sobota, 17 stycznia 2009

Przystanek tramwajów w stronę Pragi przy pl. Bankowym 

Ten temat podpowiedział nasz Czytelnik p. Paweł Dydak. Zwrócił uwagę na ogromną ciasnotę na wielu przystankach tramwajowych. Np. przy rondzie Babka (w stronę Bielan) czy na kilku wzdłuż Trasy W-Z. Niedawno miałem okazję, żeby osobiście przekonać się o trafności obserwacji p. Pawła, przesiadając się na pl. Bankowym z metra do tramwaju w stronę Pragi. Jakiż tam był tumult, a wcale nie jechałem w godzinach szczytu (zbliżała się 10-ta). Wysiadający mieszali się z wsiadającymi, w ten wir wpadali jeszcze ci, którzy czekali na inny tramwaj, a nie zdążyli przejść tam, gdzie wysepka jest nieco szersza. Dodatkowym utrudnieniem jest wiata przystankowa, która stoi tam, gdzie wysepka się zwęża. A w miejscu jej największej węziny zatrzymują się tramwaje. Jeśli przyjeżdża drugi skład, bałagan jest oczywiście podwójny.

Wiem, że w tym miejscu wysepka przystankowa nie mogła mieć wygodniejszej szerokości. A jednak przy okazji tegorocznej przebudowy linii tramwajowej wzdłuż Trasy W-Z warto by pomyśleć o choćby częściowej eliminacji tego mankamentu. Zwłaszcza że, kiedy na tory zaczną wjeżdżać autobusy i powstanie wspólny przystanek, miejsca dla pasażerów będzie potrzeba jeszcze więcej. To rozwiązanie umożliwi jednak likwidację zatoczki przystankowej dla autobusów i lepsze zagospodarowanie pasa jezdni. B. jestem ciekaw, jak to wszystko wypadnie. Jak sprawdzą się zaokrąglone wiaty przystankowe (szkoda, że ich budowę odłożono - coś mi się zdaje, że na święty nigdy - przy tunelu Trasy W-Z). Wspólne bus-tramowe przystanki będą w Warszawie dużym przełomem. Oby nie stały się ofiarą swojego sukcesu. Tak trochę jest teraz z tramwajami wzdłuż Trasy W-Z - zyskały wolny pas, znacznie przyspieszyły, ale przyciągnęły tak dużo pasażerów, że ci nie mieszczą się na przystankach.

(osa)

14:04, osa_oraz_smik , Tramwaje
Link Komentarze (4) »
piątek, 16 stycznia 2009
Ratusz chwali się, że w zeszłym roku na inwestycje Warszawa wydała rekordową kwotę ponad dwóch miliardów zł. Równocześnie dopuścił od dużych opóźnień np. z mostem Północnym czy Trasą Siekierkowską.
czwartek, 15 stycznia 2009

Łukasz Woźniak, nasz kolega z działu internetowego "Gazety Stołecznej", namówił nas, żeby powstał ten blog. Nauczył nas blogowej kuchni, ale nie zdążył nauczyć wszystkiego. To On jest autorem oprawy graficznej autobusu_czerwonego. Teraz nasz autobus jest mniej czerwony, bo Łukasz nie żyje. Będziemy o Tobie, Łukaszu, pamiętać.

Jarek Osowski, Krzysiek Śmietana

19:53, osa_oraz_smik
Link Komentarze (13) »
środa, 14 stycznia 2009

Stacja metra Plac Wilsona, 14 stycz, godz. 10.30

Proszę, proszę - schody ruchome na stacji metra Plac Wilsona, które na wiele tygodni znieruchomiały pod żoliborskim nieboskłonem (z komentarzy pod wpisem z 9 stycznia wynika, że już w listopadzie), drgnęły już po pięciu dniach od akcji blogowo-internetowej i pokazaniu serdeczności wpisanych przez pasażerów na barierce pod adresem Metra. I wreszcie udało się je naprawić, b-r-a-w-o! Fe-fe-fenomenalnie. Niniejszym składam zobowiązanie, że na wszelki wypadek nie będę obciążał schodów swoimi kilogramami - dla zdrowotności (swojej i schodów :-)

(osa)

22:53, osa_oraz_smik , Metro
Link Komentarze (2) »
wtorek, 13 stycznia 2009
Spore podniecenie wywołują od niepamiętnych czasów plany utworzenia obwodnicy dla pociągów, które miałyby (prawie) okrążać centrum. Moim zdaniem jest to mocno przereklamowane przedsięwzięcie. Dlatego ubawiła mnie dziś nowa telewizja TVN Warszawa, która od rana wałkowała ten temat jako swoje wielkie odkrycie.
poniedziałek, 12 stycznia 2009
Uratowałyby Warszawę, gdy wiosną zacznie się (i dobrze!) szaleństwo torowych remontów. Jednak wbrew temu, co się tu i ówdzie mówi, wcale nie są potrzebne Żoliborzowi - wystarczą mu dwie dodatkowe linie autobusowe. Jedną z nich - 205- zapowiada już zresztą ZTM.
Archiwum

Gazeta.pl Warszawa