czwartek, 22 stycznia 2009

Autobus E-4 wjeżdża do bazy przy Włościańskiej na zasłużony odpoczynek po porannej nawale pasażerów z Nowodworów 

Po porannym szczycie autobusy linii E-4 garażują w bazie technicznej przy Włościańskiej. To dwa kroki od pętli Metro-Marymont. Do najbliższych zajezdni przy Redutowej na Woli albo Stalowej na Pradze - kilka kilometrów. O ile likwidację zajezdni przy Chełmskiej rekompensuje sąsiedztwo tej na Woronicza czy nawet na Ostrobramskiej, o tyle w północnej części brak nieodżałowanej Inflanckiej mocno daje się we znaki. Odkąd ją zamknięto (a według mojego czarnego T-shirta z okolicznościowym nadrukiem w tym roku mija już sześć lat), autobusy dojeżdżające na żoliborskie i bielańskie trasy muszą nadrabiać kilometry.

Pewnie, że utrzymywanie bazy w środku miasta, nie dałoby się obronić. Trzeba przyznać, że ratusz - za czasów prezydenta Kaczyńskiego - potrafił wykorzystać koniunkturę, sprzedając Inflancką i Chełmską za niebotyczne sumy. Pierwszą część Inflanckiej udało się zlicytywać za 116 mln zł od wyjściowej kwoty 77 mln zł, a drugą za 390,6 mln zł - w tym przypadku hiszpański deweloper ustanowił w 2006 r. rekord cenowy w Polsce (13,6 tys. zł za m kw). Chełmska też przeszła w ręce Hiszpanów (370 mln zł), którzy mocno się na tym przejechali.

Ale co miasto dostało, to jego. No właśnie, a co z tego mają Miejskie Zakłady Autobusowe? Nic. Nie otwarto ani planowanej wcześniej zajezdni przy Wólczyńskiej (w widłach bocznicy kolejowej do Huty Warszawa i ul. Opłotek), ani przy Płochocińskiej (choć tam swoją bazę zdołał zlokalizować radomski ITS). Ratusz zapomniał też o planach Tramwajów Warszawskich, którym ciasno przy Kawęczyńskiej, a które myślały o przeprowadzce do zajezdni na Żeraniu Wschodnim. Od jakiegoś czasu słychać w dodatku o zamknięciu filii zajezdni przy Redutowej (od strony Nakielskiej).

O dziwo, nie mówi się już tak głośno o sprzedaży gruntu przy Włościańskiej, gdzie lubi zaglądać E-4. Mało tego, jeszcze niedawno były tam przeprowadzane gruntowne remonty, choć bazy autobusowej w tym miejscu nie przewiduje nawet jeden z nielicznych w naszym mieście obowiązujący plan zagospodarowania. Za taki kawałek na tyłach stacji metra, można by wziąć krocie, gdy poprawi się koniunktura. Oby tym razem pieniądze poszły na poprawę zaplecza MZA. Inaczej będzie naprawdę kiepsko.

(osa)

22:54, osa_oraz_smik , Autobusy
Link Komentarze (11) »
środa, 21 stycznia 2009

 

Kto jeszcze nie wierzy, że tzw. strefy wolne od dymu pod wiatami przystankowymi to fikcja? W dodatku służby miejskie same zachęcają, żeby ten pseudozakaz palenia łamać. Oto obrazek z przystanku, na którym wsiadałem dziś do autobusu. Po jednej stronie wiaty stoi ogromny kosz na śmieci. Przy nim palacz, który wydmuchuje śmierdzący dym akurat prosto w ”strefę” teoretycznie od niego wolną. Nic to - myślę sobie - pójdę na drugi koniec wiaty. A tam kolejny, podobnych rozmiarów kosz i dwie dmuchające panie z papierosami. Wyjątkowo nieapetyczny widok, zresztą oceńcie sami.

 

(osa)

13:02, osa_oraz_smik , Przystanki
Link Komentarze (5) »
wtorek, 20 stycznia 2009
Długo musieliśmy czekać na zapowiadane od lata zeszłego roku nowe trasy autobusów na Żoliborzu, Bielanach i Bemowie. Najnowsza wersja budzi trochę zastrzeżeń (pogorszenie dojazdów do metra z Wrzeciona, linia 205 i szybka śmierć linii 210), ale w sumie zmiany nie są aż tak złe, jak mogłaby wskazywać eksplozja krytyki na forum Gazeta.pl
poniedziałek, 19 stycznia 2009

A jednak nie doczekamy się dzisiaj otwarcia ofert w przetargu na przebudowę Dworca Gdańskiego. Firma Thales złożyła protest i wszystko jest przesunięte o tydzień (już po raz drugi). A jeszcze nie tak dawno spółka PKP PLK zapewniała, że wykonawca zostanie wybrany jesienią zeszłego roku...

(osa)

13:15, osa_oraz_smik , Kolej
Link Komentarze (1) »

Już po kontroli, a przed wyjazdem z garażu P+R na tyłach Hali Marymonckiej 

Uwaga, uwaga! A jednak są kontrole biletów w garażu ”Parkuj i Jedź” przy Hali Marymonckiej. Dziś spotkało mnie to po raz pierwszy od jego otwarcia prawie dwa lata temu.

Na bazarku pod halą robię zakupy, czasem w poniedziałek przed pracą. Ostatnio przed wjazdem na parking natknąłem się na napis: ”Brak wolnych miejsc”. Dziś był inny: „Ślisko, 10 km/h”. Choć ślisko to było raczej na klatce schodowej.

 

Wolnych miejsc, mimo że mamy pierwszy dzień ferii zimowych, też zresztą nie było za dużo - kwadrans po 9-tej szybko zapełniały się ostatnie na najwyższym poziomie. Co wbrew malkontenctwu ekologów (nie jestem pewien, czy w tym kontekście pasuje do nich to określenie) pokazuje, że garaż jest strzałem w dziesiątkę (szkoda tylko, że taki brzydki - kompletnie zepsuł widok, gdy jedzie się Marymoncką od strony Bielan).

Prawdziwe zaskoczenie było jednak przy wyjeździe. Otóż pierwszy raz, odkąd korzystam z tego garażu, spotkała mnie kontrola biletów. Wyglądało to tak, że brama wyjazdowa była przegrodzona dodatkowym szlabanem, stał kontroler z czytnikiem do kart miejskich. Zbliżyłem swoją z biletem 90-dniowym i droga wolna. Spytałem, co się takiego stało. Pan kontroler odpowiedział mniej więcej tak: ”Sprawdzamy już od tygodnia!”.


To ”już” zabrzmiało trochę zabawnie, bo parking działa od kwietnia 2007 r. Choć dość łagodna polityka ZTM w kwestii kontroli w tym miejscu nie budziła u mnie w sumie jakichś większych zastrzeżeń. Proponuję, żeby kontynuować tę praktykę w soboty, gdy dwa górne poziomy garażu są puste, a na dolnym parkują liczni zakupowicze spod Hali Marymonckiej (a po ostatnich przebudowach nie ma tu w okolicy zbyt dużo miejsc postojowych). A żeby wszystko było zgodnie z prawem, najlepiej byłoby znieść obowiązek kupowania biletu przesiadkowego w weekendy.

(osa)

12:08, osa_oraz_smik , Parkowanie
Link Komentarze (4) »
niedziela, 18 stycznia 2009
Przesunięcie na koniec marca otwarcia ofert w największym tramwajowym przetargu w Europie nie wróży niczego dobrego. Czyżby to zapowiedź powtórki z początku dekady, kiedy Tramwaje Warszawskie unieważniały jeden przetarg po drugim?
Archiwum

Gazeta.pl Warszawa