sobota, 22 października 2016

Przez dwa weekendy (22-23 października i 5-6 listopada) trwają spotkania konsultacyjne dla mieszkańców Saskiej Kępy i Gocławia w sprawie przebiegu linii tramwajowej w bok od al. Waszyngtona. Jej przeciwnikom pęka żyłka, bo Tramwaje Warszawskie wybrały rozmowy twarzą w twarz z zainteresowanymi zamiast znowu organizować spędy, które kończyły się awanturami i nie można było przedstawić konkretnych informacji, rozwiewając wątpliwości nieprzekonanych.

Wiele osób na Saskiej Kępie, ale też Gocławiu, apelowało, by podczas konsultacji urzędnicy zaprezentowali chociaż z grubsza zarys zmian tras tramwajów i autobusów po otwarciu linii na Gocław zapowiadanym teraz na 2020 r. Kilka tygodni temu napisałem o tym blogu: http://autobusczerwony.blox.pl/2016/09/Ktore-tramwaje-i-autobusy-na-Goclaw.html

Czytelnicy zamieścili pod wpisem interesujące komentarze. Teraz możemy wnieść nasz wspólny wkład do konsultacji, przedstawiając pomysły na niezbędne zmiany. Ich najważniejsze przesłanie brzmi: uruchomienie linii tramwajowej wbrew obawom wcale nie musi oznaczać, że Gocław i Saska Kępa stracą dotychczasowe linie autobusowe. Likwidacja połączeń przez most Poniatowskiego nie grozi też pasażerom z Grochowa i Kamionka, a ta ruchliwa dziś trasa nie zatka się po otwarciu torów z Gocławia. Są to plotki i wymysły rozsiewane przez przeciwników tej inwestycji, którzy nie mają już żadnych racjonalnych argumentów za tym, żeby z niej zrezygnować.

SCHEMAT MOŻLIWYCH ZMIAN TRAS TRAMWAJÓW I AUTOBUSÓW:

Tramwaje:

Za namową Czytelników bloga przyjąłem wariant minimalnych zmian w sieci tramwajowej. Sprowadzają się właściwie tylko do otwarcia nowej linii na Gocław. Na starych trasach zostają tramwaje kursujące na Gocławek i Wiatraczną przez al. Waszyngtona i Grochowską. Żadna linia nie zostaje likwidowana, nawet 25 ;-)

* 5 - to nowa linia tramwajowa, na której miałaby się opierać obsługa Gocławia, podstawowe połączenie tego osiedla z centrum co 4 min w godzinach szczytu (przejazd pętla Gocław - skrzyżowanie Marszałkowska/Al. Jerozolimskie w 17 minut). Trasa: Gocław - Bora-Komorowskiego - korytarz al. Tysiąclecia i wzdłuż Kanału Wystawowego (przystanki przy ul. Skalskiego, nad wykopem al. Stanów Zjednoczonych, na wysokości ul. Zwycięzców na Saskiej Kępie) - aleja i rondo Waszyngtona - aleja i most Poniatowskiego - Al. Jerozolimskie - pl. Zawiszy - Grójecka - Banacha.

* 25 - linia wycofana z Ochoty i Al. Jerozolimskich (przejazd z Bródna do centrum II linią metra), nowa trasa co 8 min w szczycie i połączenie Pragi z Gocławiem: Gocław - Bora-Komorowskiego - korytarz al. Tysiąclecia, dalej wzdłuż Kanału Wystawowego - aleja i rondo Waszyngtona - al. Zieleniecka - Targowa - 11 Listopada - rondo Żaba - Odrowąża - Matki Teresy z Kalkuty - Rembielińska - Annopol (po otwarciu linii na Zieloną Białołękę zapowiadanym na 2022 r.: Matki Teresy z Kalkuty - Chodecka - Kondratowicza - św. Wincentego - Gilarska - korytarz Trasy Olszynki Grochowskiej koło osiedli Derby - Berensona - Kąty Grodziskie).

Mostem Poniatowskiego kursowałyby więc linie: 5 z Gocławia (co 4 min - 15 kursów w 1 godzinę szczytu), 7 z Kawęczyńskiej (co 12 min - 5 kursów), 9 z Gocławka przez al. Waszyngtona (co 4 min - 15 kursów), 22 z Wiatracznej przez Grochowską i al. Zieleniecką (co 12 min - 5 kursów) i 24 z Gocławka przez al. Waszyngtona (co 6 min - 10 kursów). Razem 50 kursów na godzinę szczytu.

Autobusy:

Bez zmian linie: 111, 117, 138, 146, 147, 148, 168, 213, 219, 225 i 311.

Do likwidacji linia: 411 (do Starej Miłosny ma być wydłużona linia 147, a odcinek do Metra Politechnika przejęłaby linia 507).

* 123 - linia wycofana z Saskiej Kępy (stąd na Dworzec Wschodni linia 147), trasa skrócona do odcinka Dworzec Wschodni (Lubelska) - Kamionek - Wiatraczna - pl. Szembeka - Gocław (tu dookoła osiedli od Fieldorfa przez Abrahama, Meissnera, Jugosłowiańską i Umińskiego do Fieldorfa).

* 507 - linia wycofana z mostu Poniatowskiego (tu tramwaje, a z Gocławia - nowa linia 5), z Gocławia co 10 min w szczycie bez zmian do wiaduktu ul. Saskiej, stąd przez Brazylijską, Międzynarodową i buspasem Trasy Łazienkowskiej do Metra Politechnika (możliwe połączenie z linią 517 w kierunku os. Niedźwiadek w Ursusie).

* 509 - linia wycofana z al. Zielenieckiej i Targowej (tu tramwaje, a z Gocławia - linia 25), z Gocławia co 10 min w szczycie bez zmian do przystanku Stacja Krwiodawstwa na Saskiej Kępie, stąd ul. Zwycięzców (przystanki przy pl. Przymierza i LO im. Bolesława Prusa), dalej bez przystanków Wałem Miedzeszyńskim i Sokolą do Metra Stadion Narodowy, potem Jagiellońską prosto na Tarchomin i Nowodwory. Na odcinku Nowodwory - Dworzec Wileńskim linia E-1 co 3-4 min w szczycie.

Podsumowując: po otwarciu linii tramwajowej na Gocław z przystanków na ul. Bora-Komorowskiego przejazd do centrum tramwajami linii 5, a na Pragę - linii 25.

Z przystanków na ul. Umińskiego i Abrahama, a także z ul. Saskiej i Międzynarodowej - do Śródmieścia autobusy linii 111 (przez rondo Waszyngtona i koło Uniwersytetu do pętli Esperanto).

Z przystanków na ul. Jugosłowiańskiej i Meissnera, a także z Paryskiej i Francuskiej - do Śródmieścia autobusy linii 117 (przez rondo Waszyngtona i most Poniatowskiego na Dworzec Centralny).

Dotychczasowe linie przyspieszone z Gocławia oferowałyby pasażerom (częściowo także z Saskiej Kępy) nowe kierunki - Trasa Łazienkowska i Metro Politechnika (linia 507) oraz Metro Stadion Narodowy (linia 509).

Czyli nie ma co straszyć, że budowa linii tramwajowej na Gocław zmasakruje komunikację w tej części Warszawy. Przeciwnie: może być tylko lepiej - szybciej i bez korków.

(osa)

11:42, osa_oraz_smik , Tramwaje
Link Komentarze (11) »
wtorek, 18 października 2016

Wśród cyklistów trwa dość dziwna jak dla mnie dyskusja nad sensem budowy wzdłuż ulic osobnych dróg rowerowych. Ich przeciwnicy przekonują, że to kosztowny zbytek, procedury są długotrwałe, a po otwarciu niebezpieczne bywa pokonywanie skrzyżowań. Dlatego - jak przekonują - należy raczej wytyczać pasy dla rowerzystów. Wśród krytyków dróg rowerowych nie brakuje też jednak takich osób, które nie splamią się tym, żeby po nich jeździć. One będą się pchały nawet na jezdnię Wisłostrady koło Cytadeli.

Nie każdy lubi brawurę i naprawdę nie wszyscy rwą się do jeżdżenia w towarzystwie młodszych dzieci po jezdni. Dlatego opowiadam się za wytyczaniem dróg rowerowych tam, gdzie można. W odpowiednich proporcjach, w zależności od rangi ulicy trzeba malować pasy rowerowe, choć w tym przypadku mam pewne wątpliwości. Dowodem zdjęcie powyżej.

Wjeżdżałem w jednokierunkową ul. Koszykową z pl. Na Rozdrożu krótko po wymalowaniu czerwonego skrawka dla kontraruchu rowerowego. Furgonetka dowożąca towar do narożnej knajpy stała tam co najmniej przez dwa dni, całkowicie blokując przejazd cyklistom. Podobnie wygląda to zresztą na nieodległym kontrapasie rowerowym wzdłuż ul. Mokotowskiej od Trasy Łazienkowskiej do pl. Zbawiciela, gdzie kierowcy notorycznie zastawiają przejazd, a cykliści muszą omijać zaparkowane auta, wjeżdżając na część jezdni dla ruchu w przeciwnym kierunku.

Inny przykład to Tamka:

Zjeżdżałem na rowerze ze skarpy i przed skrzyżowaniem z ul. Kruczkowskiego byłem zmuszony wjechać na chodnik. Na pasie rowerowym rozkraczyły się trzy samochody (wszystkie z rejestracjami pozawarszawskimi). Co prawda na prostopadłej drodze rowerowej za skrętem w ul. Kruczkowskiego również lubią sobie zaparkować kierowcy z dostawą towaru, odbiorem rzeczy do prania itp. Czyli akurat na Powiślu nie ma reguły, czy blokowany jest pas rowerowy, czy też droga rowerowa oddzielona od jezdni chodnikiem, przystankiem autobusowym i pasem zieleni jak właśnie na Kruczkowskiego.

Nie zaszkodzi też zaparkować na skrzyżowaniu, częściowo na przejeździe rowerowym, zasłaniając widoczność na przejściu dla pieszych - to z kolei obrazek z Browarnej przy Zajęczej:

Kierowca, widząc, że robię zdjęcie, miał jeszcze pretensje. Spytał, czy jego samochód zaparkowany w tym miejscu rzeczywiście komuś przeszkadza. Ręce opadają i oba pedały w rowerze.

Dużo jeszcze wody musi przepłynąć przez Warszawę, żeby kierowcy zorientowali się, że ulice należą już nie tylko do nich. Sam nie mogę się czasem nadziwić, ile już osób jeździ po mieście na rowerach. Wracając kiedyś z pracy Nowym Światem, ustawiłem się w sporej kolejce czekających na zielone światło przez skrzyżowanie ze Świętokrzyską:

Akurat tutaj pas rowerowy byłby bardzo wskazany.

(osa)

13:12, osa_oraz_smik , Rowery
Link Komentarze (15) »
środa, 12 października 2016

Zarząd Transportu Miejskiego robi przymiarki do zmian tras na Tarchominie po przedłużeniu linii tramwajowej do Nowodworów. Szef ZTM Wiesław Witek zapowiedział konsultacje w obecności nowej wiceprezydent miasta Renaty Kaznowskiej, a Artur Zając przedstawił założenia radnym z komisji infrastruktury i inwestycji w Radzie Warszawy. Oby nie skończyło się na zapowiedziach ambitnych zmian, a wyjdzie tak jak np. na Bemowie, gdzie linia autobusowa nadal dubluje tramwaje.

* linia 2: Metro Młociny - Nowodwory (co 4 min w godzinach szczytu, co 6 min poza szczytem, co 7-8 min w weekendy, dodatkowo skrócone kursy w szczycie: Metro Młociny - Tarchomin Kościelny), linia 17 - bez zmian (Tarchomin Kościelny - Służewiec);

* linia E-8: do likwidacji;

* linia 101 (co 5 min w szczycie porannym, co 7-8 min w szczycie popołudniowym, co 15 min poza szczytem i w weekendy) trasą linii 511 (ta do likwidacji): Metro Młociny - most Pólnocny - Modlińska - Dąbrówka Wiślana;

* linia 314: do likwidacji;

* linia 516: Nowodwory - Światowida - Dzierzgońska - Odkryta - Nowodworska - Mehoffera - Świderska - Ćmielowska - Milenijna - Światowida - Modlińska - Żerań FSO (częściej: co 10 min w szczycie, co kwadrans poza szczytem, co 20 min w weekendy);

* linia 518: Nowodwory - Światowida - Ordonówny - Strumykowa - Stefanika - Odkryta - Nowodworska - Mehoffera - Świderska - Porajów - Myśliborska - Światowida - Modlińska - most Grota-Roweckiego - Trasa AK - Metro Marymont (co 7-8 min w szczycie).

Ta ostatnia zmiana jest moim zdaniem najbardziej odważna, a jednocześnie najbardziej zagrożona, bo już podnoszą się głosy, że powinno zostać bezpośrednie połączenie Tarchomina i osiedli wzdłuż ul. Modlińskiej ze Śródmieściem. Nawet jeśli autobusy utykają w korku i nie wożą zbyt wielu pasażerów. Sytuacja do przewidzenia - ZTM popełnił gruby błąd tworząc to niepotrzebne od początku połączenie. Popieram więc skrócenie trasy 518, najlepiej pod starym numerem 510 (sygnał dla pasażerów, że zachodzi zmiana, a jednocześnie nawiązanie do jednej z najstarszych linii tarchomińskiej).

Likwidacja linii E-8 i 314 do przewidzenia. Dość dziwny manewr z linią 101 - niby ZTM twierdzi, że pasażerowie domagają się dodatkowych przystanków trasie linii 511, ale czy rzeczywiście ludziom zależy na spowolnieniu przejazdu? Zostawiłbym więc 511 bez zmian, a 101 skierował od Nowodworów nowym ciągiem przez ul. Stefanika i Myśliborską do mostu Północnego, żeby nie dublowało tramwajów.

Dyrektor Wiesław Witek zapowiedział, że autobusy odzyskane na Tarchominie zostaną przerzucone na Zieloną Białołękę. Tutaj ZTM planuje:

* linia 120 - wycofanie z kryterium przez ul. Lewandów, co przyspieszy przejazd z Olesina (co 20 min przez cały tydzień, co 10 min na skróconym odcinku Dworzec Wschodni - Grodzisk);

* linia 132 - prosta, szybsza trasa: Grodzisk - Berensona - Głębocka - Trasa Toruńska - most Grota - Trasa AK - Metro Marymont (co 10 min w szczycie, co kwadrans poza szczytem, co 20 min w weekendy);

* linia 134 - również uproszczenie trasy i wycofanie z przejazdów przez Bródno: Olesin - Kobiałka - Ruskowy Bród - Zdziarska - Ostródzka - Trasa Toruńska - most Grota - Trasa AK - Metro Marymont (co kwadrans w szczycie, co 20 min poza szczytem i w weekendy);

* linia 214 - nowe połączenie, którego rzekomo domagają się mieszkańcy wschodniej części Białołęki z Tarchominem, gdzie jest urząd dzielnicy, ośrodek sportu i dom kultury (znając życie, to głównie radni chcą mieć takiego wewnątrzdzielnicowego muchowoza): os. Derby - Skarbka z Gór - Berensona - Ostródzka - Trasa Toruńska - Łabiszyńska (Bródno) - Kondratowicza - Bazyliańska - Wysockiego - Trasa Toruńska - Żerań FSO - Modlińska - Światowida - Tarchomin (co 1/2 godz. przez cały tydzień);

* linia 527 - niewielka korekta trasy (nadal do pętli Esperanto) na os. Derby: od Głębockiej nowym odcinkiem ul. Skarbka z Gór przez Berensona do nowej pętli Grodzisk u zbiegu Berensona i Głębockiej (co 7-8 min w szczycie porannym, co 10 min ppłd, co 15 min poza szczytem, co 20 min w weekendy);

* linia E-7 - jednokierunkowy przejazd przez os. Derby: Dworzec Wileński - Radzymińska - Trasa Toruńska - Głębocka - Skarbka z Gór - Berensona - Głębocka - Trasa Toruńska... (co 7-8 w porannym szczycie, co 10 min ppłd);

* linia E-9 - również jednokierunkowy przejazd przez os. Derby: Metro Marymont - Trasa AK - most Grota - Trasa Toruńska - Głębocka - Skarbka z Gór - Berensona - Ostródzka - Trasa Toruńska (co 10 min w porannym i popołudniowym szczycie).

* linie 705 i 735 - znowu skrócone do pętli Żerań FSO (po wydłużeniu do Metra Marymont linii 134), w tej relacji (Olesin - Metro Marymont przez ul. Płochocińską) pozostaje linia 326. Nie było mowy o jej przekształceniu w całodobową, co ZTM sygnalizował w zeszłym roku.

Kolejne zmiany w komunikacji mają być zaproponowane po przystosowaniu do przejazdu autobusów odcinka ul. Zdziarskiej - Chudoby - do Słonecznego Poranka, a także ul. Daniszewskiej (termin jeszcze w tym roku) - w bok od linii tramwajowej na ul. Annopol do Białołęckiej.

(osa)

01:08, osa_oraz_smik , Autobusy
Link Komentarze (25) »
poniedziałek, 10 października 2016

Uciekł mi wieczorny autobus z pracy i wsiadłem w przypadkowy następny - byle do przodu. Akurat podjechał krótki, dwudrzwiowy solbus linii 107.

Przystanek Sielce jest czwarty na jego trasie, licząc od pętli Kierbedzia. W środku, w tylnym rzędzie siedział tylko mężczyzna z puszką piwa, który wyglądał tak, jakby jeździł w tę i z powrotem. Towarzyszyłem mu przez cały Czerniaków i pół Śródmieścia. Autobus przystawał na przystankach bez otwierania drzwi, żeby kierowca wygubił przyspieszenie. Dopiero pod wiaduktem Trasy Łazienkowskiej przy Rozbrat wsiadły dwie kobiety, ale jedna z nich opuściła 107 jeszcze przed Kruczą. Dalej więc samotrzeć przez pl. Powstańców Warszawy dotarłem aż do Ogrodu Saskiego, gdzie wsiadł prawdziwy tłum w liczbie trzech osób. Na pl. Bankowym stan pasażerów - ubyło dwoje, przybyło troje. I jeszcze jedna pani, której kierowca otworzył drzwi, czekając na czerwonym świetle. Wysiadłem z kimś przy Arsenale, tam doszło pięć osób i pojechali w kierunku Esperanta.

Słaba ta frekwencja w 107 i nie jest tak od dziś. W ciągu dnia, gdy wracam czasem z ratusza do redakcji, wygląda to jeszcze jako tako, ale wieczorem i w weekendy pusto. Trasa tej linii pokrywa się z dawną 179 (Dw. Gdański - Sadyba), a ta z kolei została uruchomiona w 1979 r. po wycofaniu trolejbusów z Kruczej, Pięknej, Myśliwieckiej, Łazienkowskiej i Czerniakowskiej do pętli przy Chełmskiej. W latach 90. pamiętam, jak Zarząd Transportu Miejskiego połączył 107 i 179. Wcześniej jednak zmieniał trasę tej pierwszej niemal co roku. W "Gazecie Stołecznej" pisaliśmy z przekąsem, jak kierowcy mylą się albo zastanawiają, którędy jechać, bo trasa 107 z pl. Piłsudskiego przez Dolny i Górny Mokotów do ul. Wolność na Muranowie (po wcześniejszej fuzji z linią 112) krzyżowała się sama ze sobą na pl. Trzech Krzyży.

Trudno powiedzieć, jak można by dalej reanimować linię 107. A czasem jakaś zmiana okazuje się pomocna. Pamiętam np., jak dogorywała linia 180, która kiedyś też jeździła z Sielc na Esperanto (wtedy pętla: Anielewicza) tyle że przez Marszałkowską. Wystarczyło puścić autobusy Nowym Światem i przedłużyć na Powązki, a potem na Chomiczówkę, by były oblegane niemal w każdym kursie. Może 107 powinno kursować krócej - do godz. 20? A może ZTM powinien postawić na odcinek od Metra Ratusz Arsenał do pętli Esperanto i puścić tędy linię 527? Wtedy na pl. Powstańców Warszawy i na Kruczą wystarczyłoby przerzucić jedną z linii, która kursuje Nowym Światem (tu jest ich nadmiar), np. 222. A na ul. Kierbedzia na Dolnym Mokotowie zakrańcować linię 159, która teraz niepotrzebnie dubluje 162 do Elektrociepłowni Siekierki. Szkoda pieniędzy na muchowozy snujące się po Śródmieściu.

(osa)

22:09, osa_oraz_smik , Autobusy
Link Komentarze (14) »
poniedziałek, 03 października 2016

Fot. Franciszek Mazur/AG

Umowa na budowę stacji II linii metra na Woli wreszcie podpisana. Ileż to trwało, a przecież początkowo urzędnicy zapowiadali, że prace przy odcinku centralnym przejdą niemal płynnie na dwa kolejne (3+3) w stronę Górczewskiej i Targówka. Tymczasem przerwa na budowie metra trwała półtora roku, licząc od oficjalnego terminu zakończenia robót między stacjami Rondo Daszyńskiego i Dworzec Wileński w październiku 2014 r. do pierwszej łopaty na Targówku w maju 2016 r.

Na Woli poślizg był znacznie dłuższy - przetarg ogłoszony w szczycie kampanii wyborczej do ratusza we wrześniu 2014 r. ciągnął się do października 2015 r. (dwukrotnie odraczano otwarcie ofert, co nastąpiło w końcu w sierpniu zeszłego roku). Ostatnie 11 miesięcy to oczekiwanie na poprawki w dokumentacji i pozwolenia na budowę. Marnie widzę zapowiedziane przyspieszenie budowy II linii od razu do końca w bazie Mory i jej rozliczenie w 2023 r. z nadzieją na pozyskanie dotacji Unii Europejskiej.

Wiosną na Targówku w miarę sprawnie udało się wprowadzić objazdy budowanych stacji. Zgodnie z przewidywaniami nie powodują większych utrudnień w ruchu, chyba że lokalnie w obrębie osiedli. Dość łatwo było je też przewidzieć - moje typy niemal pokryły się ze zmianami, które wprowadził ZTM: http://autobusczerwony.blox.pl/2016/03/Budowa-metra-jakie-objazdy-na-Targowku.html

Inaczej jest z odcinkiem wolskim. Tutaj zapowiadają ogromne komplikacje. Przypomnijmy: trzeba całkowicie zamknąć przejazd ul. Płocką od Wolskiej do Ludwiki (w stronę Kasprzaka) i Górczewską od Syreny do al. Prymasa Tysiąclecia. Z kolei na Górczewskiej między ul. Księcia Janusza a centrum handlowym Wola Park pozostaną tylko dwa pasy ruchu dla miejskich autobusów.

Zmiany tras autobusów odbiją się więc na większym obszarze miasta. W dodatku powinno się je tak wprowadzić na czas budowy, by uwzględniały sytuację komunikacyjną po zakończeniu tego etapu prac w metrze (do skrzyżowania Górczewska/Księcia Janusza), a także po przedłużeniu jego tuneli o kolejne stacje. To był dla mnie punkt wyjścia i takie przyjąłem założenia, przewidując możliwe zmiany tej jesieni (I etap), po otwarciu stacji metra Księcia Janusza (początek 2020 r. - II etap), po otwarciu stacji metra Bemowo (przy skrzyżowaniu Górczewskiej z Powstańców Śląskich) i ewentualnie jednoczesnym oddaniu bemowskiej końcówki metra ze stacjami Lazurowa, Chrzanów i Połczyńska w 2023 r. (III etap).

Uważam, że za kilka lat trasy autobusów jadących z Woli czy z Bemowa nie powinny się dublować z II linią metra, powinno się też uniknąć ich kilkukrotnego krzyżowania z tunelami. Wniosek: autobusy z dalekiej Woli w przyszłości nie powinny dojeżdżać do Marszałkowskiej (linie 171 - do tymczasowej likwidacji i 520), takie połączenie powinna za to zachować bliska Wola (nowa trasa linii 151). Podczas najbliższego etapu budowy byłoby zaś dobrze, gdyby nie wszystkie autobusy zostały skierowane najprostszym objazdem Górczewska - al. Prymasa Tysiąclecia - Wolska - al. "Solidarności". Pasażerom należy przede wszystkim zapewnić dojazd autobusami do tramwajów na Wolskiej i do najbliższej stacji metra Rondo Daszyńskiego.

A teraz proponowane zmiany tras na czas budowy stacji metra Płocka, Młynów i Księcia Janusza (podkreśliłem zmienione fragmenty):

* 103: ...Płocka - Wolska - Skierniewicka - Kasprzaka - Krzyżanowskiego - Brylowska - Tunelowa - Dw. Zachodni (powrót: Krzyżanowskiego - Kasprzaka - Bema - Wolska - Płocka... Młociny);

* 109: Stare Bemowo - Kaliskiego - Lazurowa - Górczewska - al. Prymasa Tysiąclecia - Wolska - Skierniewicka - Siedmiogrodzka - Karolkowa - Prosta - rondo ONZ - al. Jana Pawła II (Dw. Centralny) - Al. Jerozolimskie - Bracka - pl. Trzech Krzyży - Książęca - Rozbrat - Górnośląska - Wisłostrada - Torwar (co 7-8 min w szczycie) + 309 (Osiedle Górczewska - Dworzec Centralny co 7-8 min w szczycie). Na Bemowie umożliwi to wycofanie linii 154, na Powiślu - linii 171;

* 136: Młynów - Płocka - Wolska - al. Prymasa Tysiąclecia... Natolin.

* 151: Syreny (zawrotka na Górczewskiej przed budową stacji metra Młynów) - Górczewska - Leszno - Okopowa - al. "Solidarności" - pl. Bankowy - Marszałkowska - Waryńskiego - Metro Politechnika - Trasa Łazienkowska... Rechniewskiego (Gocław) (co 7-8 min w szczycie). Nowe połączenie bliskiej Woli z Marszałkowską zamiast linii 171 i 520, docelowo powrót na Młynów, gdzie linia 151 dojeżdżała 2006-13.

* 154: Cm. Wolski - Hubalczyków - Jana Kazimierza - Ordona - Kasprzaka - Prymasa Tysiąclecia - Al. Jerozolimskie - Dw. Zachodni - Grzymały - Szczęśliwicka - Bitwy Warszawskiej 1920 r. - Grójecka... Okęcie (co 15 min w szczycie). Trasa skrócona do nowych osiedli przy ul. Jana Kazimierza, na Bemowie - nowa trasa linii 109, na ul. Redutowej - wystarczą linie 155 i 197. Na Jana Kazimierza także nowa linia 106: Cm. Wolski - Hubalczyków - Jana Kazimierza - Ordona - Kasprzaka - Prosta - Metro Rondo Daszyńskiego.

* 155: Znana - Jana Olbrachta - Redutowa - Kasprzaka - Prosta - Metro Rondo Daszyńskiego (co 7-8 min w szczycie). Szybki dojazd z nowych i starych osiedli wzdłuż ul. Jana Obrachta do tramwajów na Wolskiej i stacji metra.

* 171: linia tymczasowo zlikwidowana (patrz: nowe trasy linii 109 i 520).

* 190: Osiedle Górczewska - Lazurowa - Człuchowska - Powstańców Śląskich - Górczewska - al. Prymasa Tysiąclecia - Wolska - Płocka - Górczewska - Leszno - Okopowa - al. "Solidarności"... Centrum Handlowe Marki (co 6 min w szczycie).

* 397: Metro Stare Bielany... Koło - Obozowa - Ciołka - Górczewska - Jana Olbrachta - Znana (co kwadrans w szczycie). Trasa przedłużona - połączenie Górczewskiej z osiedlami przy ul. Jana Olbrachta razem z linią 129.

* 520: Nowe Bemowo - Powstańców Śl. - Piastów Śl. - Żołnierzy Wyklętych - Wrocławska - Radiowa - Dywizjonu 303 - Koło - Obozowa - Ciołka - Górczewska - al. Prymasa Tysiąclecia - Al. Jerozolimskie - Marszałkowska - Waryńskiego - Trasa Łazienkowska... Marysin Wawerski (co 6 min w szczycie). Trasa wydłużona na Bemowo w zastępstwie za zlikwidowaną linię 171, przejazd przez Ochotę docelowo zamiast linii 523.

* E-2: Nowe Bemowo... Górczewska - al. Prymasa Tysiąclecia - Wolska - al. "Solidarności" - pl. Bankowy... Wilanów (co 10 min w szczycie).

Drugi etap zmian po otwarciu stacji metra Księcia Janusza w 2020 r. (przejściowy):

* 103: powrót na trasę podstawową przez ul. Płocką.

* 109: Stare Bemowo - Kaliskiego - Lazurowa - Górczewska - Prymasa Tysiąclecia - Aleje Jerozolimskie (Dw. Zachodni i Dw. Centralny) - Bracka - pl. Trzech Krzyży - Książęca - Rozbrat - Górnośląska - Wisłostrada - Torwar (co 7-8 min) linia 309 do likwidacji (patrz: 506).

* 136: powrót na trasę podstawową (Młynów - Płocka - Górczewska - Metro Młynów - Prymasa Tysiąclecia... Natolin).

* 151: Młynów - Płocka - Górczewska - Leszno... Rechniewskiego (Gocław).

* 155: Koło - Obozowa - Ciołka - Górczewska - Metro Księcia Janusza - Jana Olbrachta - Redutowa - Kasprzaka - Prosta - Metro Rondo Daszyńskiego.

* 171 nowa linia: Osiedle Górczewska - Lazurowa - Człuchowska - Powstańców Śl. - Górczewska - Metro Księcia Janusza - Jana Olbrachta - Znana.

* 190: Znana - Jana Olbrachta - Górczewska - Leszno... Centrum Handlowe Marki.

* 520: Nowe Bemowo - Powstańców Śl. - Piastów Śl. - Żołnierzy Wyklętych - Wrocławska - Radiowa - Dywizjonu 303 - Koło - Księcia Janusza - Metro Księcia Janusza - Górczewska- al. Prymasa Tysiąclecia - Al. Jerozolimskie (Dw. Zachodni) - Grzymały - Kopińska - Wawelska - Trasa Łazienkowska... Marysin Wawerski.

* 523 wycofana z Woli i Bemowa: Olszynka Grochowska - Trasa Łazienkowska -  Dw. Zachodni?/Skorosze?.

* E-2 wycofana z Woli i Bemowa: Wilanów - Trakt Królewski - pl. Bankowy.

* 506 nowa linia: Osiedle Górczewska - Górczewska - Metro Księcia Janusza - Księcia Janusza - Dywizjonu 303 - Radiowa - Stare Bemowo.

Trzeci etap zmian po otwarciu końcówki II linii metra ze stacjami: Ulrychów, Bemowo, Lazurowa, Chrzanów i Połczyńska (2023 r.):

* 109 - bez zmian.

* 171: Metro Chrzanów - Człuchowska - Powstańców Śląskich - Metro Bemowo - Powstańców Śl. - Radiowa - Stare Bemowo.

* 506 - do likwidacji.

20:34, osa_oraz_smik , Autobusy
Link Komentarze (18) »
środa, 28 września 2016

Ulica Kinowa - ważny i uczęszczany przez kierowców łącznik między al. Stanów Zjednoczonych a al. Waszyngtona na Grochowie - będzie zamknięta aż dwa miesiące. Długo, ale Zarząd Dróg Miejskich przekonywał, że duży jest zakres remontu. Szykuje się sporo dobrych zmian, m.in. antyzatoki przystankowe, czyli chodniki wcinające się w jezdnię, zamiast jezdni wcinającej się w chodniki, bezpieczniejsze przejścia dla pieszych i "uszy Myszki Miki" na skrzyżowaniach z przecznicami, które ułatwią włączanie się do ruchu, wreszcie uporządkowanie parkowania.


Mimo wszystko zaskoczył mnie widok, który zastałem tam wczoraj. Po czterech dniach od wyłączenia Kinowej z ruchu zdarto asfalt dopiero na połowie długości zamkniętego odcinka - między Rozłucką a Walewską. Choć w pobliskim kościele właśnie biły dzwony na Anioł Pański, na placu robót spotkałem pojedynczych pracowników miejskiego Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg. Większość zwiezionych na miejsce maszyn stała nieruchomo. Jedna wyrywała stare latarnie po stronie ogródków działkowych:

Po zdarciu asfaltu pojawił się znajomy widok. To trylinka, czyli sześcioboczne bloczki z betonu, które w czasach PRL układano na wielu ulicach czy drogach wiejskich. Na Kinowej po trylince jeździło się całymi latami, trzęsły się na niej autobusy linii 158, która niezmiennie kursuje Kinową od 1970 roku. W Warszawie trylinkę można jeszcze spotkać blisko Elektrociepłowni Siekierki na ul. Antoniewskiej (uwaga na zawieszenie samochodu!).

W lutym 2001 r. opisywałem w "Gazecie Stołecznej", jak miejscy radni z komisji rewizyjnej, która w tamtych czasach działała o wiele aktywniej niż teraz, dociskali ówczesnego szefa Zarządu Dróg Miejskich - niesławnej pamięci Tomasza Szawłowskiego:

"Sam Szawłowski uważa zeszły rok za niezwykle udany - 400 mln zł, którymi dysponował, to rekordowa suma w historii ZDM. Chwalił się, że po remoncie ul. Kinowej >okoliczni mieszkańcy nadesłali list dziękczynnyRadny SLD Dariusz Matusiak miał na ten temat inne zdanie: - To skandal, że wylano tam asfalt prosto na pofałdowaną trylinkę! Ile to wytrzyma? Kto odpowiada za wyrzucenie pieniędzy w błoto?

Tomasz Szawłowski nie odpowiedział. Potwierdził jednak, że >ulica nadaje się do generalnego remontuzabiegiem kosmetycznym

Dość szybko okazało się, że nie był to zabieg udany. Nawierzchnia się powykrzywiała i po 16 latach drogowcy zdarli ją, by tym razem wywieźć też poczciwą trylinkę i przeprowadzić generalny remont, o którym była mowa już w 2001 r. To cieszy. Przydałoby się jednak, żeby przebiegał on sprawniej i z większym zaangażowaniem drogowców. Objazdy Kinowej są uciążliwe, a pomysł, by układać nowy asfalt pod koniec listopada jest dość ryzykowny.

(osa)

PS Obecny dyrektor ZDM Łukasz Puchalski zareagował błyskawicznie w obronie drogowców remontujących Kinową: przez cały weekend zmagali się z zaparkowanymi tam samochodami, których właściciele nie odjechali mimo zapowiedzi robót, a ZRiKD chciał uniknąć odholowywania aut. "Teraz rozkręcają się z remontem" - zapewnia.

18:40, osa_oraz_smik , Remonty
Link Komentarze (5) »

Gazeta.pl Warszawa