Korki

środa, 25 października 2017

Pierwszy raz w tym tygodniu pojechałem do pracy samochodem. Od wyjścia z domu do krzesła przy biurku (łącznie z dojściem na parking po drugiej stronie osiedla i wspinaczką z podziemnego garażu w redakcji) zajęło mi to blisko 50 minut. Rowerem dojeżdżam w 35-40 minut, niestety, jesienny katar i perspektywa późnego powrotu po redakcyjnym dyżurze zmusiły mnie, by wybrać inny środek lokomocji.

Najgorszy punkt tej eskapady to pokonanie korka na Wisłostradzie, który o godz. 8.30 zaczynał się na wysokości mostu Grota-Roweckiego i kończył jak zwykle na piekielnym duecie sygnalizacji przy Grodzkiej i Nowym Zjeździe niedaleko Zamku Królewskiego. Wyregulowanie tych świateł od lat jest poza zasięgiem służb miejskich. Z drugiej strony można odnieść wrażenie, że Wisłostradą wjeżdża do centrum cała północna i zachodnia Warszawa z przyległościami w postaci Łomianek, Legionowa, Marek, Radzymina, ale też miast i miejscowości położonych wzdłuż autostrady A2. Ponieważ na Woli trwa budowa metra, wielu kierowców woli jechać naokoło trasą ekspresową S8 przez Bemowo i Trasą AK do Wisłostrady.

Nie mogę jednak narzekać, wszak na własne życzenie wybrałem dojazd samochodem (wczoraj jechałem autobusami, przedwczoraj wsiadłem do tramwaju z przesiadką na MDM-ie). W większości aut, które tkwiły w korku na Wisłostradzie obok mnie też był tylko kierowca. Nie mogę się jednak pogodzić z tym, że niektórzy wpychają się po chamsku jak ta pani z czarnego bmw na katowickim numerze rejestracyjnym:

To klasyczna sytuacja na odcinku Wisłostrady między mostem Gdańskim a ul. Sanguszki, gdzie jezdnia poszerza się do czterech pasów ruchu. Prawy skręca jednak w ul. Sanguszki i wielu kierowców wciska się na pas obok, żeby jechać prosto. Można jeszcze zrozumieć tych, którzy wcześniej skręcili tu z ul. Wenedów, albo kierowców miejskich autobusów jadących od przystanku pod mostem Gdańskim. Dzisiaj jednak na prawym pasie zaraz za ul. Wenedów stała zepsuta ciężarówka. Ćwoki, które ją wymijały, skręcały w prawo i przed ul. Sanguszki próbowały wrócić w lewo na pas do jazdy na wprost. Tak też zrobiła kobieta z czarnego bmw i kilka osób za nią. Nie wpuszczam takich osób, nie ma dla mnie wtedy jazdy na suwak.

Przebicie się przez korek na Wisłostradzie zajęło mi dzisiaj prawie 25 minut. W trzy następne pokonałem taki sam odcinek od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do Torwaru. Przejazd tą ulicą w godzinach szczytu podnosi ciśnienie jak poranna kawa.

(osa)

21:37, osa_oraz_smik , Korki
Link Komentarze (12) »
poniedziałek, 26 czerwca 2017

Duże perturbacje na Dolnym Mokotowie powodują przygotowania do przedłużenia ul. Gagarina przez ul. Nehru i al. Polski Walczącej (robocza nazwa: Czerniakowska-bis) do Trasy Siekierkowskiej. Mieszkańcy starych bloków na Sielcach zgłaszali dużo zastrzeżeń do tej inwestycji i udało się na szczęście uwzględnić żądanie rezygnacji z kładki dla pieszych - będzie zwykłe przejście na wysokości ul. Melomanów. Niestety, jezdnie mają się składać z aż 3 pasów ruchu, co moim zdaniem jeszcze bardziej sparaliżuje skrzyżowanie Wisłostrady z ul. Gagarina i kolejne - u zbiegu z Belwederską i Spacerową.

W zeszłym tygodniu trudno było się wydostać samochodem z ul. Czerskiej, przy której mieści się redakcja "Gazety Wyborczej":

Wyjazd utrudniały samochody stojące na ul. Gagarina, które z kolei z trudem przeciskały się przez następne skrzyżowanie z Wisłostradą. Zielone światło dla nich paliło się tam bardzo krótko.

Tutaj znajduje się przyczyna całego zamieszania: zwężony do dwóch pasów ruchu wylot ul. Gagarina na Wisłostradę. Zamknięto lewy pas, został tylko prawy do skrętu i środkowy do jazdy na wprost i skrętu w lewo. W następnych dniach sygnalizację chyba trochę podregulowano, bo korek na ul. Gagarina jest mniejszy, za to przyblokowała się Wisłostrada.

Powodem tych zmian jest przebudowa sieci cieplnej po drugiej stronie Wisłostrady, gdzie całkowicie wyłączono z ruchu jedną z jezdni ul. Nehru. To już przygotowania do przebijania al. Polski Walczącej za blisko 40 mln zł. Wykonawcą jest wybrana w marcu firma Budimex.

Fot. Adam Stępień/AG

Efektem ubocznym będzie likwidacja obskurnych bud bazarowych, który przez 20 lat szpeciły tę okolicę - dla kupców to szansa na pracę w lepszych warunkach, a dla mieszkańców na zakupy na bardziej estetycznym targowisku.

Fot. Adam Stępień/AG

Szkoda tylko, że urząd dzielnicowy na Mokotowie nie zdążył na czas, żeby znaleźć zastępczą lokalizację. Dzisiaj widziałem, że stragany rozkładają się znowu dość przypadkowo na kolejnym narożniku Wisłostrady. Ciekawe, czy na kolejne dwie dekady...

Kto nie chce stać w korku na jezdni, zawsze może wrócić z pracy rowerem. Wypożyczalnia Veturilo koło przystanku Sielce i słynnego, nieistniejącego już lokalu Sowa i Przyjaciele, aż pęka w szwach:

Trzy dni temu wieczorem zastałem tam rowery pospinane w cztery, a nawet pięć przy jednym stojaku. Dla odmiany dzisiaj na stacji Veturilo koło mojego domu wsiadłem na ostatni, który był tam do wzięcia.

(osa)

18:34, osa_oraz_smik , Korki
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 12 czerwca 2017

Jaki to miał być niewielki odsetek ruchu tranzytowego na trasach ekspresowych w Warszawie? 5 procent, nie więcej niż 10. Takie zapewnienia i wyliczenia powtarzałem w artykułach za specjalistami, a wielu z nich uważanych jest za wybitnych. Protestujący przeciwko połączeniu Trasy AK na Żoliborzu z autostradą A2 od zachodu i z Via Baltica na wschód straszyli jednak tranzytem Lizbona - Władywłostok. Te głosy uznawałem oczywiście za oszołomstwo pierwszej wody. Kiedy jednak patrzę teraz z jakiejś kładki albo wiaduktu na Trasę AK, mam coraz większe wątpliwości, na ile wiarygodne są prognozy ekspertów.

Tę niedawną sytuację, którą portal Tvnwarszawa.pl pokazał na zdjęciu, widziałem, przejeżdżając sąsiednią jezdnią Trasy AK. Kilka samochodów zderzyło się na wysokości Cmentarza Wojskowego na Powązkach i od razu zablokował się przejazd w stronę mostu Grota-Roweckiego. Na tej trasie podobne stłuczki i wypadki stały się dla kierowców chlebem powszednim. Oznacza to, że nigdy nie można mieć pewności, czy pokona się sprawnie odcinek wykonany ogromnym kosztem 3,5 mld zł (od granicy z Markami na wschodzie do węzła Konotopa na zachodzie).

Na zdjęciu przykuwa jednak uwagę co innego: to ciągnący się po horyzont sznurek ciężarówek. To ma być ten niewielki ruch tranzytowy, o którym mówiono przed przebudową Trasy AK i jej połączeniem z autostradą. Czy ktoś nas wpuszczał w kanał? Kiedy zadaję to pytanie, nadal słyszę, że tranzyt tak naprawdę jest niewielki, tylko z powodu braku południowej obwodnicy Warszawy nie rozdziela się na dwa strumienie. Stąd kumulacja ciężarówek na północnym zjeździe z autostrady A2 do Trasy AK.

Jakoś nieskoro mi już kupować bezrefleksyjnie tę niezbyt przekonującą argumentację - przecież inny jest ruch przez Trasę AK do przyszłej Via Baltica i dalej na Litwę, Łotwę, ewentualnie północną Białoruś, do Estonii czy Rosji, a co innego tiry, które suną teraz tranzytem przez drogę nr 50, mijając Warszawę przez Mszczonów, Grójec, Górę Kalwarię i upiorne rondo w Kołbieli. Kiedy powstanie w końcu południowa obwodnica Warszawy z tunelem pod Ursynowem, nowym mostem na Wiśle między Wilanowem a Wawrem, tranzyt ciężarówek zapewne będzie tam wyglądał tak jak dziś na nowej "trasie W-Z" przez Żoliborz.

(osa)

20:03, osa_oraz_smik , Korki
Link Komentarze (11) »
poniedziałek, 29 maja 2017

To oczywiście nawiązanie do żoliborskiej piosenki Władysława Szpilmana napisanej do słów wiersza "Deszcz" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, którą wykonywały liczne piosenkarki (mnie akurat najbardziej utkwiła w głowie wersja Ireny Santor): "Na Żoliborzu są ulice takie śliczne...". Praktycznie najlepszą zmianę przyniósł projekt, który zgłosiło do budżetu obywatelskiego Stowarzyszenie Żoliborza, a który znacznie rozbudował (dopłacając trzykrotnie) Zarząd Dróg Miejskich:

Gdyby ktoś już zapomniał, jak fatalnie (i niebezpiecznie) wyglądało to miejsce, przypominam zdjęcia z zeszłorocznych wakacji, gdy trwała przebudowa skrzyżowania. Widać jeszcze przeskalowany wlot ul. Czarnieckiego i zatokę przystankową, w której autobusy razem z pasażerami podskakiwały z powodu tzw. klawiszowania betonowych płyt (nieuleczalnej choroby zatok w Warszawie - najlepiej więc wycinać je, gdzie się da):


W ostatnim "Magazynie Stołecznym", który ukazuje się co piątek razem z "Wyborczą" (zachęcam do czytania, bo to zwykle więcej niż 20 stron z większymi, przekrojowymi tekstami) pochwaliłem przebudowany odcinek ul. Krasińskiego, bo jest wygodny i bezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu:
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,21864627,komunikacja-w-warszawie-zoliborz-docenia-waskie-jezdnie.html#TRNajCzytSST
Rowerzyści zyskali przejazd z pl. Wilsona nad Wisłę, piesi są mniej narażeni na niebezpieczeństwa związane z pędzącymi samochodami, kierowcy mają elegancko wyznaczone miejsca parkingowe, pasażerowie autobusów - lepsze wejście do środka.

Pobocznym wątkiem tekstu było przebudowane również w zeszłym roku skrzyżowanie ulic Mickiewicza i gen. Zajączka. O zmiany w tym miejscu zgodnie zabiegali zarówno wiceburmistrz dzielnicy Grzegorz Hlebowicz (PiS), jak i miejscy aktywiści ze Stowarzyszenia Żoliborzan czy Zielonego Mazowsza. Aleksander Buczyński z tej organizacji przygotował projekt nowej organizacji ruchu. I choć Zarząd Dróg Miejskich nie zrealizował wszystkiego po jego myśli (nie odsunięto od torów tramwajowych pasa zjazdowego z wiaduktu nad Dworcem Gdańskim w stronę Żoliborza), to zmiana jest epokowa: 

Uważam, że skrzyżowanie jest teraz bezpieczniejsze. Owszem, tworzą się korki, ale były tu także wcześniej. Na zjeździe z wiaduktu nadal istnieje tylko jeden pas ruchu, zwężono za to wjazd na wiadukt kosztem lewoskrętów z Mickiewicza w oba fragmenty ul. gen. Zajączka.

Taka organizacja ruchu nie do końca podoba się Piotrowi Wertensteinowi-Żuławskiemu, dzielnicowemu radnemu PO, byłemu przewodniczącemu rady dzielnicy. Zaprasza na spotkanie komisji ochrony środowiska i porządku, którą kieruje (czwartek 1 czerwca o godz. 18 w urzędzie dzielnicowym przy ul. Słowackiego 6/8). Informuje, że u zbiegu Mickiewicza i gen. Zajączka wciąż dochodzi do stłuczek - na dowód przysłał to zdjęcie:

Mam jednak wrażenie, że skutki tej kraksy były mniej tragiczne od pamiętnej tragedii z 2013 r., gdy pędzący z wiaduktu motocykl uderzył w skręcające auto - zginęło dwoje młodych ludzi:


Fot. Dariusz Borowicz/AG

Obecny kształt skrzyżowania - choć nadal niedoskonały (przeplotka ruchu na Mickiewicza i tego między odcinkami ul. gen. Zajączka w ogóle powinna zniknąć) mimo wszystko wymusza na kierowcach mniejszą prędkość. Pamiętam jeszcze czasy, gdy w tym miejscu nie istniała sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych - wtedy dopiero była groza.

W sprawie korków - tak, jak napisałem - kierowcy dostali wybór: mogą w nich stać na Mickiewicza, a potem na Andersa (gdzie jeden pas ruchu jest na całej długości od Dworca Gdańskiego do pl. Bankowego), mogą pojechać inną trasą, a mogą też wsiąść do metra albo tramwaju, które mijają te korki pod spodem albo obok. Co też - sądząc z miejsca, w którym było wykonane zdjęcie kwietniowej stłuczki - zrobił pan radny. Brawo za przykład dla innych. 

(osa)

19:28, osa_oraz_smik , Korki
Link Komentarze (4) »
sobota, 01 kwietnia 2017

Pewne rzeczy i zjawiska pozostają niezmienne: w pierwszej grupie jest mój redakcyjny kubek, w drugiej - to, co się dzieje w tunelu, któremu został poświęcony równo 20 lat temu.

Tak, to było w 1997 r. i od tamtej pory, pisząc artykuły, popijam z tego samego kubka herbatę. Myjąc go niedawno, odwróciłem dnem do góry i przypomniałem sobie napis: "Ufundował Jerzy Lejk Warszawa 1997".

Jerzy Lejk, którego hobby było wtedy (a może jest do tej pory? muszę spytać) kolekcjonowanie kubków podczas zagranicznych wojaży i krajowych chyba też. Obecny prezes Metra Warszawskiego, a ówczesny wiceprezydent miasta, który nadzorował inwestycje, w niecodzienny sposób postanowił upamiętnić jedną z nich - wyczekiwane latami przebicie tuneli w al. Prymasa Tysiąclecia przy Dworcu Zachodnim.

Dzisiaj są trzy drogowe, a czwarty - dla pieszych i rowerzystów. Środkowy miał być dla tramwajów, ale połączono go z niewymiarowym (zbyt niskim dla ciężarówek) przejazdem pod rondem Zesłańców Syberyjskich. W sumie dobrze się stało, bo Tramwaje Warszawskie szykują teraz bardziej użyteczny przekop bezpośrednio pod peronami Dworca Zachodniego - będą wygodne przesiadki do pociągów dla pasażerów przyjeżdżających tramwajami z Bemowa, Woli oraz z Ochoty i Mokotowa.

Bardzo długo jednak za Dworcem Zachodnim istniał tylko jeden tunel drogowy, który łączył Wolę z Ochotą. Przebity w latach 30. XX wieku wzdłuż ul. Bema po II wojnie światowej stał nieużywany. Legenda, do której nagłośnienia niepotrzebnie się przyczyniłem, pisząc na ten temat kilka tekstów (jeszcze bez tunelowego kubka), mówiła o zagazowaniu w tym miejscu 200 tys. Polaków. Miał to być Konzentrationslager Warschau. W 1996 r. ratusz wstrzymał nawet na krótko budowę dodatkowych tuneli, żeby sprawdzić, co to za niskie, okrągłe budowle między torami - czy to nie tędy Niemcy wpuszczali gaz. Potem na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego byłem świadkiem osobliwej konferencji "naukowej", na której oszołomiona ultraprawica zarządziła, by drogą głosowania zdecydować: były mordy w tunelu czy nie? Wiarygodni historycy zaprzeczali. Mimo to na ścianach tunelowego przejścia dla pieszych ciągle umieszczane są tzw. dowody na ten temat.

Ruch w przedwojennym tunelu przedłużonym o fragmenty od strony Ochoty (m.in. pod tory WKD) i Woli (tutaj przybyły tory na zakręcie linii obwodowej) wrócił dopiero w 1973 r. Już nie odciętą przez kolej ulicą Bema, lecz al. Rewolucji Październikowej (obecna al. Prymasa Tysiąclecia). Jeszcze długo jednojezdniowa i urywająca się na skrzyżowaniu z Górczewską. Równocześnie powstały obustronne wloty dwóch sąsiednich tuneli, ale pośrodku wciąż leżała ziemia.

Na wiele lat przy Dworcu Zachodnim powstało wąskie gardło - tunel składał się z jezdni, którą trzeba się było przedzierać jednym pasem ruchu. Pół Warszawy czekało więc na przebicie dodatkowych przejazdów obok. Ciągle brakowało na to pieniędzy, ciągle były ważniejsze sprawy. Za inwestycję zabrano się dopiero w połowie lat 90.

W archiwum "Gazety Stołecznej" nie mogłem odnaleźć relacji z otwarcia pierwszego z tych dwóch tuneli. Za to 5 lutego 1997 r. w tekście "Tunel przekopany" pisałem: "Za trzy miesiące znikną korki koło Dworca Zachodniego - obiecują władze miasta. Wykonawca rozbudowy tunelu: - W każdej chwili grozi nam blokada konta".

I dalej: "Wczoraj skończyło się przebijanie dwóch nowych tuneli pod Dworcem Zachodnim - głównego połączenia między Ochotą a Wolą. Od czwartku pracownicy firmy Contes usuwali ostatnie pryzmy ziemi, które przed ponad 150 laty usypali budowniczowie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Pierwszym z nowych tuneli (środkowym) kierowcy pojadą na przełomie kwietnia i maja - do tego czasu będą trwać ostatnie prace konstrukcyjne i wykończeniowe.
Asfalt zostanie wylany na tłuczniu, a nie na betonie, bo w przyszłości mają tędy jeździć tramwaje. Na zainstalowanie czekają też zakupione już francuskie wentylatory oraz oprawy oświetleniowe Siemensa. Podobne lampy świecą w tunelu pod kanałem La Manche.
Budowę wizytowali wczoraj wiceprezydent Warszawy Jerzy Lejk, szef Zarządu Dróg Miejskich Tomasz Szawłowski oraz dyrektorzy Woli i Ochoty [dziś powiedzielibyśmy - burmistrzowie, J.O.]. Prezes firmy Contes Bogdan Chudziak prezentował im harmonogram prac. Trzecią, leżącą najdalej od Dworca Zachodniego nitkę tunelu ma zamiar oddać na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy zacznie się remont dotychczasowego przejazdu i wykańczanie przejścia dla pieszych. Te dwa tunele mają być gotowe pod koniec 1997 r. Potem pozostanie jeszcze do przywrócenia dawny układ torów kolejowych nad tunelami.
- Prace przy ich przekładaniu przebiegały bez zakłóceń, prowadzono je i w dzień, i w nocy. Podkreślam to, bo w prasie pojawiały się zastrzeżenia do współpracy inwestora z koleją - mówił prezes Chudziak. To właśnie sprzeciw Centralnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych (CDOKP) dotyczący technologii prac najbardziej opóźnił oddanie pierwszego tunelu w terminie, czyli w październiku 1996 r. 
Jak ujawniła niedawna kontrola NIK w ZDM, negocjacje w sprawie sposobu budowy tak się przeciągały, że w końcu wojewoda zagroził odebraniem dotacji. Miasto poszło kolei na rękę i razem z wojewodą zobowiązało się zapłacić za nowe, ułożone po zakończeniu budowy tory. Spowoduje to wzrost kosztów inwestycji z 17 do 20 mln zł.
Wiosną Contes przerwał prace, bo jego konto zajął komornik. Zdaniem prezesa Chudziaka sprawa do dziś powoduje >brak płynności finansowej firmy, utratę jej wiarygodności i w każdej chwili grozi blokadą konta<". 

2 sierpnia 1997 r. w "Stołku" ukazała się notka: "W sobotę miał być otwarty trzeci tunel przy Dworcu Zachodnim. Spadł deszcz, a tunel zatonął. Otwarcie musiało poczekać na ładną pogodę".

Nowe tunele przy Dworcu Zachodnim witano z wielką nadzieją, a wiceprezydent Lejk - także z kubkami, które rozdawał (być może było to nawet po przekopaniu przejazdu, a nie w dniu jego otwarcia). To miał być ważny fragment małej obwodnicy Warszawy. Na jakiś czas korki rzeczywiście zmalały. Ta sielanka trwała jednak nie dłużej niż dwa lata, gdy zaczęła się budowa trzypoziomowego węzła na rondzie Zesłańców Syberyjskich u wylotu tuneli.


Fot. Franciszek Mazur/AG

Dzisiaj korki w al. Prymasa Tysiąclecia w stronę tunelu przy Dworcu Zachodnim bywają masakryczne. Jak ten na zdjęciu, który widać już na zjeździe z wiaduktu nad Górczewską. Osobiście staram się unikać al. Prymasa Tysiąclecia w godzinach szczytu, zwłaszcza teraz, gdy na Woli trwa budowa II linii metra. Wolę już piekło korków na pl. Zawiszy.

Choć liczba tuneli przy Dworcu Zachodnim potroiła się w 1997 r., to wciąż za mało, by przełamać barierę, jaką między Wolą a Ochotą stanowią tory kolejowe. Po 20 latach przydałoby się pomyśleć o kolejnych przejazdach z jednej dzielnicy do drugiej - na wysokości ul. Karolkowej i Spiskiej czy na przedłużeniu Trasy Łazienkowskiej do ul. Kolejowej. Najszybciej, bo w 2021 r. ma szansę powstać tunel tramwajowy przy Dworcu Zachodnim, zapewne kolejne dwa lata zajmie budowa podziemnego odcinka do ul. Ordona i Kasprzaka. Może doczekamy się z tej okazji nowych tunelowych kubków...

(osa)

00:33, osa_oraz_smik , Korki
Link Komentarze (1) »
niedziela, 27 listopada 2016

Spotkany po latach znajomy drogowiec opowiedział mi, jak władza ludowa w PRL-u próbowała sobie radzić z problemami, które sama tworzyła także na odcinku drogowym. Generalnie budowało się niewiele, a jeśli już, to nie do końca. Tak było np. z Trasą Łazienkowską - sztandarową inwestycją epoki Edwarda Gierka. O ile w środku Warszawy udało się stworzyć drogę szybkiego ruchu (gdy akurat wkrótce po otwarciu nie była w remoncie, nie wymieniano pofałdowanego asfaltu z Albanii itp.), o tyle na obu końcach tworzyły się spore korki mimo niewielkiego ruchu w porównaniu z obecnym. Tak było koło pomnika Lotnika na Ochocie (niedokończony do dzisiaj fragment na Wawelskiej - a miał być tunel) i w węźle Marsa na Gocławku.

W latach 70. zbiegały się tutaj tylko ul. Ostrobramska na przedłużeniu Trasy Łazienkowskiej, ul. Marsa od strony Rembertowa i Płowiecka na linii Wawer - Grochów. W połowie poprzedniej dekady doszła jeszcze Trasa Siekierkowska. Wciąż tworzą się korki, choć powstały wielkie i długie estakady z rondem turbinowym.


Fot. Robert Kowalewski/AG

A w latach 70. często przejeżdżał tędy ówczesny premier Piotr Jaroszewicz, mieszkaniec Anina (zamordowany tamże w 1992 r.). Osobiście ponoć interesował się, jak zapewnić płynność ruchu w węźle Marsa. Pamiątką po Jaroszewiczu jest też trasa nadwiślańska z obwodnicami Otwocka, Karczewa, Sobienia-Jezior i Wilgi - w jej pobliżu PRL-owski premier jeździł do ośrodka wypoczynkowego Rady Ministrów. Według legendy miejskiej, a raczej wiejskiej, pewnego razu wjechał w krowę, zdenerwował się i polecił wytyczyć wygodną drogę.

Podobnie było z węzłem Marsa. Według mojego znajomego drogowca, który w latach 70. pracował w wojewódzkim wydziale komunikacji, premier Jaroszewicz wyasygnował rządowe pieniądze i polecił sprowadzić z Hiszpanii, by zainstalować właśnie w węźle Marsa pierwszą w Polsce pętlę indukcyjną do sterowania ruchem. Sygnalizacja świetlna miała się dostosowywać do liczby nadjeżdżających samochodów. Problemy występowały zwłaszcza w niedzielne wieczory, gdy tworzył się spory korek wracających do miasta i oczekujących na skręt w lewo z Płowieckiej w Ostrobramską do Trasy Łazienkowskiej. Jezdnia była megaszeroka (pośrodku wytyczono dwa osobne pasy dla skręcających).

- Nie mieliśmy wtedy asfaltu, który mógł zastygać na zimno, by nie uszkodzić pętli indukcyjnej zatopionej w nawierzchni. Ktoś wpadł na pomysł, by wykorzystać żywicę epoksydową - wspomina mój rozmówca. - Niestety, kierowcy ruszający na wysokich obrotach szybko wykruszyli ten materiał i pętle indukcyjne wkrótce przestały pracować. Pech chciał, że w niedzielę wieczorem Jaroszewicza zabolał ząb. Ruszył z Anina do kliniki rządowej przy Emilii Plater i od razu stanął w korku na ul. Bronisława Czecha, który zaczynał się jeszcze przed wiaduktem na Płowieckiej nad linią PKP. Tak się wkurzył, że polecił budowę drugiego wiaduktu. Doszło nawet do tego, że przerwano toczące się właśnie prace przy wiaduktach na Marsa, żeby jak najszybciej oddać ten przejazd na Płowieckiej dla Jaroszewicza.

(osa)

17:28, osa_oraz_smik , Korki
Link Komentarze (6) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8
Archiwum

Gazeta.pl Warszawa