztramkolaalodztramstr6alodztramstrnauka1

alodztramstrnauka2

Na dwóch ostatnich zdjęciach nietypowy wagon do nauki jazdy z tylnym pulpitem dla instruktora.

Zbiory są tak bogate, ze nie cały zabytkowy tabor mieści się pod dachem:

alodztramspychtyl

alodztramstrspych

alodzzajbrustory2alodztramst1alodzzajbrusbus1

W osobnej części zajezdni tramwajowej Brus udało się wygospodarować kącik autobusowy. Wielki szacun dla miłośników komunikacji, którzy dbają o ten cały dobytek i apel do łódzkich polityków, by bardziej przejęli się dziedzictwem historycznym swojego miasta, a także ledwo zipiącymi już liniami podmiejskich tramwajów. 

alodztramherb

(osa)

20:49, osa_oraz_smik , Z kraju
Link Komentarze (6) »
poniedziałek, 26 lutego 2018

Zima na sam koniec ostro przymroziła w Warszawie, ale w Alpach od początku daje się we znaki także obfitymi opadami śniegu. Ponoć największymi od dwóch dekad. Najpierw więc śnieżyce odcięły wiele ośrodków narciarskich we Francji i to tak, że nie dało się nawet wyjść na stok. Potem lawiny zeszły na drogi na pograniczu Szwajcarii i Włoch. Trzeba było ewakuować turystów. Nie zdawałem sobie z tego sprawy, podziwiając przygniecione malowniczo śniegiem ronda, wiaty przystankowe i pobocza dróg między Livigno a Bormio: Zaraz po drugiej stronie granicy wspina się kultowy pociąg Kolei Retyckich, którym podróż opisałem i pokazałem na zdjęciach blisko 4 lata temu:
http://autobusczerwony.blox.pl/2014/05/Weekend-w-Bernina-Express-cz-1.html
http://autobusczerwony.blox.pl/2014/05/Weekend-w-Bernina-Express-cz-2.html
http://autobusczerwony.blox.pl/2014/05/Weekend-w-Bernina-Express-cz-3.html

A także w 2016 r.: http://autobusczerwony.blox.pl/2016/11/Pociag-na-zadanie-Wystarczy-wcisnac-guzik.html 

Dla porządku odnotujmy, że ten wpis w "Autobusie czerwonym" ma numer 1000.

Za dnia ronda z ledwo wystającymi spod śniegu znakami drogowymi wyglądały jak wielkie naleśniki z bitą śmietaną. Po zmroku pokonanie 30 km przez przełęcz, która dzieli Livigno i Bormio - dwie miejscowości dobrze znane także polskim narciarzom blisko granicy włoskiej - w zawiei śnieżnej i po serpentynach na wysokości 2200 mnpm było dla mnie jednym z największych wyzwań kierowcy.

Kilka razy zdarzyło mi się obserwować, że śnieg po dużych opadach był następnego dnia wywożony. Zarówno z głównych, jak i bocznych ulic - tak, że nie zalegał długo ani na jezdniach, ani na chodnikach:


Na co dzień normalnym środkiem transportu dla narciarzy w Alpach są oczywiście darmowe skibusy. Wystarczy mieć ważny karnet na stok. Po Bormio, które składa się z 3 oddalonych od siebie ośrodków narciarskich, kursują regularnie 3 linie oznaczone kolorami: niebieska, żółta i czerwona. Schemat poniżej przedstawia trasy komunikacji międzymiastowej:

Narciarze schodzą ze stoku i sprawdzają na czymś w rodzaju przystanku (nie ma specjalnie obfitych oznakowań) godzinę przyjazdu, trasę i listę przystanków. Trzy linie kursujące w obrębie Bormio (główny wyciąg z kolejką gondolową - miasto) wracają tu z różną częstotliwością - w godzinach narciarskiego szczytu co 15-20 minut, ale w pozostałych porach dnia nawet raz na godzinę. Są to nowe i nieco starsze modele skibusów, w środku oprócz foteli jest dużo miejsca dla stojących:

Do dalej położonych stoków, a także innych miast czy w sąsiednich dolinach podwoziły niebieskie autobusy lokalne i międzymiastowe z koszami na narty z tyłu:

Autobusy te wyruszały z miejsca, które przypominało mi dawny dworzec autobusowy w Zakopanem. W Bormio jednak wsiadało się w bramie, do której prowadziły drzwi z poczekalni:

Na usianych zakrętami i często wąskich drogach, gdy podczas śnieżyc robi się ślisko, kierowcy mieli naprawdę ciężko. Raz widziałem, jak jeden z nich wysiadł na przystanku, żeby założyć łańcuchy przed wspinaczką do wyżej położonej miejscowości San Carlo:

Zagadką pozostaje dla mnie tunel, który od ponad pół wieku sprawia, że odcięte dawniej zimą od świata Livigno (w ramach rekompensaty miejscowość ta od czasów średniowiecza korzysta z prawa do zwolnienia z ceł) teraz ma połączenie ze Szwajcarią:

W wykutym w skałach przejeździe mieści się tylko jedna jezdnia. Ruch odbywa się wahadłowo, co powoduje ogromne kolejki (staliśmy ponad 20 minut) przy jego wlotach, albo jednokierunkowo w określonych godzinach. Np. w sobotę do godz. 11 teoretycznie można się tylko wydostać z Livigno, a potem aż do wieczora tylko wjechać do Włoch. Przejazd kosztuje ponad 40 euro (w tej cenie pozwalają też ewentualnie wrócić na drugą stronę tunelu). Aż dziwne, że przy takich stawkach i dobrobycie panującym w obu krajach do tej pory nie zdecydowano się na przebicie dodatkowej nitki tunelu.

Chyba że ponad 3-kilometrowy tunel Munt la Schera nie jest poszerzany celowo - ze względów środowiskowych. Po stronie szwajcarskiej na terenie kantonu Gryzonia znajduje się jedyny w tym kraju park narodowy.

(osa)

20:26, osa_oraz_smik , Ze świata
Link Komentarze (4) »
piątek, 16 lutego 2018

Wypatrywałem corocznej konferencji prasowej organizowanej zwykle przez ratusz pod koniec zimy w sprawie planów remontowych i inwestycyjnych na najbliższy sezon. Tym razem urzędnicy ograniczyli się do komunikatu-gotowca, który tzw. dziennikarze z rozmaitych portali internetowych przekopiowali żywcem bez żadnych refleksji ani wątpliwości. Tak to teraz, niestety, działa, dlatego zachęcam, żeby jednak wydać te parę złotych na pogłębione informacje z dodatkowymi, nie zawsze wygodnymi dla urzędników pytaniami. Szerszy tekst na temat tegorocznych remontów ukaże się w "Gazecie Stołecznej" w nowym tygodniu.

Zgodnie z zapowiedziami z poprzednich lat spodziewałem się, że w 2018 r. tramwajarze w końcu zabiorą się do większych robót na rondzie Babka. To fatalne miejsce, gdzie pasażerowie tracą czas w korkach. Pokonanie tego jednego skrzyżowania zajmuje nawet pięć minut, bo tramwaje sterczą na czerwonym świetle przed wjazdem na rondo, przed zjazdem z niego i na drugim przystanku w tym samym węźle przesiadkowym.

Okazuje się, że problem jest też w drugą stronę - tramwaje nie mieszczą się na przystanku w kierunku Żoliborza i częściowo zastawiają ruchliwe przejście dla pieszych:


Dokładnie rok temu byłem po sąsiedzku na pokazie prasowym w centrum handlowym Arkadia, które zaczynało wtedy swoją rozbudowę o nową część z restauracjami. Już działają, a ja pamiętam zapowiedzi prywatnego inwestora, który chciał partycypować w kosztach wydłużenia platformy przystankowej w kierunku Żoliborza i wytyczenia nowego przejścia dla pieszych do tramwajów przez al. Jana Pawła II bliżej drzwi wejściowych do Arkadii. Cytat z archiwum "Gazety Stołecznej":
"Grzegorz Grajkowski z Arkadii zapowiedział wytyczenie dodatkowego przejścia na drugim końcu wysepki przystankowej, która ma być poszerzana prawdopodobnie w 2018 r. Wtedy też powstanie nowy tor dla tramwajów przyjeżdżających z Żoliborza i skręcających na rondzie Babka. To powinno rozładować korki. W tym roku do remontu idzie odcinek trasy tramwajowej wraz z przystankami przed Arkadią na ul. Słomińskiego w stronę mostu Gdańskiego".

Niestety, dodatkowe przejście dla pieszych przy Arkadii nie powstanie. Przynajmniej w tym roku. A szkoda, bo byłoby to rozwiązanie obecnych problemów z tłokiem na przystanku. Wpadają tam na siebie pasażerowie spieszący się do tramwajów i ci, którzy z nich właśnie wysiedli. Poza tym swobodnie mieściłyby się jeden za drugim długie składy.

Niestety, inwestycja najwidoczniej się przesuwa. Podobnie zapowiadane już wiele lat temu rozdzielenie tramwajów skręcających na rondzie Babka w lewo na most Gdański od tych jadących prosto do al. Jana Pawła II i w prawo - do ul. Okopowej. Miał powstać dodatkowy tor na najbardziej obciążonym wlocie na skrzyżowanie. W zamian na razie urzędnicy mówią tylko o przeprogramowaniu sygnalizacji świetlnej. Ma to nastąpić do wakacji 2018 r. Obawiam się jednak, że ruch tramwajowy jest tu tak duży, że pomoże to tylko w niewielkim stopniu.

(osa)

21:25, osa_oraz_smik , Tramwaje
Link Komentarze (5) »
poniedziałek, 05 lutego 2018

Tym warszawiakom, którzy czują może jakieś kompleksy dlatego, że w naszym mieście nie ma aż tylu linii metra co w Paryżu czy Londynie, gdzie cała sieć powstaje od ponad 150 lat, albo nawet w Pradze, Budapeszcie i Bukareszcie, polecam przejażdżkę pociągiem podmiejskim. Pomaga od razu - naprawdę można się dowartościować. Ja nie muszę, ale dla wielu osób, nie wiedzieć czemu, liczy ilość a nie jakość. Stąd np. narzekania, że do Wilanowa dociera tylko jedna linia autobusowa z Wisłostrady, a przedtem były 2 czy 3 (nieważne, że kursowały najczęściej co kwadrans i zazwyczaj wszystkie razem). Stąd też pomstowanie, że w Warszawie tak mało metra.

Fot. Adam Stępień/AG

Jednak odkąd Szybka Kolej Miejska działa tak, jak powinna, a nie tak, jak w początkowym okresie nieudaczników z warszawskiej ekipy Lecha Kaczyńskiego, i odkąd bilet aglomeracyjny Zarządu Transportu Miejskiego obejmuje też Koleje Mazowieckie, uważam, że mamy nie tylko jedną i ogryzek drugiej linii metra, ale też siedem dodatkowych. Co prawda w większości naziemnych, ale co z tego, skoro np. w takim Chicago tylko niespełna 20 km metra znajduje się w tunelu, a przeszło 150 km na powierzchni. Zresztą większość pociągów z obrzeży Warszawy też wjeżdża pod ziemię do genialnego przejazdu na linii średnicowej PKP z lat międzywojennych z późniejszymi stacjami Arseniusza Romanowicza. Pamiętam, jak pożal się Boże kandydat na prezydenta miasta Janusz Korwin-Mikke postulował, by wpuścić tam samochody...

Na co dzień nie dojeżdżam pociągami podmiejskimi czy SKM-ką, dlatego doceniłem, jak działają w mroźny dzień, gdy akumulator w samochodzie odmówił współpracy, a ja musiałem się dostać na brydżowe spotkanie na krańcach Wawra. Kursy w niedzielę nie są zbyt częste, ale wystarczyło sprawdzić rozkład jazdy. Na Dworcu Zachodnim czekał cieplutki skład SKM-ki z nowosądeckiej fabryki Newagu. Czysto, wygodnie, a przejazd zajął niewiele ponad pół godziny. W dodatku było wesoło, bo na stacji w Aninie wsiadł człowiek z gitarą i zaczął się występ z przekazywaniem instrumentu innym pasażerom wtajemniczonym w tej sztuce.

Po pięciu upojnych robrach (jeden, niestety, z dużą górką i sromotną wpadką po kontrze na cztery kiery) powrót Kolejami Mazowieckim z przesiadką niemal na drugi koniec miasta zajął mi tylko 50 minut. W tym połowę dojazd na Dworzec Śródmieście. Bywało, że samochodem trwało to dłużej, jeśli doliczyć rozwożenie pozostałych brydżystów po Wawrze i innych częściach Warszawy. W dodatku pociąg okazał się miłą niespodzianką, bo choć z zewnątrz wyglądał jak reanimowany "kibel" z czasów PRL, to w środku nie mogłem uwierzyć własnym oczom:

Miękkie fotele w barwach przewoźnika zamiast twardych z czerwonego plastiku, który latem przyklejał się do nóg, gdy jechało się krótkich spodenkach. Działało oświetlenie, nie było żadnego brudu i smrodu, znów ciepło, w dodatku uśmiechnięty pan konduktor (fachowo to chyba kierownik pociągu?), który zgodził się opóźnić odjazd, widząc, że biegnę do peronu ("Spokojnie, ma pan jeszcze 12 sekund"). Dałem radę, choć prawdę mówiąc, spodziewałem się SKM-ki 5 minut później.

Tu, niestety, muszą się zacząć narzekania. Sprawdziłem potem w rozkładzie i właśnie tylko tyle wynosi po godz 21 różnica między kursami pociągów. To dziwne, bo potem jest odstęp 20-, a przedtem 25-minutowy.

Z innych obserwacji. Zdziwiłem się, jak łatwo dostać się na tory na tyłach nowych biurowców budowanych lub otwartych już wzdłuż Al. Jerozolimskich między dworcami Zachodnim a Ochotą. Nie ma tam żadnego parkanu. Za to jak zawsze pełno śmiecia.

Za Dworcem Śródmieście (po tzw. estetyzacji na Euro 2012 wróclł tu charakterystyczny smrodek) w kierunku Powiśla pociąg jedzie początkowo b. wolno.

Wspaniały odcinek linii średnicowej prowadzi nad Powiślem, Wisłą i w sąsiedztwie Stadionu Narodowego - aż miło wyglądać za okno.

Dalej jednak lepiej już nie patrzeć, bo widać potworny syf na tyłach praskich, zrujnowanych kamienic przy Targowej i Skaryszewskiej oraz bieda bazar z namiotami przy Zamoyskiego, który przetrwał jeszcze po likwidacji upiornego Jarmarku Europa.

Trasa w kierunku Wawra w ogóle nie wygląda zbyt atrakcyjnie - że też nikomu to nie przeszkadza? Wysypisko śmieci w niedoszłym tunelu za Dworcem Wschodnim pod tzw. Trasę Tysiąclecia (czy kiedyś ona powstanie?). Opuszczone hale fabryczne na Kamionku, które wypiera (i dobrze!) nowa zabudowa mieszkaniowa. Nieużywane bocznice do szpitala wojskowego przy ul. Szaserów. Dzikie ogródki działkowe ze skleconymi byle czym altankami. W większości koszmarne budownictwo (nie licząc ciekawego osiedla koło przystanku Warszawa Gocławek). Zaniedbane perony i budynki stacyjne (w większości zaryglowane na cztery spusty) ze skrzydlatymi wiatami, które udało się na szczęście wpisać do rejestru zabytków.

Mam nadzieję, że odzyskają jeszcze drugie życie podczas zapowiadanej na początek lat 20 modernizacji odcinka Warszawa - Otwock. Pasażerom może być ciężko w czasie tych prac, wierzę jednak, że potem dojazdy będą jeszcze wygodniejsze niż teraz.

(osa)

18:14, osa_oraz_smik , Kolej
Link Komentarze (15) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 167
Archiwum

Gazeta.pl Warszawa