wtorek, 14 stycznia 2014

Rozczarowujące spotkanie na temat zmian w komunikacji na Bielanach odbyło się w urzędzie tej dzielnicy. Burmistrz Rafał Miastowski zaprosił mieszkańców, przyszło ich nawet całkiem sporo, była też liczna delegacja Zarządu Transportu Miejskiego, ale urzędnicy na samym wstępie ogłosili, że polityka jest teraz taka, by "stabilizować" układ komunikacyjny. W związku z tym zmian w tym roku raczej nie będzie, chyba że te związane z otwarciem II linii metra i ewentualnie trasy tramwajowej z brakującym odcinkiem na ul. Powstańców Śląskich. Większość odpowiedzi sprowadzała się do tego, że nie ma pieniędzy ani autobusów, by cokolwiek na Bielanach zmienić.

A szkoda, bo akurat w tej dzielnicy kilka rzeczy przydałoby się w końcu poprawić, na co zwracali uwagę także obecni na spotkaniu mieszkańcy. Pogrupowałem zgłaszane przez nich tematy, zaczynając od tych, które występowały najczęściej:

* linia 303 - o dziwo tego połączenia dotyczyło najwięcej merytorycznych uwag. Powtarzały się argumenty od pasażerów, mieszkańców i samorządowców z różnych odcinków trasy 303: że linia jeździ za rzadko (co 1/2 godz.), że za późno zaczyna kursowanie i dzieci nie są w stanie dojechać do szkoły (wyjazd spod Cm. Płn. o godz. 7.31, następny kurs - dopiero godz. 8.17), że brak kursów w weekendy, co utrudnia dojazd na cmentarz.

- To skandal, my nie jesteśmy na wsi, nie nasza wina, że po drugiej stronie ul. Marymonckiej rośnie las. 303 to linia widmo - żaliła się kobieta, której córka ma według niej obniżoną ocenę ze sprawowania, bo jadąc autobusem 303, nie jest w stanie zdążyć punktualnie przed dzwonkiem. Przedstawicielka rady osiedla Młociny, gdzie ostatnio przybyło sporo nowych bloków, przypomniała, że od lat słane są prośby, by 303 kursowało co 15 minut.

W odpowiedzi przedstawiciel ZTM stwierdził, że aby dodać kursów na trasę 303 trzeba by je zabrać z innej linii. To dziwi, bo od dawna widać, że coś z tym należałoby zrobić. 303 jest zbędne od ul. Broniewskiego do pl. Wilsona, gdzie dubluje w miarę silną linię 114. Linia 303 przydaje się zaś jako połączenie wewnątrzdzielnicowe. Tu przychodzi mi do głowy następująca zamiana: 303 -> 181 (Cm. Płn. - ... - Broniewskiego - przez Żoliborz Przemysłowy do Metra Dworzec Gdański), 103 od Marymonckiej do Młocin UKSW i 157 od Klaudyny trasą 181 do Marymonckiej, stąd Przy Agorze, Kasprowicza - Metro Młociny.

* wiaty przystankowe - brakuje ich na wielu przystankach, zwłaszcza peryferyjnych, ale nie tylko. Np. radna Teresa Banasiak ósmy rok zabiega o zadaszenie na przystanku IMGiW przy Podleśnej. Były radny Marek Keller skarżył się na brak wiat na dwóch przystankach na Wólce Węglowej. Jedna z kobiet (przedstawiła się jako pielęgniarka) mówiła o ławkach, które są zbyt nisko umieszczone w istniejących wiatach - tak, że starszym osobom trudno się z nich podnieść i wolą już stać. W odpowiedzi urzędnicy ZTM stwierdzili, że pomoże tu podpisany niedawno kontrakt na 1500 nowych wiat, które ma ustawić prywatny operator (choć o ile pamiętam, tam, gdzie obecne czerwone).

* autobusy i tramwaje kursują stadami - to problem, którego ZTM nie jest w stanie rozwiązać nawet w epoce komputerów i mądrych programów, które powinny układać rozkłady jazdy. Powtarzały się skargi na kursujące razem linie: 157-181-185 (potwierdzam!), tramwaje 22 ruszają z pętli Piaski tuż przed nadjeżdżającą linią 33, linie 103-122-180 odjeżdżają razem na wspólnym odcinku Powązkowska - gen. Maczka. Przedstawiciele ZTM właściwie nic na to nie odpowiedzieli.

* pomysły kuriozalne - od tego się zaczęło. Mieszkanka os. Piaski od 1973 r. żaliła się, jak to kiedyś było dobrze, gdy ulicą Broniewskiego oprócz tramwajów kursowały autobusy 121, 148 i 520, a teraz "do centrum nie ma nic", a jak się tramwaje zepsują to już w ogóle dramat! Istnieje jednak linia 114 (ZTM obserwuje słabnącą w niej frekwencję, bo pasażerowie wolą jednak tramwaje, i pogarszającą się punktualność w związku z przebudową Trasy AK) oraz linie 103, 197 w poprzek ul. Broniewskiego z przesiadką do metra.

Okazji nie przepuścił też Jacek Marszałek ("Przywrócić linię 103 na dawną trasę z Pragi na Bielany: Cm. Północny - Dworzec Wschodni"). Ktoś inny biadolił, że 103 dojeżdżało kiedyś aż do trzech dworców (Gdańskiego, Wileńskiego i Wschodniego). Tu odpowiedź ZTM była klarowna: zmiana trasy linii 103 nie wchodzi w grę, ostatnio trzeba było dołożyć kursów i wydłużyć czas przejazdu do Dworca Zachodniego - na tej trasie 103 bardzo dobrze się sprawdza. Po zakończeniu budowy metra na Pradze wróci zaś bezpośredni tramwaj z Bielan na Grochów.

* tłok w porannym 116 na ul. Żeromskiego - autobusy jeżdżą co 10 minut, czyli tak jak w dni świąteczne. Odpowiedź ZTM: to prawda, ale częściej się nie da. Trwa przetarg (rozstrzygnięcie w lutym) na 20 dodatkowych autobusów, wtedy "może uda się połatać największe potrzeby".

* wydłużenie linii 27 od Metra Marymont do pętli przy AWF - zdaniem ZTM niepotrzebne, bo na Marymonckiej kursują na przemian co 5 minut tramwaje linii 6 i 17.

* protest przeciwko likwidacji przystanku tramwajowego Twardowska przy nieużywanej pętli koło AWF - tam starsi ludzie wsiadali do tramwajów, wracając z Uniwersytetu III wieku, teraz muszą iść kawał drogi. Odpowiedź ZTM: likwidacja przystanku Twardowska to wstęp do przyspieszenia przejazdu tramwajów, podczas planowanej w 2015 r. przebudowy linii na Marymonckiej przystanki będą "relokowane" i ten przy AWF-ie zostanie przeniesiony bliżej dawnej Twardowskiej. ZTM rozważa za to uruchomienie w tym miejscu dodatkowego przystanku autobusowego.

* linia 121 - skarga na nieżyciowy rozkład: uczniowie z Wrzeciona i Marymonckiej nie zdążają do liceów im. Lelewela - w bok od ul. Klaudyny, i im. gen. Maczka przy Gwiaździstej na os. Ruda. Tu ciekawostka: przedstawicielka rady rodziców z Lelewela zdradziła, że dodatkowy kurs 121 przed lekcjami udało się wywalczyć tylko dlatego, że rodzic jednego z uczniów przedstawił się jako zatrudniony w ZTM i obiecał, że pomoże (ładne, prawda?). Na trasie 121 kursują też zbyt krótkie autobusy, a po godz. 8 linia pustoszeje. Następna trasa na Bielanach do zreformowania.

Jedynym konkretem ze strony przedstawicieli ZTM była zapowiedź uporządkowania przystanków autobusowych w zespole Bogusławskiego na pograniczu Wawrzyszewa i Chomiczówki. Otóż linie 114, 121 i 203 zatrzymują się tam przed skrzyżowaniem ul. Conrada z Wólczyńską, a linie podmiejskie zmierzające do Metra Młociny - za skrzyżowaniem, już na ul. Sokratesa. ZTM zadeklarował więc (wstępnie) dodatkowy przystanek na żądanie za skrzyżowaniem dla autobusów jadących z Chomiczówki. Rozważy też dodatkowe przystanki dla linii 409 na ul. Estrady, choć układ linii na Wólce Węglowej też wymaga moim zdaniem większych poprawek.

W sumie było to 2,5 godziny gadania, z którego prawdopodobnie nic dobrego nie wyniknie. Autobusy 157-181-185 nadal będą jeździły stadami, a 303 co 1/2 godz. donikąd. Mieszkańcy Bielan mieli prawo oczekiwać przedstawienia jakiegoś planu zmian w komunikacji, tymczasem panowie z ZTM przyszli do nich z niczym.

(osa)

22:42, osa_oraz_smik , Autobusy
Link Komentarze (49) »
poniedziałek, 13 stycznia 2014


Fot. Dariusz Borowicz/AG

Po zeszłorocznym rozdwojeniu trasy autobusów 170 na końcówkę w Elsnerowie i osiedlu Wilno do Rady Warszawy wpłynęła skarga ”mieszkańców i pracowników Targówka Przemysłowego”. Dyrekcji ZTM zarzucają ”błędne decyzje dotyczące zmiany trasy i częstotliwości kursowania autobusu linii 170e (?) w miejsce linii 170 od ulic Jesiotrowej i Swojskiej w kierunku ronda Starzyńskiego”.

Komisja rewizyjna rekomentuje Radzie odrzucenie tej skargi. W uzasadnieniu zamieszcza kilka ciekawych danych. Mianowicie - jak wynika z obserwacji ZTM - na trzech przystankach (Elsnerów, Lniana i Jesiotrowa) w godzinach porannego szczytu autobusy z 80 miejscami przewiozły w sumie 28 pasażerów, czyli średnio 7 w każdym z czterech kursów. ”W pozostałych porach napełnienie było jeszcze niższe” - czytamy. I dlatego obecny przebieg trasy 170 ”należy uznać za racjonaly z punktu widzenia większości pasażerów”.

A może to jest ten rejon Warszawy, gdzie wzorem Krakowa można by wprowadzić telebusy, czyli kursy na telefon? Kiedyś o tym rozwiązaniu wspominał były już szef ZTM, ale potem zapadła na ten temat cisza.

(osa)

16:50, osa_oraz_smik , Autobusy
Link Komentarze (4) »
sobota, 11 stycznia 2014


Fot. Adam Stępień/AG

Patrząc na zawijane kolejki przed punktami obsługi pasażera w metrze, ze zgrozą myślałem, co mnie czeka przy wyrabianiu karty warszawiaka. Teoretycznie mam na to jeszcze kilka tygodni, gdy upływa ważność obecnego biletu. Zakładałem, że poświęcę którąś z najbliższych niedziel, żeby podjechać do punktu ZTM na stacji Centrum z naszym rodzinnym wnioskiem. Z góry odrzuciłem, że wyślę go przez internet, bo ten niby nowoczesny sposób paradoksalnie najbardziej się zablokował. Na odpowiedź tą drogą tygodniami czekają dziesiątki tysięcy pasażerów.

W ostatnich dniach zdarzyło mi się wolniejsze popołudnie i postanowiłem poświęcić je na zdobycie hologramów. Pierwsze podejście - punkt ZTM na stacji Plac Wilsona. Przed wejściem tłum, w środku informator w odblaskowej kamizelce. Daje mi wniosek do wypełnienia, klaruje, żebym nie zapomniał zabrać ze sobą do POP-u kart miejskich wszystkich członków rodziny, dowodu osobistego żony, skróconych odpisów aktu urodzenia dzieci. Brawo dla tego pana! Odchodząc, spytałem jedną z kobiet, która stała w kolejce w miarę blisko kasy, jak długo czeka. - Już przeszło godzinę - odpowiedziała.

Z wypełnionym wnioskiem i wszystkimi niezbędnymi dokumentami wystartowałem więc do innego punktu ZTM - na stację metra Młociny. Zaopatrzony w książkę i przygotowany psychicznie na dłuższe czekanie. Na miejscu oczywiście dłuuuga kolejka. Z tym że nie gdzieś w przejściu i przeciągu jak na innych stacjach, tylko w miarę przytulnym, sporym pomieszczeniu, gdzie odprawiani są też pasażerowie Polskiegobusa. Była godzina 18.30, półtorej godziny do zamknięcia kas.

Nawet nie zdążyłem otworzyć książki, gdy podeszła do mnie młoda dama w kamizelce ZTM, spytała, jaką mam sprawę, sprawdziła wypełniony wniosek i od razu zaprowadziła mnie do drugiej, kilkuosobowej zaledwie kolejki. Brawo dla tej pani! Tu po niespełna 10 minutach dostałem się do okienka, a po kwadransie z hologramami na kartach miejskich mogłem wracać do domu. W małym szoku, że tak szybko i z niemałym zdziwieniem, skąd się biorą te wszystkie kolejki i blokada wniosków w internecie.

Bałagan organizacyjny towarzyszy właściwie każdej zmianie w systemie biletowym. Tak samo było przy wprowadzaniu kart miejskich na początku poprzedniej dekady, ich personalizacji przed kilkoma laty (od tamtej pory może tylko ze dwóch-trzech kontrolerów poprosiło mnie, żebym pokazał im zdjęcie na karcie) czy teraz przy wydawaniu kart warszawiaka. Zamiast je wprowadzać dla efektu propagandowego i w zgodzie z polityką transportową uwzględniającą potrzeby nie tylko miasta, ale też całej aglomeracji, lepiej dla ratusza było po prostu odwołać kolejną podwyżkę cen biletów od 1 stycznia 2014 r.

(osa)

22:04, osa_oraz_smik , Bilety
Link Komentarze (12) »
wtorek, 07 stycznia 2014

Niedawne otwarcie węzła Salomea można uznać za finał rozbudowy warszawskiego odcinka Al. Jerozolimskich od Dworca Zachodniego w kierunku Pruszkowa. Przewertowałem archiwa "Wyborczej" i wyszło mi, że trwało to jakieś 15 lat, a kosztowało dobre pół miliarda złotych. Niezły wynik jak na niedługi w sumie, bo tylko 5-kilometrowy odcinek. Przy czym z naszych artykułów wynika, że inna miała być pierwotnie kolejność prac, a w porównaniu z wcześniejszymi planami ratusza zmieniło się też kilka rozwiązań drogowych.

Ja jak przez mgłę pamiętam jeszcze Jerozolimskie na tym odcinku
z przełomu lat 70. i 80. Wtedy istniały tam już wprawdzie dwie osobne jezdnie, ale kiedy jechało się od ówczesnej al. Rewolucji Październikowej (dziś Prymasa Tysiąclecia) dookoła w zależności od pory roku w oczy zamiast biurowców i centrów handlowych rzucały się łany zbóż, pola orne albo zagony kapusty. Ruch niewielki. Na najwyższych obrotach pruły więc bez zatrzymywania jelcze ogórki z pętli Krańcowa (postój po skręcie z Alej koło zajezdni Kleszczowa) - linia 130 do Wilanowa, 330 do pętli Piaseczyńska w bok od Dolnej na Mokotowie i 491 do pl. Trzech Krzyży. Taka to była na tym odludziu liniowa rozpusta, a do tego jeszcze 173 do pl. Narutowicza (wcześniej do pl. Zawiszy).

Jaskółką zmian w Alejach było otwarcie pierwszego sklepu sieci Makro Cash&Carry w połowie lat 90. na wysokości ul. Popularnej we Włochach. Natężenie ruchu rosło coraz bardziej i zmiany były konieczne. Najpierw więc zaczęła działać sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ul. Popularną.
W 1998 r. zaczęła się tam zaś budowa ronda nazwanego potem "rondem Dudajewa" (protesty ambasady Rosji były tak głośne jak cicho jest teraz o tym patronie). Rondo przy Popularnej oddane w 1999 r. można uznać za początek zmian w Al. Jerozolimskich.

W 2000 r. sytuacja komunikacyjna znacznie się pogorszyła po połączeniu al. Prymasa Tysiąclecia z Trasą AK przez obrzeża Lasku na Kole. Skutek był taki, że bardzo wzrósł ruch tranzytowy na Ochocie - mnóstwo ciężarówek skręcało z Alej do tuneli przy Dworcu Zachodnim. Tędy prowadziła tzw. obwodnica etapowa i przebudowane Jerozolimskie miały być jej kolejnym odcinkiem.

Ówczesne plany ratusza (a Warszawą rządził akurat Paweł Piskorski) zakładały, że 4-kilometrowy Alej odcinek od Dw. Zachodniego do ul. Łopuszańskiej powstanie w latach 2001-2004. Przy czym bezkolizyjny przejazd wiaduktem miał prowadzić nad Łopuszańską nie tak jak dziś w kierunku Okęcie - Pruszków, tylko od strony Dw. Zachodniego na Okęcie. Nowe skrzyżowanie z Łopuszańską ZDM szykował w pierwszej kolejności, zapowiadając je w 2001 r. Plany te zostały jednak pokrzyżowane, o czym zaraz.


Fot. Bartosz Bobkowski/AG - wrzesień 2007 r.

Inaczej miał też wyglądać projektowany wtedy dopiero węzeł nad istniejącym już rondem Zesłańców Syberyjskich. W zamierzchłych czasach (lata 60.-70.) obecną al. Prymasa Tysiąclecia zamierzano przedłużyć prosto na południe wzdłuż al. Bohaterów Września (stąd do dzisiaj "aleja" w jej nazwie) obrzeżem Parku Szczęśliwickiego do ul. Racławickiej, a dalej na Mokotowie tzw. trasą Beethovena w tunelu pod Puławską i Dolną do obecnej Trasy Siekierkowskiej. Plan ten został zarzucony i dziś rondo Zesłańców Syberyjskich odgradza od al. Bohaterów Września ogromny blok, a obok z problemami powstaje meczet.

Na przełomie XX i XXI wieku Zarząd Dróg Miejskich początkowo rozważał na rondzie Zesłańców Syberyjskich estakadę do skrętu z Al. Jerozolimskich (od zachodu) w al. Prymasa Tysiąclecia (w kierunku Woli). Ostatecznie dla jadących w tej relacji powstał tunel, zbyt niski zresztą dla ciężarówek (pamiętacie ciągłe problemy z przewracaniem przez zbyt wysokie pojazdy bramki na wlocie do tunelu?). Rozwiązanie to przekreśliło możliwość budowy linii tramwajowej między Ochotą (ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r.) a Wolą (al. Prymasa Tysiąclecia). Zaplanowano za to estakady, ale dla jadących nad rondem Alejami na wprost.

Zanotowałem, że ten układ tunelu i estakad urzędnicy pokazali dziennikarzom w kwietniu 2001 r. Ówczesny dyrektor wydziału technicznego w ratuszu Henryk Jabłoński tak pocieszał załamujących ręce nad zmarnowaną linią tramwajową: "Za 10 lat powinna być już Trasa N-S [czyli planowana dziś S7, która ma połączyć wylotówki na Kraków i Gdańsk wzdłuż torów kolejowych na Rakowcu, Szczęśliwicach i Jelonkach - j.o.]. Odciąży to tunel przy Dworcu Zachodnim i wtedy można będzie wrócić do koncepcji linii tramwajowej". Od tamtej wypowiedzi mija lat 13, a po Trasie N-S ani widu, ani słychu. W sprawie tramwajów między Wolą a Ochotą powstała zaś tyleż słuszna co mało realna (bo kosztowna) wizja z innym tunelem za ponad 200 mln zł na wysokości peronów Dworca Zachodniego.

Przetarg na budowę węzła z rondem Zesłańców Syberyjskich ZDM ogłosił
w październiku 2001 r.
, budowa zaczęła się dopiero rok później, a trwała stosunkowo krótko, bo do 2003 r. Potem jeszcze modernizowano przylegające do ronda odcinki Alej w kierunku skrętu w Trasę Łazienkowską i obecnego centrum handlowego Blue City.


Fot. Wojciech Olkuśnik/Gazeta - styczeń 2002 r.

Budowa dojazdów z tunelem do Blue City stanowiła oddzielną inwestycję za prywatne pieniądze inwestora (pierwotnie podawany koszt - 7 mln dolarów). Pierwszy zbankrutował, kończył to drugi i była to jedna wielka mordęga dla kierowców, którzy od 2001 aż do 2004 r. przeciskali się tutaj w obie strony jedną jezdnią Alej, co widać na zdjęciu z 2002 r. powyżej.

Podczas otwarcia nowego ronda Zesłańców Syberyjskich w 2003 r. błysnęła ówczesna wiceprezydent miasta Dorota Safjan z nowej ekipy prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego (PiS). Wdała się w wymianę zdań z cyklistami, którzy wytykali, że droga rowerowa urywa się na schodach z jednej strony przejścia podziemnego. "Jesteście młodzi, to możecie znieść 10 m rowerów" - stwierdziła Dorota Safjan, odbierając dyplom za innowacyjne podejście do problemu dróg rowerowych". Przede wszystkim powinna go dostać nieistniejąca już na szczęście firma Baks, której dzieło w Alejach Jerozolimskich zasługuje na miano bubla (urwana droga rowerowa, za niski tunel pod rondem, wyeliminowane na zawsze tramwaje).


Fot. Piotr Molęcki/Gazeta - styczeń 2002 r.

Zanim jednak zaczęły się prace przy węźle z rondem Zesłańców Syberyjskim, na innym odcinku Al. Jerozolimskich doszło do katastrofy budowlanej. Oddane w latach 70. wiadukty nad stacją WKD zaczęły się sypać wiosną 2001 r. Wtedy zostały podparte i miały wytrzymać całą przebudowę Alej (a właśnie zaczynały się prace przy dojeździe do centrum handlowego - obecnie Blue City). Oba wiadukty ZDM zamierzał zmodernizować na samym końcu. Jednak w styczniu 2002 r. nagle runął spory fragment wiaduktu południowego (z jezdnią w stronę centrum). Ruch w Alejach trzeba było wstrzymać z dnia na dzień i cała zachodnia część miasta została sparaliżowana. Autobusy z Włoch i Ursusa kursowały Łopuszańską do al. Krakowskiej i Grójeckiej przez wiadukt nad stacją PKP Warszawa Rakowiec, który nie był zresztą w lepszym stanie (do remontu poszedł wkrótce po tym z Al. Jerozolimskich).


Fot. Jacek Marczewski/Gazeta - czerwiec 2002 r.

O dziwo jednak odbudowa obu wiaduktów w Al. Jerozolimskich poszła błyskiem i w ciągu 12 miesięcy (do końca 2002 r.) były gotowe znacznie szersze niż przedtem. Od 12 lat są podobno przygotowane na podłączenie do Trasy N-S, której budowy nie należy spodziewać się prędko (od 2013 r. na jej przedłużenie czekają też estakady w węźle na Służewcu z Marynarską).

Dość szybko poszło też z wiaduktami i nad zbudowanym rondem przy ul. Mszczonowskiej i Śmigłowca: od listopada 2005 do grudnia 2006 r. (czyli w czasach PiS, a więc coś tam jednak po sobie w Warszawie zostawili ;-). Wykonawcą był Strabag, koszt 46,4 mln zł. Tu PiS swoim sposobem zrobił jednak przerwę w rozbudowie Alej.

Jeszcze szybciej ta sama firma w konsorcjum z Mostami Łódź uporała z budową wiaduktów nad otwartym w 1999 r. rondem przy Popularnej. Budowa trwała od kwietnia 2007 r., termin ustalono na koniec maja 2008 r., a już pięć miesięcy wcześniej przed Wigilią 2007 r. na gotową inwestycję z opłatkiem, kapustą z grzybami i gorącymi podziękowaniami zjechali do dzisiaj rządzący dzielnicami burmistrzowie Ochoty (Wojciech Komorowski z PO) i Włoch (Michał Wąsowicz z PiS). Szef warszawskiego oddziału Strabagu Mieczysław Ciupa zdradził tajemnicę tego sukcesu: "Estakadę budowaliśmy jak Amerykanie kolej - z dwóch stron. Dzięki temu poszło to szybciej".


Fot. Franciszek Mazur/AG - lipiec 2010 r.

Gorzej było z węzłem Łopuszańska, gdzie Strabag poległ z kretesem. Nie do końca jednak ze swojej winy. Umowa przewidywała, że ta część Al. Jerozolimskich zostanie wykonana od maja 2009 r. do maja 2011 r., a przejazd oddano pół roku później. Czyli tyle, ile przeciągnęło się przejmowanie sąsiednich gruntów.

Sam węzeł Łopuszańska uważam za przykład niepotrzebnej drogowej gigantomanii. Przede wszystkim całkowicie zbędne są estakady w poziomie +1 (podobny kierunek bezkolizyjnie obsługuje teraz jeszcze wyższa estakada w nieodległym węźle Alej z południową obwodnicą Warszawy). Można więc było darować sobie kłopotliwe w budowie i późniejszym utrzymaniu (przecieki) zagłębienie głównych jezdni Alej w poziomie -1. Budowę tzw. wanny zalewała woda, trzeba było pod nią dodatkowo wbić aż 460 pali, co przedłużyło inwestycję i podniosło koszty.


Fot. Bartosz Bobkowski/AG - grudzień 2011 r.

W dodatku to jeden z najbrzydszych węzłów drogowych w Warszawie. Aż dziw bierze, że dla ronda pod filarami o wyglądzie różowych pieluch radni upatrzyli sobie za patrona akurat tak zasłużoną dla Polski postać jak prezydent USA Ronald Reagan (będzie jak z zapomnianym rondem Dudajewa?).


Fot. Bartosz Bobkowski/AG - grudzień 2011 r.

Kiedy w 2011 r. kończyły się prace przy węźle Łopuszańska, nie było pewności, czy da się go podłączyć do kolejnego odcinka Alej Jerozolimskich, który miał być dopiero przebudowywany przez innego inwestora (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) i wykonawcę (firma Eurovia). Ta budowa też szła jak krew z nosa. Przez niemal rok prace właściwie stały.


Fot. Stefan Romanik/AG - luty 2012 r.

Od grudnia 2013 r. wszystko w Alejach Jerozolimskich jest już gotowe. Razem z podłączoną do węzła Salomea ul. Nowolazurową (wciąż robocza nazwa!), czyli na razie dodatkowym wjazdem/wyjazdem do Ursusa i Włoch, a w przyszłości przejazdem w stronę Bemowa. W 2014 r. ma tędy prowadzić objazd podczas remontu ul. Kleszczowej odkładanego przez dwa ostatnie lata z powodu przedłużających się prac w Alejach.

Teraz czekamy na dokończenie nowej trasy wylotowej od gotowego już odcinka węzeł Salomea - węzeł Opacz w kierunku tras katowickiej i krakowskiej. Na razie Alejami Jerozolimskimi można wjeżdżać do stolicy z autostrady A2. W przyszłości, czyli już pod koniec 2015 r., będzie to główna brama dla kierowców jadących także z południa i południowego zachodu Polski.

(osa)

piątek, 03 stycznia 2014

Pamiętacie jeszcze taką nalepkę na tylnej szybie autobusów? W sylwestra można ją było podziwiać na pożegnaniu ikarusów na pl. Bankowym. Kierowca z kapelusikiem przez wiele lat przypominał, żeby przepuścić wyjeżdżający z przystanku autobus. Potem były jeszcze różne odmiany tych znaczków. Przydałyby się także dziś, bo wielu kierowców zapomina albo celowo nie chce ustąpić ruszającym autobusom.

A to już główny bohater sylwestrowej imprezy pożegnalnej. Tzw. lewar z manualną skrzynią biegów. Rocznik 1987. Najlepiej zachowany produkt węgierskiego koncernu z tamtego okresu. W czasie sylwestrowego pożegnania był najbardziej oblegany.

 

No i oczywiście słynne drzwi harmonijkowe i przegub. W środku na tzw. karuzeli było ulubione miejsce do siedzenia dla dzieciaków wracających ze szkoły. Nie musieli go nikomu ustępować.

Po prawej ikarus z 1987 roku. A po lewej jego młodszy brat z lat 90. Trzeba przyznać, że pożegnalna parada ikarusów wypadła całkiem fajnie. Przyszło sporo ludzi. Wiele osób czekało także z aparatami na trasie przejazdu nietypowego konwoju siedmiu ikarusów.

Choć ikarusy jeszcze niedawno miało swoich zagorzałych obrońców, to już nie ma co żałować, że odchodzą. Czas na zasłużoną emeryturę. Fajnie będzie je zobaczyć tylko w czasie okazjonalnych przejazdów.

(śmik)

01:26, osa_oraz_smik , Autobusy
Link Komentarze (14) »
środa, 01 stycznia 2014

Na początku nowego 2014 życzymy Czytelnikom i sobie jak najlepszych wieści komunikacyjnych. Może jednak uda się podać do grudnia informację o otwarciu centralnego odcinka II linii metra - na razie się nie zanosi (fatalny był jednak wybór lokalizacji stacji na Powiślu pod tunelem Wisłostrady). Może do wyborów samorządowych, które zapowiadane są na połowę listopada, będziemy też mogli napisać, że w końcu zaczyna się budowa dwóch linii tramwajowych w Warszawie...

Dla mnie 1 stycznia od lat ma obowiązkowe punkty programu. To transmisja koncertu noworocznego z Wiednia (w tym roku chyba po raz pierwszy dyrygent osobiście podziękował każdemu z filharmoników uściśnięciem ręki podczas granego tradycyjnie na bis ”Marszu Radetzky'ego”), dalej oglądanie śmiałków, którzy skaczą do wód Tybru w Rzymie, a odkąd zaczął startować Adam Małysz - także Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch-Partenkirchen. Od 1953 r. zawsze 1 stycznia zawody są organizowane w tym bawarskim miasteczku (poza tym w pobliskim Oberstdorfie, Innsbrucku i na końcu w Bischofshofen). Dziś trzymaliśmy kciuki za bardziej liczną niż w czasach Małysza drużynę z Kamilem Stochem na czele.

Komunikacyjne wrażenia z obu stolic można znaleźć tu:
http://autobusczerwony.blox.pl/2012/01/Papiez-co-pilnuje-dworca.html
http://autobusczerwony.blox.pl/2012/12/Wiedenski-przyklad-dla-przystankow.html

 

A jeśli chodzi o Ga-Pa, jest to alpejski kurort na pograniczu niemieckiej Bawarii i Austrii. Gdyby porównywać go z naszym Zakopanem u podnóża Tatr, gdzie skoczkowie zjawiają się zwykle w styczniu (oba miasta mają podobną liczbę ok. 26 tys. mieszkańców i są położone na podobnej wysokości), to dojazd dwujezdniową autostradą A95 z Monachium urywa się dopiero tuż przed wjazdem do Garmisch-Partenkirchen, a nie w połowie drogi jak w przypadku Zakopanego. Czy doczekamy się kiedyś wygodnej ”zakopianki” doprowadzonej bezkolizyjnie z Krakowa chociaż w okolice Nowego Targu? Bo już nikt chyba nie wierzy, by drogowcom udało się znaleźć sposób na upartych górali z Poronina, którzy wstrzymują nawet przebudowę wiecznie zakorkowanego skrzyżowania koło dawnego Muzeum Lenina w tej miejscowości. Brak normalnego dojazdu to jeden z powodów, dla których od kilku lat prowadzę narciarski bojkot Zakopanego (w Polsce polecam Beskidy, a w pobliżu słowackie Tatry).

Porównania nie wytrzyma też dojazd koleją Kraków - Zakopane (z trzykrotną zmianą kierunku jazdy) i Monachium - Ga-Pa. Dworce autobusowy i kolejowy w naszym czołowym kurorcie narciarskim, w którym ostatnio niektórzy roją coś o organizacji olimpiady zimowej, to nadal głęboki PRL (ćwierć wieku po jego upadku!).

Dworzec kolei w Garmisch-Partenkirchen, spod którego wyruszają cztery ponumerowane linie autobusowe (w Zakopanem królują busiki), nie jest może jakimś szczególnym budynkiem. I tak jednak prezentuje się znacznie lepiej od zakopiańskiego. A już na pewno w środku:

Tabor i stan pięciu peronów też wypada na korzyść niemieckiej stacji:

 

Dodajmy tylko, że pociągi z Ga-Pa do stolicy Bawarii Monachium odjeżdżają co pół godziny - godzinę, a podróż zajmuje od 1 godz. 10 min do 1 godz. 24 min. Garmisch ma bezpośrednie połączenia kolejowe z największymi miastami Niemiec, w tym ekspresami ICE. Na trasie Zakopane - Kraków pociągi bez przesiadek pojawiają się od wielkiego dzwonu (może uzbierałoby się ich z 10 na dobę), a podobny odcinek (blisko 100 km) jak te w Bawarii większość pokonuje - to dla mnie dzisiejsze odkrycie - aż w 4 godziny! Czy ktoś tym jeszcze jeździ?

(osa)

21:10, osa_oraz_smik , Ze świata
Link Komentarze (2) »
Archiwum

Gazeta.pl Warszawa