Remonty

wtorek, 05 września 2017

Blisko redakcji "Gazety Wyborczej" natknąłem się na dobiegający końca remont ul. Jazgarzewskiej - przecznicy ul. Chełmskiej. Można się tamtędy dostać do podupadającego, niestety, ostatnio parku Sieleckiego. Wcześniej na wysokości kościoła św. Kazimierza ojców zmartwychwstańców była nawierzchnia z betonowej trylinki, teraz ułożono asfalt:

Cieszy nie tylko równa jezdnia, ale też nowy trotuar wyłożony dużymi płytami. To świetnie, że mokotowscy urzędnicy, którym podlega mała ul. Jazgarzewska, nie zdecydowali się upstrzyć jej betonową kostką, jak to się działo na wielką skalę w latach 90. nawet wzdłuż głównych arterii Warszawy. Teraz męczą się z tym i piesi, i cykliści, bo ten materiał (zazwyczaj w kolorze czerwonym) Zarząd Dróg Miejskich i urzędy dzielnic (zwłaszcza na Ursynowie i Białołęce) uparcie wykorzystywały także na szlakach rowerowych.

Wszystko zmieniło się dopiero po zarządzeniach prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz - pierwsze dotyczyło dróg rowerowych, których nawierzchnia musi być teraz wykonywana z asfaltu. Drugie (spóźnione o wiele lat) ustanowiło standardy budowy i remontowania chodników. Określiło, jakie materiały powinno się stosować w poszczególnych strefach miasta (w centralnej nie wolno żałować pieniędzy na granit czy lastryko).

Zanim to się zmieni, poczekamy jeszcze wiele lat. Wczoraj po otwarciu przejścia dla pieszych przez Wisłostradę na wysokości ul. Chełmskiej szliśmy z dyrektorem ZDM Łukaszem Puchalskim starym chodnikiem wyłożonym na przemian betonową kostką i pozapadanymi płytkami. Kontrast z przebudowanym skrzyżowaniem był duży. Na styku Jazgarzewskiej i Chełmskiej też pozostał zresztą taki widok:

Ciekawe, jak długo potrwa usuwanie skutków radosnej działalności drogowców z lat 90., którzy lubowali się w wykładaniu całych połaci miasta tandetną kostką chodnikową...

(osa)

14:06, osa_oraz_smik , Remonty
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 03 lipca 2017

Na czas remontu wiaduktu kolejowego nad ul. Obozową, który ma być rozebrany i odbudowany do końca listopada 2017 r., oraz wykonywanych przy okazji prac tramwajowych na krótkim tylko, niestety, odcinku Płocka - Wawrzyszewska (harmonogram, który widziałem, przewiduje, że potrwają aż do 20 sierpnia) Zarząd Transportu Miejskiego podstawił pasażerom zastępczą linię autobusową Z-3 (Wawrzyszewska - Trasa W-Z - Dworzec Wschodni). Ponieważ zastępstwo to okazało się niewystarczające, zwłaszcza na pozbawionej tramwajów Pradze, podkręcono częstotliwość kursów do 5 minut.

Dziś rano po konferencji prasowej w siedzibie stołecznego Centrum Bezpieczeństwa przy Młynarskiej związanej z wizytą prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa byłem zapewniany, że objazdy zamkniętego odcinka Obozowej nie powodują większych utrudnień. Zarówno na Woli, jak i na Bemowie. Szkoda więc, że ratusz nie zdecydował się na większy remont wzdłuż tej ulicy planowany od początku dekady. Teraz tramwajarze mają czekać, aż skończy się budowa II linii metra na równoległej Górczewskiej, czyli przynajmniej do 2020 r.

Z ciekawości przejechałem się z Młynarskiej na Obozową i mimo że było to już po godzinach porannego szczytu, natknąłem się na zgoła inny problem. Akurat jeden z autobusów linii Z-3 zbliżał się do pętli (a jednocześnie ruszył z niej inny na Pragę), co oznaczało dla jadących za nim kierowców przymusowe postoje na przystankach. Gorzej, że autobus całkowicie zatarasował zawrotkę na Obozowej między Wawrzyszewską a zamkniętym odcinkiem pod rozbieranym wiaduktem PKP:

Kierowca tego przegubowego mercedesa nie miał innego wyjścia, bo przed nim ustawiła się kolejka czterech autobusów czekających na odjazd w kierunku Dworca Wschodniego:

Na przeciwległej jezdni Obozowej i jej przecznicy - ul. Wawrzyszewskiej z dojazdem od strony Powązek - powstał korek:

Trzeba było sobie jakoś radzić. Przetarłem innym szlak przez niezdemontowane jeszcze tory tramwajowe:

Dalej też było zwężenie, ale już łatwiejsze do ominięcia - widać, że kierowca pierwszego autobusu czekającego na odjazd starał się posunąć jak najbardziej do przodu:

Dłuższy postój autobusów powinien zostać zaplanowany na drugim końcu trasy - przy Dworcu Wschodnim jest dla nich więcej miejsca niż przy Obozowej. Tyle dobrego, że od przyszłego tygodnia przejazd Obozową na wysokości wiaduktu PKP ma być przywrócony dla samochodów i autobusów, które pojadą dalej - przez Koło do pętli Nowe Bemowo.

A prace torowe? Idą jakoś niemrawo. Robotników niewielu. Choć przejazd dla tramwajów na Obozowej jest nieczynny ósmy dzień, dopiero zdjęto kawałek torów i trwa wybieranie gruntu pod starymi podkładami. Oby powstało tu zielone, trawiaste torowisko:

(osa)

18:55, osa_oraz_smik , Remonty
Link Komentarze (3) »
wtorek, 11 kwietnia 2017

Po niedawnej akcji obywatelskiej fejsbukowiczów z profilu "Święte krowy warszawskie", która polegała na obronie przystanku autobusowego przy Dworcu Centralnym "własnym ciałem", wsiadałem do tramwaju obok. Zaskoczył mnie stan estakady w al. Jana Pawła II z jezdnią w stronę Żoliborza remontowanej niecałe trzy lata temu. Z gzymsu prosto na przystanek odpadają kawałki betonu, widać już pordzewiałe zbrojenie. Wcześniej drogowcy przerzucali winę na marne wykonawstwo w PRL, co jednak powiedzieć o całkiem niedawnej robocie, która znowu powodowała utrudnienia w ruchu samochodów i tramwajów?

Pierwszy duży remont obie estakady w al. Jana Pawła II przechodziły w latach 1998-99. Za 13,5 mln zł podjęła się go firma Warbud (najpierw jezdnia w stronę Mokotowa, potem na Żoliborz - trwało to długo, bo zima zaskoczyła drogowców). Dyrektorem Zarządu Dróg Miejskich był wtedy nieżyjący już Tadeusz Kulikowski, który - tak się składa - kierował budową tych bezkolizyjnych przejazdów w 1975 r. Opowiadał mi, że z oddaniem wiaduktów spieszono się na inaugurację Dworca Centralnego obok. A ten z kolei wykańczano w pośpiechu i nie zważając na warunki atmosferyczne w grudniu, bo z Moskwy miał tu przyjechać Leonid Breżniew, szef bratniej partii komunistycznej. Betonowa konstrukcja budowana jesienią i zimą wytrzymała ledwie 23 lata.

Co ciekawe, już po kolejnych 10 latach ZDM znowu zlecił naprawę sypiących się gzymsów, a po następnych pięciu - także barier i muru oporowego. Tym razem utrudnienia dla kierowców były mniejsze, bo przejazd na wiaduktach zwężono o jeden pas. Mocniej odczuli te prace pasażerowie, bo jednocześnie latem 2014 r. przez 1,5 miesiąca trwała wymiana torowiska i uszczelnianie stropu Dworca Centralnego. Dlatego ZTM wprowadził objazdy, a potem zwęził przystanki pod estakadami.

Wygląda na to, że każdy dyrektor ZDM musi zaliczyć swój remont wiaduktów przy Centralnym. Chyba że spełni się wizja odwołanego niedawno miejskiego inżyniera ruchu Janusza Galasa, który w maju 2015 r. podczas narady u ówczesnego wiceprezydenta Warszawy Jacka Wojciechowicza wypalił niespodziewanie: - Uważam, że te estakady powinno się zburzyć. Wtedy w al. Jana Pawła II i na Chałubińskiego można by zrobić zwykłe skrzyżowania jak na Marszałkowskiej z Hożą czy z Wilczą.
Jeszcze trochę i zburzymy też Pałac Kultury - tonował wtedy te zapędy wiceprezydent Wojciechowicz.

Burzyć więc czy wciąż remontować?

(osa)

20:52, osa_oraz_smik , Remonty
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 20 lutego 2017


Fot. Jacek Łagowski/AG

Z pięciu pasów ruchu w al. Jana Pawła II mają zostać trzy (w każdym kierunku) - o tym planie słyszymy w ratuszu już drugi rok. Na dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej bogatym planom remontowym Zarządu Dróg Miejskich w nowym sezonie nie było jednak o tym mowy. Dopiero po moim pytaniu okazało się, że zwężenie al. Jana Pawła II wcale nie jest pewne. Może uda się to zrobić tylko z jedną jezdnią.

Na zdjęciu powyżej doskonale widać, jak konieczna byłaby to zmiana. Zamiast morza asfaltu - szpalery drzew, ścieżka rowerowa, miejsca parkingowe. Korki niekoniecznie dłuższe, bo przecież sąsiednie odcinki (przed rondem ONZ i na ul. Chałubińskiego od strony Mokotowa) mają właśnie trzy pasy ruchu. 

Przygotowania do remontu ciągną się podejrzanie długo. Czy ma to oznaczać, że w ratuszu górą jest jednak stara betonowa gwardia urzędników? A może młodsze pokolenie, które tam przyszło, przestraszyło się internetowych hejterów zaginających parol na zwężanie w centrum Warszawy "autostrad" rodem z PRL. Cudem udało się przebudować Świętokrzyską przy okazji drążenia tuneli metra i niektórzy zapominają już najwyraźniej, jak duże były tam korki na dwóch pasach przed zwężeniem jezdni. Rzutem na taśmę ZDM wytyczył też przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ul. E. Plater, ale kiedy skorzystamy z kolejnych na sąsiednim rondzie Czterdziestolatka przy Dworcu Centralnym? Tego do końca nie wiadomo.

W kontekście planów przebudowy al. Jana Pawła II jest jeszcze pewna sprawa do załatwienia. Chodzi o końcowy przystanek linii autobusowej 174 pod nazwą "Rondo ONZ" zlokalizowany przedziwnie trzy przecznice dalej między Sienną a Złotą. To jakieś 200 metrów od wyjścia ze stacji metra. Tak wygląda polityka przesiadkowa w Warszawie.

Niedawno dostałem mejl: "Rada Osiedla Służewiec Południowy zabiega o wydłużenie trasy linii 174 - tak, jak kiedyś, na plac Piłsudskiego, aby łączyła kampus służewiecki Uniwersytetu Warszawskiego z kampusem przy Krakowskim Przedmieściu. Gdyby 174 jeździło częściej, to lepsze byłoby też połączenie Domaniewska - metro".

Nie jestem przekonany do tego, że wydłużenie trasy 174 jest konieczne. Nie dziwię się jednak takim pomysłom, skoro ZTM utrudnia pasażerom przesiadki do II linii metra, którą można podjechać znacznie szybciej już całkiem blisko bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego. Może więc dopiero zwężenie al. Jana Pawła II zmusi urzędników, żeby poprawili trasę autobusom. Pamiętam, jak 174 dojeżdżało od ronda ONZ przez Świętokrzyską do przystanku końcowego na ul. E. Plater. Co by szkodziło, żeby powrócić do tamtego rozwiązania? Przesiadki do metra byłyby znacznie wygodniejsze.

(osa)

19:02, osa_oraz_smik , Remonty
Link Komentarze (10) »
środa, 28 grudnia 2016

Coś takiego, władze Mokotowa zabrały się właśnie za remont krótkiego odcinka ulicy Czerskiej. Nie pamiętam, żeby oprócz doraźnego łatania jej nawierzchnia była odnawiana od blisko 25 lat, a przez ten czas przychodzę tędy lub przyjeżdżam do "Gazety".

Na samym początku, czyli od wiosny 1989 r., redakcja mieściła się w dawnym żłobku przy Iwickiej. Na początku lat 90. przeprowadziła się do PRL-owskiego biurowca firmy Transbud przy Czerskiej 8/10, która jeszcze przez jakiś czas na parterze miała swój sklep z częściami motoryzacyjnymi. Dział "Stołeczny" mieścił się wtedy na pierwszym piętrze, sąsiadując ze Sportem i Korektą (tak jest do dziś). Dopiero na przełomie wieków wyrosła nowoczesna, uznana za ikonę architektury siedziba spółki Agora, naszego wydawcy.

O remoncie zaplanowanym dość ryzykownie na końcówkę grudnia informowała żółta tablica w tygodniu przed Bożym Narodzeniem. Teraz problem z dojazdem mają politycy dowożeni samochodami na rozmowy w Radio TOK FM. Na szczęście pogoda dopisuje i ekipie firmy Efekt prawdopodobnie uda się zdążyć w terminie.

Każdy remont cieszy, ten byłby jeszcze bardziej pożyteczny, gdyby udało się dopuścić kontraruch rowerowy na jednokierunkowym odcinku Chełmska - Krasnołęcka. Taki projekt zgłosiła do budżetu obywatelskiego grupa mieszkańców, naszych sąsiadów z Sielc.

Z inną - głównie emerytów i młodych rodziców z dziećmi - udało nam się wywalczyć przejście dla pieszych w poprzek ruchliwej Wisłostrady. W przyszłym roku skończą się więc wspinaczki na wysoką kładkę przy skrzyżowaniu z Chełmską - Zarząd Dróg Miejskich wybrał już firmę, która wyznaczy pasy dla przechodniów, przejazd rowerowy i przeprogramuje sygnalizację świetlną. "Przecież jesteśmy w jednej parafii" - przekonywali mnie starsi państwo, którzy dwukrotnie wyszli w tym roku na środek Wisłostrady, by urzędnicy dostrzegli ich wieloletnie starania o zebrę. Protest był skuteczny, cieszę się, jeśli wsparcie "Gazety Stołecznej" pomogło w równym stopniu co parafii księży zmartwychwstańców z ul. Chełmskiej.

Na Czerskiej po sfrezowaniu nawierzchni pokazały się kocie łby, z których wykonano podbudowę jezdni. Przydałby się remont kolejnego odcinka - do ul. Gagarina i wprowadzenie jednego kierunku ruchu w stronę Krasnołęckiej. Parkujące po bokach samochody powodują często zatory, warto byłoby to uporządkować.

I tylko szkoda, że wiele koleżanek i kolegów nie doczekało tego remontu przed naszą redakcją. Dlatego ostatnie święta były dla nas smutne, o czym wspomniałem w poprzednim wpisie.

(osa)

14:40, osa_oraz_smik , Remonty
Link Komentarze (2) »
środa, 28 września 2016

Ulica Kinowa - ważny i uczęszczany przez kierowców łącznik między al. Stanów Zjednoczonych a al. Waszyngtona na Grochowie - będzie zamknięta aż dwa miesiące. Długo, ale Zarząd Dróg Miejskich przekonywał, że duży jest zakres remontu. Szykuje się sporo dobrych zmian, m.in. antyzatoki przystankowe, czyli chodniki wcinające się w jezdnię, zamiast jezdni wcinającej się w chodniki, bezpieczniejsze przejścia dla pieszych i "uszy Myszki Miki" na skrzyżowaniach z przecznicami, które ułatwią włączanie się do ruchu, wreszcie uporządkowanie parkowania.


Mimo wszystko zaskoczył mnie widok, który zastałem tam wczoraj. Po czterech dniach od wyłączenia Kinowej z ruchu zdarto asfalt dopiero na połowie długości zamkniętego odcinka - między Rozłucką a Walewską. Choć w pobliskim kościele właśnie biły dzwony na Anioł Pański, na placu robót spotkałem pojedynczych pracowników miejskiego Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg. Większość zwiezionych na miejsce maszyn stała nieruchomo. Jedna wyrywała stare latarnie po stronie ogródków działkowych:

Po zdarciu asfaltu pojawił się znajomy widok. To trylinka, czyli sześcioboczne bloczki z betonu, które w czasach PRL układano na wielu ulicach czy drogach wiejskich. Na Kinowej po trylince jeździło się całymi latami, trzęsły się na niej autobusy linii 158, która niezmiennie kursuje Kinową od 1970 roku. W Warszawie trylinkę można jeszcze spotkać blisko Elektrociepłowni Siekierki na ul. Antoniewskiej (uwaga na zawieszenie samochodu!).

W lutym 2001 r. opisywałem w "Gazecie Stołecznej", jak miejscy radni z komisji rewizyjnej, która w tamtych czasach działała o wiele aktywniej niż teraz, dociskali ówczesnego szefa Zarządu Dróg Miejskich - niesławnej pamięci Tomasza Szawłowskiego:

"Sam Szawłowski uważa zeszły rok za niezwykle udany - 400 mln zł, którymi dysponował, to rekordowa suma w historii ZDM. Chwalił się, że po remoncie ul. Kinowej >okoliczni mieszkańcy nadesłali list dziękczynnyRadny SLD Dariusz Matusiak miał na ten temat inne zdanie: - To skandal, że wylano tam asfalt prosto na pofałdowaną trylinkę! Ile to wytrzyma? Kto odpowiada za wyrzucenie pieniędzy w błoto?

Tomasz Szawłowski nie odpowiedział. Potwierdził jednak, że >ulica nadaje się do generalnego remontuzabiegiem kosmetycznym

Dość szybko okazało się, że nie był to zabieg udany. Nawierzchnia się powykrzywiała i po 16 latach drogowcy zdarli ją, by tym razem wywieźć też poczciwą trylinkę i przeprowadzić generalny remont, o którym była mowa już w 2001 r. To cieszy. Przydałoby się jednak, żeby przebiegał on sprawniej i z większym zaangażowaniem drogowców. Objazdy Kinowej są uciążliwe, a pomysł, by układać nowy asfalt pod koniec listopada jest dość ryzykowny.

(osa)

PS Obecny dyrektor ZDM Łukasz Puchalski zareagował błyskawicznie w obronie drogowców remontujących Kinową: przez cały weekend zmagali się z zaparkowanymi tam samochodami, których właściciele nie odjechali mimo zapowiedzi robót, a ZRiKD chciał uniknąć odholowywania aut. "Teraz rozkręcają się z remontem" - zapewnia.

18:40, osa_oraz_smik , Remonty
Link Komentarze (5) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 13

Gazeta.pl Warszawa