czwartek, 29 marca 2018

Pamiętacie, jak całkiem niedawno kolejarze podczas - jak to sami mówią - estetyzacji ubogacili halę główną Dworca Centralnego dodatkową antresolą? Niepotrzebnie wydali kupę pieniędzy i zepsuli zamysł artystyczny zasłużonego dla linii średnicowej architekta Arseniusza Romanowicza.


Fot. Jacek Marczewski/AG

Stanęły tam też wtedy oślepiające reflektory, których kształt kojarzy mi się z wielkimi łychami. Pod antresolą na zdjęciu widać lady punktów gastronomicznych. Wydawałoby się, że nie ma lepszej lokalizacji niż ruchliwy Dworzec Centralny, a jednak nie wszystkie miejsca są czynne.

 

Przechodziłem tamtędy ostatnio, przesiadając się z tramwaju w al. Jana Pawła II do autobusu na pętli z zółtymi daszkami między dworcem a centrum handlowym Złote Tarasy. To tylko marne 200 metrów po trzech poziomach. Najpierw w dół do przejścia podziemnego pod rondem Czterdziestolatka, bo wokół niego jakoś nie doczekaliśmy się zapowiadanych od 2015 r. zebr i przejazdów rowerowych. Potem po kilku schodkach do dworcowego królestwa kolejarzy i  do hali głównej po schodach ruchomych (jeśli akurat działają, choć akurat w zawodach na częstotliwość i długotrwałość awarii takich urządzeń zdecydowanie wygrałoby Metro Warszawskie). Tutaj zmęczeni podobnymi wędrówkami i innymi podróżami mogą się przynajmniej oprzeć o nieużywaną ladę - zawsze to jakiś pozytyw po kolejowej estetyzacji.

(osa)

16:30, osa_oraz_smik , Kolej
Link Komentarze (5) »
wtorek, 20 marca 2018

Popełniłem niedawno notkę z zapowiedzią, że Tramwaje Warszawskie przymierzają się (który to już raz?) do przedłużenia torów na ul. Mickiewicza - od pętli Marymont-Potok przez wiadukt nad Trasą AK do skrzyżowania z ul. Rudzką, a tutaj w prawo przez ul. Klaudyny do ul. Podleśnej i Lasu Bielańskiego:

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,23114324,tramwajem-dluzsza-trasa-z-zoliborza-na-bielany.html 


Fot. Warszawa.wyborcza.pl

Na razie przygotowania są na wstępnym etapie - trwa szykowanie przetargu na koncepcję takiego połączenia. Może to dlatego, że wyparty przez inne tego dnia tematy tekścik musiał być krótki, wkrótce potem dostałem pełną pretensji przesyłkę od pana Jerzego (zastrzegł nazwisko do mojej wiadomości), emeryta z osiedla Ruda: "Przedstawiony w Pana notatce plan Tramwajów Warszawskich jest jednym z największych absurdów komunikacyjnych, jakie poznałem" - zaczyna się groźnie ów list, zapewne dłuższy od mojego artykułu. Pan Jerzy spieszy mnie zapewniać, że teraz z osiedla Ruda do pl. Wilsona kursuje tyle autobusów, że "jest sprawnie, szybko i bez tłoku".

Mam na ten temat inne zdanie, bo autobusy trzech linii (przy Potockiej dołącza czwarta) zwykle odjeżdżają równocześnie albo krótko po sobie, więc wcale nie jest sprawnie, a zdarza się też tłok. To samo w drugą stronę, gdy czeka się i wsiada na przystanku za pl. Wilsona. W dodatku tramwaje, które puste zawracają do pętli Marymont Potok, mogłyby się cieszyć większą frekwencją, a mieszkańcy Rudy zyskaliby bezpośrednie (bez przesiadek) połączenie z południową częścią Żoliborza, Dworcem Gdańskim czy Śródmieściem. Ja i moja rodzina coraz bardziej przekonujemy się do tego dobrodziejstwa, gdy przychodzi nam się wciskać do zatłoczonych pociągów metra na stacji Plac Wilsona.

Do tego wątku nawiązuje mój szanowny czytelnik: "Czy tramwaj ma jakieś zalety? Trasa z Marymont Potok do centrum autobus + metro = ok. 16 minut (uwzględniając czas przesiadki i czekania na metro). Ta sama trasa tramwajem linii 15 - 18 minut. Budowa odcinka tramwajowego do Podleśnej nic tych czasów nie poprawi" - przekonuje. Czyżby? Przede wszystkim różnica 2 minut jest pomijalna, zwłaszcza dla starszych czy osób niepełnosprawnych, którzy bardziej cenią sobie przejazd bez przesiadek niż ganianie po schodach, antresolach i peronach metra. Poza tym czekanie na nie poza godzinami szczytu albo wieczorem (9-10 min) robi już jednak różnicę.

"A teraz problemy - kontynuuje pan Jerzy. - Ulica Klaudyny jest wąska. Szerokość tylko dla ruchu samochodowego. Zapraszam do osobistego stwierdzenia, że dołożenie dwukierunkowej linii tramwajowej graniczy tu z absurdem. Istniejący ruch (w tym autobusowy) zostanie sparaliżowany".

Tyle że ruch ten jest niewielki, obok ul. Klaudyny prowadzi równoległa ul. Lektykarska, a po wydłużeniu linii tramwajowej jest dla mnie oczywiste, że nie przetrwają wszystkie dublujące ją autobusy. Poza tym, czy żeby ułożyć tory tramwajowe, ulica musi mieć szerokość Marszałkowskiej albo przynajmniej sąsiedniej Mickiewicza? Przecież nawet w Warszawie mamy odcinki, gdzie tramwaje kursują pośrodku jezdni (Młynarska, Skierniewicka, Stalowa, Kawęczyńska). W miastach zachodniej Europy takie rozwiązania są zaś na porządku dziennym, dlatego z łatwością mogę sobie wyobrazić tory tramwajowe na rzeczywiście niezbyt szerokiej ul. Klaudyny. Spójrzcie zresztą na kilka przykładów:

Drezno


GandawaBerlin
Amsterdam


Antwerpia

Wróćmy jeszcze na moment do Warszawy i na ul. Klaudyny. Historia przedłużenia torów tramwajowych na osiedle Ruda sięga przynajmniej końcówki lat 90. poprzedniego wieku. W archiwum "Gazety Stołecznej" odgrzebałem kilka swoich tekstów na ten temat. Np. dość taki oto opis z lipca 2010 r. po remoncie pętli Marymont Potok: 

"Remont wjazdu na pętlę Marymont-Potok przyniósł nieoczekiwane rezultaty. Przechodnie mijający skrzyżowanie Mickiewicza z Potocką widzą, że nowe szyny prowadzące od strony przebudowywanej zawrotki kończą się ok. 10 cm w bok od starych w kierunku pl. Wilsona. Jednak według rzecznika Tramwajów Warszawskich Michała Powałki nie dość, że wszystko wypadło prawidłowo, to w dodatku wróży przedłużenie remontowanej linii na sąsiednie os. Ruda. - Te niestykające się szyny mogą być wprawdzie złudzeniem, że coś tu jest nie w porządku, ale przy okazji układania nowych torów na pętli chcemy je przygotować do budowy zupełnie nowego odcinka - przekonuje i dodaje, że nie będzie on zbyt długi. Od skrzyżowania z Potocką trasa prawdopodobnie poprowadzi ul. Mickiewicza do ul. Klaudyny".


Fot. Robert Kowalewski/AG

Albo następny tekst z lutego 2012 r., gdy zbliżał się remont wiaduktu ul. Mickiewicza nad Trasą AK:

"Według Michała Powałki wiadukt nie stanowi problemu, bo nie jest powiedziane, że tory mają prowadzić na wprost ul. Mickiewicza. Jedna z koncepcji zakłada bowiem, że skręcą w Potocką i dalej wzdłuż parku na Kępie Potockiej dotrą w okolice obecnej pętli autobusowej na ul. Gwiaździstej. - To nie ma sensu, bo w tej okolicy jest mniej mieszkańców niż wzdłuż trasy na ul. Klaudyny - zwraca jednak uwagę radny PiS Dariusz Figura.

Rzecznik Tramwajów Warszawskich Michał Powałka powiedział nam, że w ciągu kilku miesięcy ma być ogłoszony przetarg na tzw. studium wykonalności dla dłuższej trasy piętnastki. - Określi ono koszty, jej przebieg i np. to, czy powinny nią jeździć wagony dwukierunkowe, gdyby zrezygnować z klasycznej pętli na końcu nowego odcinka - mówi.

Radny Figura przypomina sobie jednak, że już w 2008 r. urzędnicy prezentowali w Radzie Warszawy plany budowy dodatkowego fragmentu torów w stronę Bielan. Inwestycję zakwalifikowano wtedy wśród innych "bez pokrycia finansowego", jak np. linia tramwajowa do Wilanowa. - Kiedy budować, jeśli nie teraz? Remont wiaduktu na ul. Mickiewicza będzie najlepszym momentem, po co rozgrzebywać go potem powtórnie? - pyta".

W 2014 r. na zamówienie ratusza powstał też pamiętny ranking możliwych tras tramwajowych, który sporządziła firma CH2M HILL, a który rozmijał się z priorytetami inwestycyjnymi miasta: 

"W pierwszej kolejności eksperci proponują realizację sześciu tras:
1) Metro Wilanowska - ul. Sobieskiego (3,4 km wzdłuż al. Wilanowskiej za 27 mln zł);
2) na Gocław (4,9 km za 68,2 mln zł - od Grochowskiej i al. Waszyngtona wzdłuż Kanału Wystawowego do ul. Bora Komorowskiego);
3) do osiedla Ruda (2,3 km za 29,7 mln zł - od ul. Mickiewicza przez Klaudyny, Podleśną do Gwiaździstej);
4) Dworzec Zachodni - Wilanów (14,5 km za 207 mln zł - przez ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., Banacha, skrajem Pola Mokotowskiego, św. Andrzeja Boboli, Rakowiecką, Puławską, Goworka, Spacerową, Belwederską, Sobieskiego i al. Rzeczypospolitej);
5) Trakt Królewski i Bagatela (6 km za 63,5 mln zł od skrzyżowania Andersa z Międzyparkową przez Bonifraterską, pl. Krasińskich, Miodową, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie, Bagatelę do pl. Unii Lubelskiej z ewentualną odnogą od pl. Na Rozdrożu przez al. Wyzwolenia do pl. Zbawiciela i Puławskiej);
6) Kasprzaka (odtworzenie linii zlikwidowanej na początku lat 90. - od Skierniewickiej przez ul. Ordona do Wolskiej).

Lata lecą, a żadna z tych inwestycji nawet się nie zaczęła. Jak myślicie, czy pan Jerzy z osiedla Ruda też może sobie na stare lata nie psuć nerwów z powodu odkładanego w nieskończoność przedłużenia trasy tramwajowej do ul. Klaudyny na Bielanach?

(osa)

18:02, osa_oraz_smik
Link Komentarze (9) »
poniedziałek, 12 marca 2018

Fot. Maciek Jaźwiecki/AG

Tak wygląda już przeszło pół kilometra tunelu drugiej linii pod ul. Górczewską, a ja w nim. Mina zadowolona, bo w niespełna miesiąc i to krótszy niż zwykle (od 14 lutego do 13 marca) to wszystko wydrążyła i obudowała betonowymi pierścieniami tarcza Krystyna. Zuch dziewczynka - mało kto spodziewał się, że pójdzie jej aż tak dobrze. Dzisiaj miałem okazję przejść pod ziemią niemal na sam przodek, gdzie w gliniastą glebę wgryza się mechanizm Krystyny, gdzie mieści się jej "mostek kapitański". Na powierzchni mniej więcej w tym miejscu stała kiedyś rzeźba żyrafy, obok której wjeżdżałem na rowerze na stadion Olimpii Warszawa albo spacerowałem z psem do parku na Moczydle.

Tyle wspomnień, bo niektórzy rysują już palcem po mapie przyszłość II linii metra, której nawet jeszcze nie zaplanowano. Zaczęły się nonsensowne postulaty, by wydłużyć tunele w obu kierunkach. Najpierw z takim niedorzecznym pomysłem wyskoczyli radni PO z Ursusa, a firmuje go szef koła Platformy w tej dzielnicy Bogdan Olesiński, burmistrz Mokotowa. Napisałem na ten temat zjadliwy komentarz: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,23065175,sezon-osobliwosci-i-autokompromitacji-przed-wyborami-uznaje.html, bo w zaczynającej się właśnie kampanii przed jesiennymi wyborami do samorządu mimo wszystko powinno się mieć jakieś granice w składaniu od początku nierealnych obietnic.

Można tego wymagać przynajmniej od partii, która od 12 lat rządzi miastem, buduje II linię metra i planuje ją do bazy technicznej w Morach w 2023 r. Moim zdaniem na wyrost, bo tunele należałoby przejściowo zakończyć na stacji Lazurowa (Bemowo). Jednak ratusz najwyraźniej woli robić dobrze deweloperom, którzy zabudowują kapuściane pola na zachodnich obrzeżach Warszawy (ci i tak są niezadowoleni - narzekają na ograniczenia wysokości tamtejszego blokowiska, bo przecież ma być metro).

Stolica wpompuje więc w ten peryferyjny odcinek II linii półtora miliarda złotych, choć w centrum, na Pradze i innych starszych dzielnicach czekają pilniejsze inwestycje. Np. toalety i centralne ogrzewanie w zrujnowanych przedwojennych kamienicach czy niedomknięta od 60 lat obwodnica śródmiejska. Jednak działaczom PO z Ursusa jeszcze mało - chcieliby przedłużać metro do siebie. Co jest piramidalną bzdurą, bo akurat z tej dzielnicy już teraz można się dostać do Śródmieścia w kilkanaście minut prostą drogą (a nie naokoło metrem przez Bemowo i Wolę), wsiadając do pociągów SKM-ki i Kolei Mazowieckich na dwóch liniach - z os. Niedźwiadek i centrum Ursusa (chwilowo w remoncie) oraz z Gołąbek i Ursusa Płn. Jeden z dzielnicowych radnych - litościwie pominę nazwisko - tak odpowiada na pomysł, by metro do Ursusa przedłużyć z budżetu partycypacyjnego (do wydania kilkaset tysięcy złotych rocznie): "Bardzo dobry pomysł. Każde działanie jak najbardziej wskazane". Czyżby? Chyba że w grę wchodzą działania uboczne, czyli autokompromitacja. Radni PO z Ursusa i ich polityczny szef burmistrz Mokotowa zbłaźnili się na samym początku tegorocznej kampanii.

W ich ślady na drugim końcu II linii metra podążają aktywiści Miasto Jest Nasze z totalną krytyką ratusza, który zaczął dyskusję o przyszłości terenów wzdłuż Kanału Żerańskiego i dawnej FSO. 

Otóż MJN chce tu wydłużyć metro. Według oficjalnych planów rzeczywiście jego trasa ma się kończyć w nonsensownym miejscu na Bródnie po objechaniu naokoło Targówka i Zacisza. Dokładnie u zbiegu ul. Kondratowicza z Rembielińską, skąd w podobnym czasie już teraz można dojechać do Dworca Wileńskiego tramwajem. Dlatego o wiele lepiej byłoby odgiąć tunele metra od Zacisza w kierunku Zielonej Białołęki i doprowadzić je na początek przynajmniej do Trasy Toruńskiej, gdzie mógłby powstać parking przesiadkowy taki jak przy stacji I linii metra Młociny.

Miasto Jest Nasze chce zrobić ze wschodniej końcówki II linii metra jeszcze większego potworka. Mianowicie prowadzi je do stacji pociągów podmiejskich Warszawa Toruńska (w kilka minut można stąd dojechać do Dworca Gdańskiego i I linii metra), a nawet dalej - do pętli tramwajowej Żerań FSO. Wyrusza stąd linia 18, która w 24 minuty dociera do skrzyżowania Marszałkowskiej ze Świętokrzyską, a tramwaje wożą z Żerania powietrze.

Czy Warszawa jest aż tak bogata, żeby dublować drogie w budowie i utrzymaniu środki transportu w tak nieoczywistych miejscach? W dodatku MJN na Żeraniu, czyli w bliskiej odległości od Śródmieścia - takiej jak z Żoliborza po drugiej stronie Wisły - zamiast nowych osiedli mieszkaniowych woli... hale targowe. I to ma być pomysł na to, jak zapobiegać rozlewaniu się miasta?

Podwójna skucha na obu końcach II linii metra. To już lepiej myśleć o nowej trasie trzeciej linii, bo zaplanowana w czasach PRL pod bezludnymi terenami Grochowa na Gocław jest równie bez sensu co pomysły na wydłużanie tuneli do Ursusa i na Żerań.

20:19, osa_oraz_smik , Metro
Link Komentarze (11) »
poniedziałek, 05 marca 2018


alodztramstrdo

Z coraz większym niepokojem śledzę wiadomości, które napływają z Łodzi na temat podmiejskich linii tramwajowych. To jedyna taka sieć w Polsce z trasami, które łączą główne miasto w aglomeracji z jego satelitami. Wielki skarb i tak potraktowałyby go normalnie działające samorządy miast i regionu - zrobiłyby wszystko, żeby znaleźć pieniądze na remonty i utrzymanie torów, chociażby z funduszy Unii Europejskiej, która chętnie wspiera takie wspólne projekty. Aż dziwne, że nie udaje się to w Łodzi. Pamiętam, jak wjeżdżałem kiedyś do tego miasta samochodem bodajże od strony ze Zgierza i nagle zaskoczył mnie widok tramwaju kołyszącego się z boku drogi wśród łanów zbóż.

Warszawa i okolice mogą takiego tramwajowego skarbu tylko pozazdrościć. Trasy tramwajowe, które wypuszczały się poza granice stolicy mieliśmy tylko przed wojną - na Okęcie (linia A), do Boernerowa (linia B) i Wilanowa (linia W). W dodatku tramwaje docierały tam także w godzinach nocnych. Po wchłonięciu tych terenów przez Warszawę po wojnie nie mamy tramwajowych linii podmiejskich, choć od czasu do czasu - głównie w latach wyborów samorządowych - powracają pomysły wytyczenia takiego połączenia do Ząbek, Raszyna, a nawet w stronę Sochaczewa przez Żelazową Wolę.

Łódź trasy swoich tramwajów podmiejskich coraz częściej zawiesza, skraca, a przejazd spowalnia tak, że staje się mało atrakcyjny dla pasażerów.

Przed rokiem wiosną miałem okazję wypróbować podmiejską linię 43 podczas wizyty studyjnej, którą nasz Zarząd Dróg Miejskich zorganizował, by zbierać doświadczenia podczas projektowania woonerfów/podwórców (Łódź wprowadza je z powodzeniem od dłuższego czasu, w stolicy to ciągle nieznane rozwiązanie).

alodztramdo2

Ruszyliśmy importowanym z demobilu wagonem tramwajowym, który kolebał się na torach niemiłosiernie wolno. Na przystankach otwierały się niespotykane już w Warszawie harmonijkowe drzwi:

alodztramstrprzycisk

Mimo że był to popołudniowy szczyt, w środku tylko garstka pasażerów powiększona o uczestników naszej wycieczki - warszawskich urzędników i dziennikarzy:

alodztramdosrod

Tramwaj i tak jednak wyprzedzał stojące w korku samochody - na ulicy było zwężenie z powodu robót drogowych. Osobliwe ślady po pracach naprawczych (spójrzcie na mocowanie słupa trakcyjnego poniżej) zostały też na przystanku koło nieużywanej już zajezdni na co dzień tramwajowej Brus:

alodzzajbrus1

Zajezdnia Brus (pyszna ta nazwa!) działała od 1910 r., gdy uruchomiono linię tramwajową do Konstantynowa Łódzkiego, do 2012 r., gdy zakończyła działalność spółka Tramwaje Podmiejskie.

alodzzajbrus2alodztramlogopodm

Teraz terenem nieczynnej zajezdni opiekuje się grupa pasjonatów. Byli tak mili, że wpuścili całą delegację z Warszawy, oprowadzili po eksponatach, a na koniec odwieźli starym ikarusem na wieczorny pociąg z odpicowanego i powiększonego ogromnym kosztem ponad granice zdrowego rozsądku Dworca Fabrycznego (takie są skutki megalomanii lokalnych polityków, w tym przypadku akurat z Platformy Obywatelskiej).

Zajezdnia Brus na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie zaniedbanej i zapomnianej, ale i tak liczy się, że jest - Warszawa swój tabor historyczny upycha po kątach i krzakach, nie ma jednego miejsca, w którym mógłby zostać należycie wyeksponowany. W łódzkim muzeum starej komunikacji zachwyciły mnie nawet tablice ze starymi zdjęciami i krótkimi opisami najważniejszych faktów z jej historii (ech te łódzkie "krańcówki"):

alodzzajbrustablic1

alodzzajbrustablic2

alodzzajbrustablic4

alodzzajbrustablic3

alodzzajbrustablic5

W zajezdni Brus zachował się układ torów pozwalający na organizowanie okazjonalnych przejażdżek historycznym taborem po Łodzi. Miejscowi miłośnicy komunikacji wyprowadzili z hali ten oto przegubowy wagon:alodztramstr8alodztramstrsrodekalodztramstrkabinaalodzzajbrustoryalodztramstr7

Pod dachem mieszczą się prawdziwe tramwajowe perełki - niektóre jeszcze z napisami cyrylicą z okresu zaboru rosyjskiego, choć część jest nadgryziona zębem czasu i rdzy: 

alodztramstr4 alodztramstr3alodztramstr3napisalodztramstr2alodztramspych2alodztramkolaalodztramstr6alodztramstrnauka1

alodztramstrnauka2

Na dwóch ostatnich zdjęciach nietypowy wagon do nauki jazdy z tylnym pulpitem dla instruktora.

Zbiory są tak bogate, ze nie cały zabytkowy tabor mieści się pod dachem:

alodztramspychtyl

alodztramstrspych

alodzzajbrustory2alodztramst1alodzzajbrusbus1

W osobnej części zajezdni tramwajowej Brus udało się wygospodarować kącik autobusowy. Wielki szacun dla miłośników komunikacji, którzy dbają o ten cały dobytek i apel do łódzkich polityków, by bardziej przejęli się dziedzictwem historycznym swojego miasta, a także ledwo zipiącymi już liniami podmiejskich tramwajów. 

alodztramherb

(osa)

20:49, osa_oraz_smik , Z kraju
Link Komentarze (8) »
Archiwum

Gazeta.pl Warszawa