niedziela, 15 marca 2009

Zaczęło się. Wielkie rycie na Trasie W-Z. Wykonawca, czyli krakusi z firmy ZUE dość dziarsko zabrali się do pracy. W niedzielę było ich na budowie ok. 70. Zobaczymy jak będzie później. Mnie szczególnie interesowało,  jak się sprawdzą zastępcze autobusy, które omijają wiadukt przy Zamku i kręcą kółka przy Wisłostradzie. Dodatkowy problem to czekanie na zielone światło przed odcinkami, na których obowiązuje ruch wahadłowy (od ZOO do końca mostu i od początku tunelu do dawnego Muzeum Lenina). Czasami na zielone trzeba czekać dość długo - nawet dwie i pół minuty. W sumie nie wygląda to jednak źle. Od Dworca Wileńskiego do pl. Bankowego "zetka" jechała w niedzielę ok. 10 minut. Pewnie gorzej będzie w dzień powszedni, gdy autobusy będą musiały się przebić przez skrzyżowanie na Wisłostradzie. Na pewno będą jednak zapchane. Dobrze, że ratusz zdecydował, że od "Wileniaka" do Bankowego jedzie bezpośrednia linia a nie z dwie z przesiadką przy Zamku. Do tego mocno przekonywała Gazeta.

Współczuje za to tym, którzy w drodze na lewy brzeg Wisły z Pragi, Targówka czy Ząbek wybiorą samochód. Zapewne w korkach trzeba będzie spędzić nawet dwie godziny.
śmik

ZUE zrywa płyty przy Zamku Królewskim

 

remont Trasy W-Z

Ruch wahadłowy na moście Śląsko-Dąbrowskim

21:30, osa_oraz_smik , Mosty
Link Komentarze (2) »
piątek, 13 marca 2009

Musiało minąć półtora tygodnia, żeby udało się otworzyć użyteczny skrót koło zamkniętego wiaduktu przy Dworcu Gdańskim. Ten przejazd powinien rozładować korki podczas popołudniowych powrotów ze Śródmieścia na Żoliborz i na Pragę.

Teraz znak zakazu ruchu stoi tuż przed wjazdem z ul. Andersa na zamknięty wiadukt. Tu trzeba skręcić w lewo w ul. Alka Dawidowskiego i po kolejnym skręcie w prawo dojeżdża się do ul. Słomińskiego 

Suniemy od pl. Bankowego ul. Andersa na wprost przez skrzyżowanie z Muranowską, 200 metrów do nawrotki w ul. Alka Dawidowskiego (przy okazji kilka osób dowie się, że jest w Warszawie taki zacny patron). To dawna ul. Kłopot, gdzie w moich licealnych czasach na ostrym zakręcie o 180 stopni łamały się w przegubach zatłoczone ikarusy linii 416, 422 i 495 (bo takimi liniami, a nie - jak mówiliśmy między sobą - powolnymi czarnuchami pruło się w 12 min. z pl. Wilsona na Nowy Świat). Dalej więc ul. Alka Dawidowskiego do ul. Słomińskiego w prawo naprzeciwko Dworca Gdańskiego. I tu mamy kilka możliwości: albo nową zawrotką na wysokości ślepej dziś Bonifraterskiej (chyba urzędnicy postawili już na niej krzyżyk) w stronę ronda Babka, albo prosto na most Gdański i dalej na Bródno, Pragę, Białołękę, albo wreszcie Szymanowską do Zakroczymskiej i objazdu w stronę Żoliborza. W ten sposób omija się wkurzające skrzyżowanie Konwiktorskiej z Zakroczymską, gdzie fatalnie zaprogramowana sygnalizacja świetlna powoduje po południu ogromny korek.

Wytyczenie tego skrótu przyszło mi do głowy, gdy pisałem jeden z tekstów związanych z zamknięciem żoliborskiego wiaduktu. Okazuje się, że na ten sam pomysł wpadło kilku czytelników, od których dostaliśmy maile. Szkoda, że nie przyszedł on do głowy żadnemu z urzędników odpowiedzialnych za objazdy (przeczytali o nim w "Gazecie" i na szczęście już dzień później zgodzili się go wytyczyć). Przecież skrót mógłby istnieć od początku zamknięcia wiaduktu. A tak jego załatwianie ciągnęło ponad tydzień, bo papiery utknęły na policji, która nie wiedzieć czemu musi zabrać w tej sprawie głos (takie mamy chore przepisy). Skutek był taki, że skrót czekał sobie wytyczony, aż jakiś gliniarz przystawi swoją pieczątkę.

Nowy przejazd wypróbowałem dziś ok. 17.30. Był puściutki, a na Konwiktorskiej jak zwykle korek, w którym pasły się zdublowane autobusy 116 i 157. Ludzie jeszcze o tym skrócie nie wiedzą. W błąd wprowadzają ich żółte tablice, które nadal pokazują, że za skrzyżowaniem Andersa z Muranowską jest zakaz ruchu. Cieszmy się szybko nową drogą, póki jej nie zlikwidują. A tak będzie, jak mi powiedział miejski inżynier ruchu, w momencie otwarcia tymczasowego wiaduktu przy Dworcu Gdańskim. Czyli pewnie w połowie kwietnia.

(osa)

23:47, osa_oraz_smik , Remonty
Link Komentarze (2) »
czwartek, 12 marca 2009

W tym miejscu, koło bramy Ministerstwa Sprawiedliwości przy Al. Ujazdowskich, samochody stały dawniej w dwóch rzędach. Teraz spotkałem tylko jedną furgonetkę 

Odwieczna wojna z kierowcami samochodów parkujących bezczelnie na chodniku tuż przy bramie Ministerstwa Sprawiedliwości w końcu zaczyna przynosić efekty. Tzw. parking prokuratorski zniknął. Prawdopodobnie jest to efekt nękania gości i pracowników ministerstwa przez straż miejską i firmy, które odholowały stąd kilka pojazdów. Niedawno nasz redakcyjny kolega Grzegorz Lisicki opisywał oburzające reakcje właścicieli aut zaparkowanych tam, gdzie chodzą ludzie. Odgrażali się interweniującym strażnikom, jacy są ważni.

Teraz, jak widać, ustąpili. Znaleźliśmy jednak nowy samozwańczy parking w tej okolicy.

Samozwańczy parking wzdłuż podjazdu z Trasy Łazienkowskiej do Al. Ujazdowskich Kierowcy wykorzystali do parkowania wszystkie miejsca od początku podjazdu (w głębi z lewej) aż do jego końca 

Powstał na podjeździe z Trasy Łazienkowskiej do Al. Ujazdowskich. Wzdłuż jego lewego krawężnika zmieściło się dokładnie 37 samochodów. Miejsce wykorzystano od początku do końca. Nie jestem pewien, ale za skrętem z Trasy "Ł" nie stoi znak zakazu zatrzymywania, czyli hulaj dusza, nie ma diabła. W dodatku można tu uniknąć płacenia za postój. Auta stoją też z prawej strony podjazdu, nie oszczędzając zbytnio przystanku linii 151.

Oczywiście kierowcy przyjeżdżający z innych kierunków kombinują z parkowaniem na samym pl. Na Rozdrożu.

Samochody wciśnięte za znakiem zakazu zatrzymywania przy skręcie z Alej Ujazdowskich w aleję Szucha 

Trzy samochody zmieściły się przy jezdni prowadzącej do al. Szucha (zaraz a zakazem).

Parkowanie na chodniku przy zatoczce przystankowej w stronę pl. Trzech Krzyży 

Dwa na chodniku na początku zatoczki autobusowej przystanka w stronę pl. Trzech Krzyży. Parkowały oczywiście za darmo.

(osa)

10:38, osa_oraz_smik , Parkowanie
Link Komentarze (29) »
środa, 11 marca 2009

Przy okazji wizytacji okolic Ministerstwa Sprawiedliwości ;-) trafiłem na przystanek między jezdniami Trasy Łazienkowskiej w stronę Wisłostrady z nadzieją na szybką przesiadkę do autobusu 187. I przekonałem się, że jest to miejsce wybitnie antyprzesiadkowe, choć przewija się tam mnóstwo osób. Schody - wymieniane z mozołem przed kilkoma laty - nadal nie są przystosowane dla niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dziecięcymi, którzy chcieliby sobie np. pospacerować w pobliskich Łazienkach Królewskich. W dodatku teraz w porze szaro-mokrej pół wysepki przystankowej zalewa kałuża. Z trudem da się podejść do rozkładu jazdy, nie wchodząc w to zaśmiecone bajoro. Wdeptują w nie wszyscy pechowcy, którym autobus akurat otworzy drzwi na jego wysokości.

Mój autobus miał odjechać o 13.47, spóźnił się o 7 min. (doganiając na Wisłostradzie bliźniaczą linię 185, za którą telepał się aż do końca trasy na Stegnach). Miałem więc czas na kilka zdjęć:

(osa)

17:29, osa_oraz_smik , Autobusy
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 09 marca 2009

 Autobus czerwony pojechał na chwilę do Krakowa. Tam oglądaliśmy najnowszy odcinek„metra”, czyli oddany w grudniu prawie dwukilometrowy tunel Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Linia biegnie tuż obok Dworca Głównego - m.in. pod torami kolejowymi i łączy osiedla Krowodrza i Kurdwanów. Pod ziemią znalazły się dwa przystanki: Dworzec Główny i Politechnika. Trzeba przyznać, że przypominają stacje metra. Ich wystrój jest tylko trochę uboższy od wnętrza naszej kolejki podziemnej. M.in. na peronie nie ma kamienia tylko płytki. Całość sprawia jednak dość miłe wrażenie.

Tramwaj wbrew nazwie nie jest jednak zbyt szybki. Jedzie z prędkością niespełna 30 km na godz. Linia 50 wbrew zapowiedziom nie jedzie 30 minut tylko 45. Ponoć z powodu sygnalizacji, która na razie nie wprowadziła zielonej fali dla tramwaju.Tak jak w Warszawie system sterowania ruchem instaluje tam Siemens.

Ciekawe jest to, że krakowianie na podziemnych stacjach potrafili zamontować „bąble” dla osób niewidomych.  Od dłuższego czasu takich pasów w metrze chcą warszawscy niepełnosprawni. Po wypadku niewidomego  studenta władze miasta obiecały szybkie zamontowanie takich udogodnień. Teraz w Metrze tłumaczą, że nie ma odpowiednich regulacji prawnych w tej kwestii.  

śmik

stacja Krakowskiego Szybkiego Tramwaju

Bombardier na stacji Dworzec Główny  

Stacja Krakowskiego Szybkiego Tramwaju

Bąble dla niewidomych na peronie

17:49, osa_oraz_smik , Z kraju
Link Komentarze (9) »
niedziela, 08 marca 2009

Rozkopana Duchnicka (równoległa do linii kolejowej), za palownicą biegnąca prostopadle na wiadukt Powązkowska

Czarno widzę jesienny termin zakończenia remontu wiaduktu na Powązkowskiej. Minęło już 5 tygodni od zamknięcia jego połówki w stronę Bielan, a jeszcze nie zaczęła się jej rozbiórka. Gdzie ta Skanska zasuwająca aż miło przy estakadach Wisłostrady? A może znowu winna jest kolej, która nie dość, że zrezygnowała z budowy nowego przystanku w tym miejscu, to tradycyjnie utrudnia pracę drogowcom?

Myślałem, że znowu przyłapię Skanską na leniuchowaniu w sobotę. Tak było na przełomie stycznia i lutego. Potem wróciła zima, więc się nie czepiam. I wreszcie zaczął się marzec. Wczoraj remont wiaduktu nie był wprawdzie wymarły, ale kręciło się tam najwyżej 10 osób (większość stała, przyglądając się palownicy i co jakiś czas rozwijając gruby kabel). Wyglądało to o tyle śmiesznie, że tablica na zapleczu budowy informuje o zatrudnieniu w tym miejscu max 70 pracowników.

Zaplecze budowy wiaduktu i tablica informacyjna: koniec prac w grudniu 2009 r., maksymalna liczba robotników - 70 osób :-) 

Robota koncentruje się na rozkopanej końcówce ul. Duchnickiej, przecznicy Powązkowskiej, która choć weekend była porządnie zakorkowana. A przypominam, że miasto liczyło na szybsze zakończenie remontu w tym miejscu tak, by dopiero wtedy rozgrzebać wiadukt przy Dworcu Gdańskim. Słyszeliśmy też marzenia o tym, by nowy wiadukt na Powązkowskiej w stronę centrum otworzyć przed Wszystkich Świętych, a dopiero potem zamknąć stary. Nic a nic z tych planów nie wyszło. Teraz wątpię, czy spełnią się obietnice zakończenia prac przed kolejnym 1 listopada. Odbudowywać 2 lata taki marny wiadukcik to jakaś paranoja. Mniej więcej tyle to powstawał most Świętokrzyski czy 100 km autostrady spod Konina w okolice Łodzi. Czy choćby dwie nowe estakady Wisłostrady na wysokości Lasu Bielańskiego autorstwa tej samej Skanskiej. Tam to doszło do cudu i przejazd został otwarty trzy miesiące przed terminem. Szkoda, że Skanska zrobi nam kolejnej niespodzianki.

(osa)

16:43, osa_oraz_smik , Remonty
Link Dodaj komentarz »
Archiwum

Gazeta.pl Warszawa