poniedziałek, 12 marca 2012

 


Z pozoru widok taki jak na naszych dogorywających stacyjkach, gdzie nie spotkasz nawet psa z kulawą nogą (nie mówiąc o pociągu). Błoga cisza. Z tą tylko różnicą, że stacja jest zadbana i wygląda jak na makiecie kolejki TT, którą urządzałem sobie, będąc nastolatkiem. Sklejałem wtedy podobne budynki kupowane w nieistniejącej już Składnicy Harcerskiej przy Marszałkowskiej (z nieodżałowaną megamakietą!) albo na koloniach w NRD (która też już nie istnieje, ale nie ma czego żałować :-).

 

Na razie na stacji w Starym Smokowcu tylko w środku przy kasach i rozkładach jazdy kręcą się pojedyncze osoby (proszę zwrócić uwagę, w jakim porządku utrzymane jest wnętrze stacji):

Nagle zaczyna się ruch. Jako pierwszy wjeżdża pociąg relacji Tatrzańska Łomnica - Stary Smokowiec: 

Zaraz za nim meldują się dwa następne składy: relacji Szczyrbskie Jezioro (Pleso) - Poprad i Poprad - Szczyrbskie Jezioro:Doskonale zgrany rozkład jazdy pozwala pasażerom przesiąść się między poszczególnymi pociągami, które odjeżdżają po kilku minutach.

Możliwe połączenia kolejek kursujących u podnóża słowackiej części Tatr Wysokich przedstawia ten schemat:

A to już tablica wmurowana w ścianę smokowieckiego dworca z datami otwarcia poszczególnych odcinków:

I tak sobie jeździ električka już ponad 100 lat.
Nasz redakcyjny kolega i świetny varsavianista Jerzy S. Majewski, który jest też prawdziwym obieżyświatem, sprezentował nam swoje zdjęcia tej kolejki z sezonu letniego. Widać na nich znacznie bardziej klimatyczny tabor starszego typu z lat 60.:

 
Fot. Jerzy S. Majewski

Podtatrzańską kolejkę uważam za wielką atrakcję, którą warto zobaczyć i zaliczyć podczas pobytu w górach. Ja miałem możliwość dostać się tam z Warszawy w 50 minut, testując połączenie lotnicze z Popradem. W tym 50-tysięcznym mieście znajduje się kameralne lotnisko, na którym dwa razy w tygodniu ląduje ATR-42 w barwach Eurolotu w rejsie z Gdańska przez Warszawę.

Na płycie lotniska stała akurat większa maszyna. Przylecieli nią hokeiści i działacze klubu Traktor Czelabińsk, których podejmowała miejscowa drużyna z Popradu:


(osa)

 

19:36, osa_oraz_smik , Ze świata
Link Komentarze (13) »
piątek, 09 marca 2012


Fot. Kuba Atys/AG

Dobra wiadomość dla czytelników-urzędników: ani nie zawieszamy bloga, ani nie rezygnujemy z naszych planistycznych ambicji ;-) W tym duchu chwalimy Zarząd Transportu Miejskiego, który znów trochę zamieszał, podgrzał, schłodził, poprzekładał i wyszła z tego trzecia wersja zmian tras autobusów po otwarciu mostu (trzymajmy się na razie normalnej nazwy) Północnego. Trzeba przyznać, że tym razem zbliżyli się do ideału.

Klarowny jest podział na linie do Metra Młociny (101 + ekspresy) i do Metra Marymont (przyspieszone). Dobrze, że ekspresy zostawiono i to z szacunkiem dla tarchomińskiej numeracji. Może na wyrost jest dodawanie linii E-6 tylko w popołudniowym szczycie. Jak dla mnie mogłaby to być po prostu E-8 kursująca rano do metra, a po południu na Nowodwory. Co z tego, że w drugą stronę jest więcej przystanków.

Na marginesie: niektórzy forowicze na Gazeta.pl nie rozumieją, jak linia autobusowa może jeździć tylko w jednym kierunku - to wcale nie jest nowy wynalazek, pamiętam, jak już w 1996 r. ówczesne 317 jeździło z Gocławia przez most Poniatowskiego do Metra Politechnika i duża część kursów pędziła mostem Łazienkowskim na pusto do pętli na Gocławiu.

Wracamy na most Północny. Ciekawe, jak ostatecznie będzie wyglądać trasa 511 z Dąbrówki Wiślanej. Na razie jednak przez most Grota (w poprzedniej wersji miała jeździć Północnym). Jest zapowiedź konsultacji wśród pasażerów. Chwali się, ale problemem może być ich wynik, jeśli głosy podzielą blisko pół na pół. Dobrze, że rozkład zostanie skoordynowany z linią 508, choć na końcowych odcinkach częstotliwość co 20 min poza szczytem wygląda marniutko. 510 ma tak jeździć przez cały dzień, ale dobrze chociaż, że zostanie, bo ludzie chcą tą linią jeździć. Ostatnio w drodze na sobotnie zakupy pod Halą Marymoncką widziałem, że ktoś się ulitował i puścił nawet na tę linię przegubowca. Świat i ludzie! Dawno nie widziałem. I nikt nie musiał się gnieść w tłoku.

(osa)

PS Na koniec jeszcze inny ulubiony temat naszych czytelników-urzędników - to oczywiście nazwa pętli Okęcie. Ostatnie wieści były takie, że radni z komisji nazewniczej wściekli się na szefa ZTM Leszka Rutę, bo nie przywrócił Okęcia, jak mu kazali, i nie odpowiada na ich pisma. To w końcu odpowiedział na trzech stronach i spotkał się z szefową komisji Anną Nehrebecką. A jak się spotkał, to ją przekonał, by Okęcia nie przywracać. Wygląda na to, że Anna Nehrebecka chce przejść do historii wśród tych, którzy przyłożyli rękę do najgłupszych zmian nazewniczych w Warszawie (na sumieniu ma już most Północny i awanturę o stację metra Świętokrzyska PAST-a - m.in.). Nas jednak przekonać się nie uda, innych radnych też, więc nie tracimy nadziei i piszemy: O-k-ę-c-i-e.

19:36, osa_oraz_smik , Autobusy
Link Komentarze (25) »
piątek, 02 marca 2012

 

Przetoczyła się dyskusja o podświetlanych drzwiach w pociągach, które dla I i II linii metra montuje właśnie fabryka Siemensa w Wiedniu. Moim zdaniem to był świetny pomysł, coś, co wyróżniałoby nasze metro. Niestety, urzędnicy widzą to inaczej. Oni nie chcą mieć zbyt dużo pracy i kłopotów, dlatego z podświetlanych drzwi zrezygnowali. Bo co będzie, jak się to podświetlanie zepsuje? Wycofywać skład z trasy czy narażać się na krytykę pasażerów i mediów? Ot i problem.

Przypominam, że podobnie było ze stacją Plac Wilsona. Pod koniec jej budowy w 2005 r. słyszałem wiele ironicznych uwag ze strony urzędników Metra Warszawskiego na temat ”wizji artysty” (chodzi o arch. Andrzeja Chołdzyńskiego, który zrobił karierę w Paryżu), co to sobie powymyślał rdzewiejące panele na ścianach, falujący sufit i szklane wejścia na stację, a oni biedni muszą się z tym wszystkim męczyć. I nagle wszystko się zmieniło, gdy stacja Plac Wilsona została uznana za najlepszą na świecie.

Zobaczymy, czy na podświetlane drzwi w pociągach Inspiro skusi się metro w Monachium, które zamówiło je jako drugie po Warszawie. Naszym będzie wtedy łyso.

 

A już zupełnie już nie rozumiem, skąd opór wobec innej propozycji Siemensa, czyli uchwytów w wagonach w kształcie drzewek. Według producenta ma to świadczyć, że jego metro jest bardzo eko. Przede wszystkim jednak takie uchwyty byłyby bardzo wygodne w porze największego ruchu - w tłoku łatwiej sięgnąć do gałęzi, dziś wiele osób nie ma się czego złapać.

Podoba mi się myślenie o tym, by ułatwiać dostęp do uchwytów. Oto przykład z kolejki podmiejskiej, która łączy Sorrento i Pompeje z Neapolem. Słupki są tam na pewnej wysokości skręcone:

Wracamy do Wiednia i dzielnicy Simmering, gdzie powstanie dziesięć z 35 pociągów zamówionych w Siemensie dla naszego metra. Obok pudła pierwszego wagonu stoją podobne (tyle że z trojgiem drzwi) dla metra w Oslo (na pierwszym planie) i w Wiedniu:

 

W innej z hal trwa montaż końcowy wagonów kolejowych, tramwajów i metra. Na zdjęciu poniżej piętrowy wagon dla kolei szwajcarskich:

 

Teraz metro dla automatycznych linii w Lille (Francja) i Uijeongbu (20 km od Seulu, Korea Płd.) - to będą wagony na kołach z oponami:

 

Ciekawy obrazek z prac wykończeniowych przy jednym z 200 tramwajów serii Ulf dla Wiednia. Robotnik pracuje na dachu podpięty do liny, która przesuwa się razem z nim:

 

Siemens chwali się, że to tramwaje z najniżej umieszczoną podłogą na całej długości (dokładnie 19,8 cm). Było to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji wózków z kołami, które są podwieszone do sufitu:

 

I jeszcze produkcja tramwajów Ulf od ”nagiego” pudła po efekt końcowy na wiedeńskim Ringu: 

Rzuca się w oczy to, że szary kolor może jednak wyglądać elegancko (choć to wcale nie jest metalic), a nie tak żałośnie jak na eko-solarisach z silnikiem hybrydowym sprowadzonych niedawno do Warszawy. 

Choć wiedeński kontrakt na produkcję Ulfów jest ogromny, większy nawet od warszawskiego na 186 Swingów z bydgoskiej Pesy, na ulicach stolicy Austrii wciąż najczęściej można spotkać staszego typu tramwaje. Wprawdzie mają one coś z uroku naszych konstalowskich 13N zwanych parówkami, ale są znacznie lepiej utrzymane:

 
(osa)

18:58, osa_oraz_smik , Ze świata
Link Komentarze (17) »
niedziela, 26 lutego 2012


Fot. Mateusz Baj/AG 

Otwarcie tunelu kolejowego na Lotnisko Chopina szykowanego na Euro 2012 wciąż wisi na włosku. W ostatni czwartek spółka PKP Polskie Linie Kolejowe miała już nawet zorganizować konferencję prasową, a po niej przejazd drezyną ze stacji Warszawa Służewiec do końcowej na lotnisku. W ostatniej chwili imprezę jednak odwołano. Oficjalnym powodem był sprzeciw bhp-owca, który stwierdził, że po placu budowy kręci się jeszcze zbyt wielu pracowników wykonawcy. Prawdziwy powód opisał dwa dni wcześniej Krzysiek, który wszedł do tunelu i zastał tam jeszcze wiele rozgrzebanych robót: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,11201603,Pierwszy_pociag_w_tunelu_na_lotnisko__Ale_budowa_trwa.html

To dziwne, bo przecież do tej pory jako powód przedłużenia prac podawano tylko konieczność przeprojektowania przepompowni.

Koleją na lotnisko można już jeździć w Wiedniu, podróż według reklamy zajmuje 16 minut (u nas ma to być minut ok. 20). Wiedeński terminal znajduje się pod Schwechat (znanego jeszcze z ogromnej rafinerii), czyli ok. 18 km od centrum stolicy Austrii - dwa razy dalej niż Okęcie. Na wiedeńskim lotnisku zastałem coś, co wydaje mi się nieodzowne na naszym, gdy ruszą tam w końcu obiecywane od lat pociągi. Chodzi o taką tablicę, na której wyświetlana jest godzina odjazdu najbliższego składu:

 

Kiedy po odbiorze bagażu (w Wiedniu walizki wyjeżdżają na taśmę w momencie podejścia pasażerów, na Okęciu zazwyczaj trzeba na to czekać przynajmniej około kwadransa) wchodzi się do hali przylotów, niezbędna jest informacja: kiedy autobus, a kiedy pociąg. Bo jeśli nie jest to godzina szczytu i na ulicach nie ma korków, nie uśmiechałoby mi się drałować na oddaloną dość spory kawałek stację kolejową i czekać na SKM-kę. Zwłaszcza, że autobusy odjeżdżają dość często i każdy dociera do którejś ze stacji metra.

Uważam, że poza godzinami szczytu autobusy z Okęcia mogą wręcz stanowić dla SKM-ki konkurencję. Przejazd pociągiem do Dworca Centralnego - 20 minut, linią 175 - 25 minut. Bez dojścia i ganiania po schodach, czyli tak naprawdę tyle samo.

O los 175 spytałem więc dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego Leszka Rutę. Przyznał mi, że przez rok po otwarciu kolejki na lotnisku nie należy się spodziewać zmian w komunikacji (”niech wszystko się dotrze”, ”niech się ludzie przyzwyczają”). W ogóle do Euro 2012 zmian tras już raczej nie będzie, poza tymi, które wiążą się z otwarciem nowego mostu na Tarchomin. Ale co dalej? Dyrektor Ruta przyznał, że myśli o skróceniu trasy linii 175 i wycofaniu jej z lotniska, do którego dociera niezmiennie od momentu otwarcia pierwszego międzynarodowego terminalu (tego z zamkniętym tarasem widokowym znanym z filmu ”Miś”), czyli od 1969 r.

To niedobrze dla pasażerów, którzy są przyzwyczajeni do tego połączenia (co się stanie z niedorajdami, dla których dyr. Ruta zmienił nazwę pętli Okęcie? ;-). Z drugiej strony miasto musi się liczyć z kosztami i nie może dublować dwóch różnych środków transportu na podobnej trasie. Z linią 175 jest zaś tak, że autobusy najbardziej zatłoczone są do przystanku w al. Żwirki i Wigury przy Banacha. Tam wysypuje się grupa studentów i pacjentów/odwiedzających pobliskiego szpitala. Potem pasażerów ubywa na wysokości Rakowca i na lotnisko zazwyczaj dociera już tylko garstka (za to z bagażami, więc zajmują dodatkowe miejsca). Czyżby spośród autobusów do centrum miała tam zostać tylko linia 188, która kursuje niezbyt często? I 148 w stronę Ursynowa + niezbyt tu moim zdaniem potrzebne 331 (pełniejsze tylko między ul. Poleczki a stacją Wilanowska). A może lepiej zostawić 175 jak teraz, zmniejszając liczbę kursów z lotniska i tworząc krótszą linię (np. od Rakowca do pl. Piłsudskiego - 375) kursującą tylko w porach największego ruchu? Taką rolę przejęło już zresztą 128, które mimo wielkiego rabanu radnych Ochoty znakomicie sprawdza się zamiast rzadkiego i niepunktualnego 512, wzmacniając 175 na najbardziej obciążonym odcinku.

(osa)

PS Do serii pt. ”Komiczne monitory na warszawskim lotnisku” z czterema Frankfurtami:

...dołączam monitor z lotniska w Wiedniu (mają tam dwukrotnie więcej pasażerów, czyli również lotów niż my w Warszawie), gdzie jakoś udaje się zapowiadać kolejne rejsy bez powtórek:

System wygląda przejrzyście. Podobny wynalazek znają też np. w Rzymie, co opisałem tu:
http://autobusczerwony.blox.pl/2011/07/Na-lotnisko-Taksowka-575.html

16:13, osa_oraz_smik , Lotniska
Link Komentarze (54) »
środa, 22 lutego 2012


Fot. Stefan Romanik/AG

Pan Ireneusz Gniado kierował dziś w pierwszym oficjalnym kursie setnym Swingiem, który bydgoska Pesa przysłała do Warszawy. Ratusz wykorzystał tę okazję i było tradycyjnie trochę teatru (dosłownie też, bo wszystko zaczęło się w Teatrze Powszechnym - już wiemy, czemu ma służyć tajemnicza umowa o współpracy podpisana z Zarządem Transportu Miejskiego).

Swing (nr boczny 3215) czekał sobie na pętli w al. Zielenieckiej, prezes Pesy nazwał panią prezydent ”pierwszą motorniczą”, na co Hanna Gronkiewicz-Waltz uśmiała się setnie, ale kierować tramwajem nie miała zamiaru. Szkoda, bo może pośmialiby się też inni :-)


Fot. Stefan Romanik/AG

Nie przepadam za takimi chwalbami, ale w tym wypadku nie czepiałbym się aż tak bardzo, bo Swingi uważam za wielki sukces i Warszawy, i fabryki w Bydgoszczy. Wystarczy przypomnieć wszystkie niezbyt udane zakupy naszych Tramwajów w latach 90. - ciągle psujące się wagony o przedziwnych kształtach, których konstruktorzy silili się na nowoczesność.

W czasie oficjalnej przejażdżki setnym Swingiem zwróciłem uwagę na specjalnie zaprogramowane tablice wyświetlające trasę z numerem linii 22 (w sumie nie wiadomo, dlaczego tym - bardziej pasowałaby już ósemka, bo Swing jechał potem do zajezdni na Wolę). Wyglądało to tak:

 

 

(osa)

21:17, osa_oraz_smik , Tramwaje
Link Komentarze (12) »
niedziela, 19 lutego 2012


Fot. Paweł Małecki/AG

Trzeba docenić, że Zarząd Dróg Miejskich potrafi się lepiej znaleźć od uparciuchów z Zarządu Transportu Miejskiego i w tegorocznym planie remontowo-inwestycyjnym podał właśnie taką oto listę:

VI.    Sygnalizacja

 1.Płochocińska/Przyrodnicza – budowa
 2.Bazyliańska/Ogińskiego – budowa
 3.Pętla Okęcie - budowa
 4.Powstańców Śląskich/Człuchowska - remont
 5.Powstańców Śląskich/Borowej Góry - remont
 6.Sobieskiego/ Limanowskiego i Nałęczowska - remont
 7.Krasickiego/Odyńca – remont

Że też się to ludziom z lotniskiem nie pomyli ;-) Choć tam nie ma jeszcze ani jednego sygnalizatora, więc może jakoś to rozróżnią. Biuro prasowe urzędu miasta z okazji mrozów też ustawiało koksowniki na pętli tramwajowej Okęcie. Kto trafił, to się ogrzał.

Swoją drogą cieniutka jest lista frezowanek zaplanowanych na ten sezon:
http://www.zdm.waw.pl/informacje/wiadomosci/wiadomosci/back/1/article/remonty-2012-po-konferencji.html

Co rok, to gorzej. W przyszłym też nie będzie jeszcze żadnych wyborów (jak dobrze pójdzie), więc znowu czeka nas bryndza. Zwraca uwagę stosowanie ”dodatku gumowego” (że niby ciszej) na kolejnych ulicach. Kiedy jeżdżę wyremontowaną w ten sposób ul. Andersa, rzeczywiście da się odczuć lekką różnicę. I wreszcie remont na Koszykowej między pl. Na Rozdrożu a pl. Konstytucji! Stan nawierzchni tego odcinka od lat woła o pomstę do nieba: dziura na dziurze niemal w samym centrum. Niewiele lepiej jest na Mokotowskiej, o której ktoś też sobie wreszcie przypomniał. Zobaczymy zresztą, bo już nieraz zdarzało się, że plany remontów i tak rozminęły się z rzeczywistością.

PS A sygnalizacja świetlna (m.in.) przy garażu przesiadkowym na Okęciu to rzekomo była aż tak niezbędna, że w 2011 r. nie można go otworzyć od maja do września. W końcu się udało, a światła wciąż tam są w planach.

(osa)

22:48, osa_oraz_smik , Remonty
Link Komentarze (3) »

Gazeta.pl Warszawa