wtorek, 22 grudnia 2009

Niestety ten tytuł to raczej żart. Jedynie na jednym z peronów kilku robotników kilka dni temu wymieniało fragment połamanej posadzki. I tak zapewne będzie wyglądał planowany przez PKP lifting przed 2012 r:  Tu coś załatamy, tam coś pomalujemy. Na większe zmiany raczej nie ma co liczyć.

sss

To kolejny obrazek z Centralnego. Na peron wjechał dawny pociąg pospieszny "Niemen" do Białegostoku. Teraz to już skład TLK. Nazwy zostały zlikwidowane i zaklejone taśmą. Tak najprościej.

To już napis przy wejściu do poczekalni na antresoli Dworca Centralnego. Pewnie większość pasażerów zapomniała o jej istnieniu. Dawniej była okupowana przez bezdomnych. Teraz ochroniarze ich stamtąd wyganiają. Nie ma jednak również podróżnych, bo kto by chciał siedzieć w tak obskurnym  miejscu. Pasażerowie, którzy mają więcej czasu, na pociąg czekają raczej w Złotych Tarasach. Zastanawia też ciekawe sformułowanie "na poczekalni" zamiast "w poczekalni".

(śmik)

23:35, osa_oraz_smik , Kolej
Link Komentarze (6) »
niedziela, 20 grudnia 2009

Nasza redakcja już po zakładowej Wigilii, na której oprócz śpiewania kolęd tradycyjnie odbywa się burzliwe głosowanie na kandydatury do Stołka i Nogi od Stołka. Nagrodzonych już znamy, podamy ich w sylwestrowym wydaniu "Gazety", a na razie zachęcamy wszystkich do głosowania w internecie. Po zeszłorocznych sugestiach, by czytelnicy też mieli wpływ na nagrody, tym z największą liczbą głosów zostaną przyznane dyplomy. Ubolewam tylko, że tak mało jest w tym roku kandydatów związanych z komunikacją. Właściwie tylko jeden, i to antykandydat - wieczny marszałek Adam Struzik za straconą szansę dla Kolei Mazowieckich, jaką mógł być odwołany niedawno ich nowy prezes.

A teraz płachta na przeciwników buspasa na Trasie Łazienkowskiej. Zastanawialiśmy się, czy jego autorzy powinni się znaleźć wśród nominowanych do... oczywiście Stołka. Należałby im się, bo wcześniej tylko się gadało o tym, że komunikacja miejska powinna mieć przywileje na zakorkowanych ulicach, teraz wreszcie zaczęło się coś w tej sprawie robić. Niestety, nie udało się przy tym uniknąć błędów: zła pora roku na wytyczenie buspasa, niewystarczająca o nim informacja, niedopowiednia reakcja na to, co się dzieje - głównie utrzymanie buspasa na moście Łazienkowskim, nieprzedłużenie go do Dworca Zachodniego i ul. Grenadierów, a także brak poprawy komunikacji z Gocławia + brak jakichkolwiek szykan na jezdni i monitoringu przez kamery. Mam nadzieję, że podobnych błędów nie będzie przy następnych buspasach. I że te buspasy w ogóle będą!

(osa)

20:14, osa_oraz_smik , Autobusy
Link Komentarze (11) »
piątek, 18 grudnia 2009

Nadmiar informacji bywa deziformacją. Na przystanku tramwajowym przy Dworcu Gdańskim w stronę ronda Babka wiszą sobie dwa rozkłady dla ”1-ki”. Jest godz. 9.36. W pośpiechu rzucam okiem na rozkład biały - odjazd: godz. 9.38. Potem mój wzrok przykuwa rozkład żółty. W tyle głowy mam zakodowane, że ten kolor oznacza jakąś zmianę, więc zapisane tu godziny odjazdów powinny być obowiązujące. Czytam jeszcze, że ”rozkład ważny w dniach 12-20.12.2009”, czyli czekam na tramwaj o godz. 9.37. Tramwaju nie ma. Przyjeżdża o godz. 9.40 w dodatku z żółtą tablicą ”Zjazd do zajezdni Mokotów”. Czyli tak, jakby to był kurs o godz. 9.42 z rozkładu białego. Dopiero później wczytuję się, że ten żółty to tylko dla sobót i świąt. A dokładnie dla dwóch weekendów 12-13 i 19-20 grudnia. I nie można było tak od razu?

Na szczęście jedynka akurat kursuje często (i jak widać niepunktualnie), więc, czy się czeka według rozkładu białego, czy według żółtego, zawsze coś wkrótce przyjedzie. ZTM poinformował o ekstra kursach w przedświątecznym szale zakupowym i pewnie podobna (dez)informacja wisi na przystankach pozostałych zasilonych linii. Chciał dobrze, wyszło nieszczególnie.

(osa) 

19:03, osa_oraz_smik , Przystanki
Link Komentarze (14) »
wtorek, 15 grudnia 2009

W „Gazecie” codziennie ukazują się fotofelietony. Podejrzałem, jaki na jutro mają w planach nasi koledzy z dodatku wrocławskiego (autorem jest Maciej Świerczyński):

”Pętla tramwajowa przy ul. Kromera. 55-letni pan Waldemar musi odpracować 30 godzin społecznie, jak mówi, ”za złe zachowanie”. Dezynfekuje więc uchwyty w środkach komunikacji miejskiej, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób, m.in. grypy”.

Tu zamarzyło mi się, żeby w Warszawie za ”złe zachowanie” gonić plakaciarzy do oddzierania naklejek i ogłoszeń z wiat przystankowych.

(osa)

17:07, osa_oraz_smik , Tramwaje
Link Komentarze (2) »

Nowy odcinek ul. Makowskiej na przedłużeniu ul. Szaserów, który pokazywaliśmy w Autobusie_czerwonym kilka tygodni temu, jest już gotowy. W ostatni weekend przejechałem się nim całkiem legalnie (znaki zakazu ruchu leżały powalone, nie było żadnych barierek). Powstał całkiem gracki objazd zakorkowanego węzła Marsa (trzeba skręcić z wiaduktu nad PKP Gocławek w Naddnieprzańską, a potem w Jordanowską i przez Makowską, Szaserów, Dwernickiego, Mińską omija się cały ruch na Grochowskiej.

Do nowej pętli, która powstała przy Makowskiej zostanie przedłużona trasa linii 188. Przystanek końcowy będzie nosić całkiem adekwatną nazwę: Gocławek Wschodni. Współczuję jednak kierowcom przegubowców, którzy będą tu zawracać - nieźle się nakręcą, bo na rondzie i przy wjeździe na pętlę ciasno jak diabli.

(osa)

niedziela, 13 grudnia 2009

Fot. Wagonmasz

Kiedy na stacji pojawia się uśmiechnięta gęba nowych rosyskich wagonów metra, oznacza to, że jazda nie będzie należała do przyjemnych. Potworny zaduch i smród plastiku w środku, bo w nowych produktach zza Buga w XXI w. szwankuje wentylacja.

Zauważyłem, że ostatnio znalazł się na to sposób. Co prawda równie siermiężny jak same wagony, ale zaduch jest już mniejszy - w wagonach po prostu pouchylano lufciki. Mamy jednak skutek uboczny, czyli ogromny hałas.

Tak to jest, jak się chce zaoszczędzić na dostawach, a kończy się na wyraźnie niższym komforcie jazdy. Mam nadzieję, że w najbliższym przetargu na tabor dla drugiej linii metra (i częściowo pierwszej) produkty rosyjskie tak fatalnej jakości w ogóle nie będą brane pod uwagę. Nie wyobrażam sobie, że Metro kolejny raz kupi taki chłam.

(osa)

20:09, osa_oraz_smik , Metro
Link Komentarze (11) »
 
1 , 2
Archiwum

Gazeta.pl Warszawa